Gebelikte diyabet belirtileri ve tedavisi

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Gebelikte diyabet belirtileri ve tedavisi
Diyabet kandaki şeker (glikoz) miktarının çok yüksek olduğu bir durumdur. Gebelik diyabeti, genellikle gebeliğin ikinci yarısında tüm gebeliklerin yaklaşık yüzde 7 sinde görülür. Doğumdan sonra diyabet geçer. Bununla birlikte, hamilelik süresince gestasyonel diyabet tedavi edilmezse, bazı komplikasyonlar yaşayabilirsiniz.Bu makale diyabet,gebelikte diyabet, gebelikte diyabet nedenleri,gebelikte diyabet belirtileri,gebelikte diyabet tedavisi ile ilgili bilgiler vermektedir.

gebelikte diyabet.jpg
Diyabet, vücudunuzun yeterli insülin içermemesi nedeniyle kanınızdaki şekeri tam olarak kontrol edemediği ciddi bir hastalıktır.Diyabet, gebelik süresince en yaygın tıbbi komplikasyondur . İki temel diabet türü vardır. Tip 1 diyabet, Tip 2 diyabet.Tip 1 diyabet günlük insülin kullanımını gerektiren otoimmün bir hastalıktır.Tip 1 diyabetin belirtileri sık idrara çıkma,susuzluk,sürekli açlık, kilo kaybı ve bulanık görmedir.Tip 2 diyabet, diyabetin en yaygın şeklidir.Tip 2 diyabetin belirtileri, yavaş iyileşen mesane veya böbrek enfeksiyonları, susuzluk ve idrara çıkma, sürekli açlık ve yorgunluğu içerir.Diyabetin bu tipi , sıklıkla yaşlılık, obezite, genetik , önceki gestasyonel diyabet öyküsü , fiziksel hareketsizlik ile ilişkilidir ve bazı etnik gruplarda daha yaygın olabilir.

Glikoz ekmek ve pirinç gibi nişastalı gıdaların sindirilmesinden gelir. Pankreasınız tarafından üretilen bir hormon olan insülin, vücudunuzun enerji için glikoz kullanmasına yardımcı olur.Bir bebek sahibi olmayı düşünüyorsanız hem sizin hem de çocuğunuzun risklerini azaltmak için gerekli önlemleri alın.
Hamileyken üç tip şeker hastalığı sizi etkileyebilir:
Tip 1 diyabet ve
Tip 2 diyabet - kadınların gebe kalmadan önce sahip olabilecekleri uzun vadeli koşullar
Gestasyonel diyabet - yalnızca gebelikte gelişir ve bebek doğduktan sonra ortadan kaybolur


Diyabetin riskleri

Diyabet, kontrol edilmezse hayatı tehdit edebilecek ciddi bir hastalıktır. Genellikle her sistemi ve vücudun bir bölümünü etkileyen uzun vadeli komplikasyonlar ile ilişkilendirilir. Diyabet göz rahatsızlıklarına ve körlüğe, kalp hastalığına, felce, böbrek yetmezliğine, amputasyona ve sinir hasarına katkıda bulunabilir.


Diyabetin enne ve bebek üzerindeki etkileri

Şeker hastalığı olan annelerin bebeklerinde, özellikle kan şekeri seviyeleri dikkatle kontrol edilmezse, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli sorunlar için daha fazla risk altındadır: Doğum kusurları, diyabetik annelerin bebeklerinde, özellikle de insüline bağımlı kadınlarda, majör doğum kusurları riskinin iki ila altı kat daha fazla olması muhtemeldir. Bazı doğum kusurları cenin ölümüne neden olacak derecede ciddidir. Doğum kusurları genellikle gebeliğin ilk üç ayında ortaya çıkar. Ölü doğum, diyabetli hamile kadınlarda daha olasıdır. Makrozomi, normalden önemli derecede daha büyük bir bebeği ifade eder. Bebeğin büyüklüğü doğum zorluğu nedeniyle doğum yaralanmasını meydana getirebilir.Hipoglisemi, doğumdan hemen sonra bebekte düşük kan glikozu seviyesidir.Diyabetik annelerin bebeklerinde başlıca doğum kusurları şunlardır:

Kalp ve bağlayan kan damarları

Beyin ve omurga anormallikleri

Idrar ve böbrek

Sindirim yolu
Hamilelikteki şeker hastalığı anne ve bebek için birçok soruna neden olabilir. Bununla birlikte, iyi tedavi ve düzenli kontroller iyi kalmanıza ve sağlıklı bir bebeğiniz olmasına yardımcı olabilir.Şeker hastalığınız varsa ve çocuk sahibi olmak istiyorsanız, doktorunuza danışmak çok önemlidir. Mümkünse planlanmamış gebeliklerden kaçınmak önemlidir. Şeker hastalığınızın hamilelik öncesinde çok iyi kontrol edildiğinden emin olmak sağlıklı bir bebeğinizin olması için önemlidir.Bir annenin gebelik sırasında şeker hastalığını yakından takip etmesi çok önemlidir. Genellikle, kan şekeri kontrolü daha yoksullaşır ve hastalık ve komplikasyonlar daha ağır olur, gebelik riski o kadar yüksek olur.Annenin komplikasyonları, insülin ihtiyacının derecesine, şeker hastalığına bağlı komplikasyonların ciddiyetine ve kan glukozunun kontrolüne bağlıdır.


Gestasyonel diyabet fetusun normalden daha büyük olmasına neden olabilir. Sonuç olarak bebeğin doğum işlemi daha karmaşık olabilir. Bebek doğumdan hemen sonra düşük kan şekeri (hipoglisemi) geliştirme riski altındadır.Gebelik diyabetinin tipik tedavisi bir beslenme planının ardından yapılır.Sağlıklı kilo vermek ve sağlıklı bir beslenme planı izlemek gestasyonel diyabet riskini önlemeye veya en aza indirmeye yardımcı olabilir.Gestasyonel diyabetli kadınların gebelikten sonra tip 2 diyabet gelişme riski artar.

Gebelik diyabeti kan testleri ile teşhis edilir.Gestasyonel diyabet için uygun tedavi almak önemlidir. . Gestasyonel diyabette uygun bir diyet tedavisi uygulanmalıdır.Düzenli egzersiz , sıkı glikoz kontrolüne katkıda bulunabilir. Beslenme modifikasyonu tedavinin temel dayanağıdır ve birçok kadın bir beslenme planı izleyerek yeterli glikoz kontrolünü sağlayacaktır.Gestasyonel diyabet her zaman engellenemez; Bununla birlikte, obezite, hastalığın gelişimi için birincil belirteçtir. Hem gebelik öncesi hem de sırasında iyi bir beslenme planı izleyerek sağlıklı bir kilo vermek, gestasyonel diyabet geliştirme şansınızı azaltabilir.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Diyabet, yüksek kan şekeri seviyelerine neden olan bir grup metabolik hastalıktır. Bu durum, insülinin yetersiz üretiminden dolayı pankreas tarafından veya vücudun hücreleri üretilen insüline tepki vermediğinde ortaya çıkabilir. Tip-1 diyabet, kişinin vücudunun insülin üretemediği bir durumdur. Genellikle çocukluk veya ergenlik döneminde gelişir, ancak her yaşta ortaya çıkabilir. Diğeri, vücuttaki hücrelerin üretilen insüline cevap vermediği bir durumdur. Buna tip-2 diyabet denir ve dünya çapında tüm diyabet vakalarının yaklaşık % 90 ı bu tiptir. Bu iki tip dışında, hamilelik sırasında dişileri etkileyen üçüncü tür, gestasyonel diyabet vardırÇoğu şeker hastaları kan şekeri seviyesini hızla yükseltebilecekleri ve başka sağlık sorunlarına neden olabileceği düşünüldüğünde, düşük glisemik gıdalar tüketmeleri tavsiye edilir. Bu nedenle, diyabet ya da halihazırda durumu olanlara duyarlı olanların çoğu için zorunludur. Diyabetle ilgili en yaygın efsanelerden biri, çok fazla şekerli gıda tüketmesinin neden olmasıdır. Gerçekten, tatlılar vücudunuzu etkileyebilir ancak diyabetlere neden olmaz . Diyabet, yüksek kan şekeri seviyelerinin neden olduğu bir sağlık durumudur. Bu son derece sağlıksız ve genel sağlığı olumsuz etkileyebilir.Kurabiyeler, hamur işleri, kekler ve dondurmalar gibi tatlılar, size yeterli besin değeri sağlamayacakları için yenilmemelidir.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst