Gebelikte Diş Kaybedilir mi?

TİTAN

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Gebelikte Diş Kaybedilir mi?
gebelikte dişler, hamilelikte dişler, gebeyken dişlerSevgili melekler, genelde halk arasında her gebelikte bir diş kaybedileceği konusunda yanlış bir inanış vardır. Özellikle bakımına dikkat edildiğinde hamilelik süreci boyunca dişlerde bir sorun olmayacağına dikkat çeken Diş Hekimi Ece Tatar Sidar, anne adaylarına ağız ve diş bakımı için önemli uyarılarda bulundu...gebelikte-dişler.jpgHamilelikte diş kaybı veya diş ağrısı çok sık karşılaşılan bir durum olsa da aslında sadece ağız bakımına yeterli özeni gösterilmemesinden kaynaklanmaktadır.

Hamilelik sırasında bebeğin kendisi için gerekli olan kalsiyumu, annenin dişlerinden aldığı düşüncesi tamamı ile yanlış bir inanıştır. Dişlerde kalsiyum çözünmesi olmaz. Anne yeteri kadar kalsiyum almadığı taktirde bebek kendisi için gerekli kalsiyumu annenin kemiklerinden alır. Bu durum annenin genel sağlığında ciddi sorunlar oluşturabilir. Fakat annenin dişlerinden kalsiyum alması gibi durum söz konusu değildir. Asıl önemli sorun anne de oluşabilecek dişeti problemleridir.

Dişlerde kalsiyum çözünmesi olmamasına karşın hamilelik sırsında oluşan bazı değişiklikler, ağız içerisinde sorunlara yol açabilir. Öncelikle hamilelik sırasında annelerde tatlıya düşkünlük artar. Anne kendisine yeterince özen gösteremediği için diş fırçalama ihmal edilir. Üstelik hamileliğin ilk dönemlerinde yaşanan bulantı hissi, diş fırçalamayı zorlaştırır. Ayrıca istifra etme sonucu mide içerisindeki asidin ağız ortamına karışması, diş çürümelerini kolaylaştırır. İstifra etme sonrası karbonatlı su ile gargara yapılması ağız içerisindeki asidik ortamın nötralize edilmesini sağlar. Eğer böyle bir uygulama mümkün değilse sadece su ile ağız içerisini çalkalamak asidin ağızdan uzaklaşmasına yardımcı olur.


Diş eti kanamaları erken doğuma neden olur mu?

Hamilelik sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu diş eti sağlığıdır. Gebelik hormonları bazı hamilelerde diş etinde şişme ve kanamalar oluşmasına neden olabilir. Hamileler, kanama olmasın diye diş fırçalamaktan kaçınır. Bu durum ilk dönemlerde basit diş eti iltihabına yol açar. Düzenli fırçamla ve diş ipi kullanımı ile bu sorun çözülebilir. Fakat ilerleyen dönemlerde anne ağız hijyenine yeterince dikkat etmezse biriken yiyecek artıkları ileri derece diş eti iltihabı oluşturur. Kanamalar görüldüğü taktirde bir diş hekimine başvurmak gerekir. Çünkü İleri derecede dişeti iltihabı, erken doğuma veya düşük ağırlıkta bebek getirme riski taşır. Annenin hamilelik öncesi de diş eti problemi varsa iltihap daha hızlı ve çabuk ilerler.

Hamile kadınlar da aynı zamanda dişeti tümörü gelişme riski vardır. Hormonlar sebebi ile dişetinde oluşan büyümelerin irritasyonu sonucu oluşur. Anneyi rahatsız etmediği sürece tedavi edilmeden bırakılabilir. Aksi taktirde cerrahi yöntemlerle alınır.

Anne adaylarının hamileliğe karar vermeden önce bir diş doktoruna danışıp gerekli tedavilerin yapılması konusunda yardım alması en doğru yaklaşımdır. Hamile bireylerin özellikle bu dönemde ağız sağlığına daha çok özen göstermesi gerekmektedir.
 
Üst