Gebelikte düşük kâbusundan tedavi ile kurtulun

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Gebelikte düşük kâbusundan tedavi ile kurtulun
kromozom anomalisi tedavisi
Bir kez düşük yapmış kadının tekrar düşük yapma ihtimali yüksek. Uzmanlara göre, bir kere düşük yapmış kadının tekrar düşük yapma riski artıyor. Özellikle bazı risk gruplarında olanların tedavisi gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü, düşüğü ‘fetusun ortalama 20 haftalık gebelik sırasında, 500 gr.’ın altında olması’ şeklinde açıklıyor. Gebeliklerin yüzde 15-40′ı düşükle sonlanıyor.
Daha önce gebe kalmamış bir kadının ilk gebeliğinde düşük yapma olasılığı yüzde 5 iken, başından bir düşük geçmiş kadının ikinci gebelikte düşük yapma olasılığı yüzde 11,5, 2 kez düşük yapan da ise bu oran yüzde 29, dördüncü gebelikte ise yüzde 36′lara çıkıyor. İleri yaş en önemli düşük nedenlerinden biridir. En elverişli üreme çağı 20-34 yaş arasındaki dönemdir. Bu dönemin dışında gebeliklerin düşükle sonlanma şansı daha yüksektir.
Normal hamilelik şansı
Önceden düşük yapmış olmasına rağmen, normal ve doğumla sonlanan gebeliği olan kadınların, normal bir hamilelik geçirme şansı daha yüksektir.
Tekrarlayan düşükler
Yirminci gebelik haftası öncesi ve bebek 500 grama ulaşmadan önce gerçekleşen iki ve daha fazla sayıdaki düşük, tekrarlayan düşükler olarak adlandırılır. Bu durum üreme çağındaki çiftlerin yüzde 2-5′inde çocuk sahibi olamamanın nedenidir. Çiftlerde büyük bir psikolojik çöküntüye ve anne adayının vücudunda tekrarlayan yıpranmalara neden olan bu durum, değişik yöntemler ile tedavi edilebilmektedir.
Düşük nedenleri nelerdir?
- Anne yaşı: 35 yaş üzerinde kromozomal anomalilerin olasılığı artması nedeniyle, düşük riski de artmaktadır. 35-39 arası bu oran yüzde 20 iken, 42 yaştan sonra bu oran yüzde 40′a çıkmaktadır.
- Genetik faktörler: İlk 3 ayda olan düşüklerin yüzde 50’sinden kromozom anomalisi sorumlu iken ikinci 3 ayda bu oran yüzde 20′dir. En sık görülen kromozom anomalileri ise sayı anomalileridir.
Rahim içi yapışıklıklar: Geçirilmiş küretaj, enfeksiyonlara bağlı olarak gelişir. Bunların dışında iyi düzenlenmemiş diyabet, troid bezinin hastalıkları, düşük nedenleri arasındadır.
- Anatomik bozukluklar: Kadınların yüzde 0.1′inde doğumsal uterus (rahim) yapı anomalileri görülmektedir. Bunların çoğu gebeliğin ikinci 3 ayında rastlanan düşüklerdir.
- Rahim ağzının yetersizliği: Tipik olarak gebeliğin ikinci üç ayında ağrısız olarak rahim ağzının açılması ve erken doğumla karakterizedir.
- Enfeksiyon: Klamidya enfeksiyonları, tüplerde tıkanıkların oluşmasına ve düşüklere yol açar. Mikoplazma enfeksiyonları da düşüğe yol açabilir. Tekrarlayan düşükleri olan hastalar, enfeksiyon yönünden de kültürler alınarak değerlendirilmeli ve enfeksiyon varsa antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.
 

Benzer İçerikler

PaSikA
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
PaSikA
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
13
Görüntüleme
19K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
A
Cevaplar
0
Görüntüleme
88K
A
Üst