1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Gebelikte düşük kâbusundan tedavi ile kurtulun

  Konu, 'Gebelik' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  kromozom anomalisi tedavisi Bir kez düşük yapmış kadının tekrar düşük yapma ihtimali yüksek. Uzmanlara göre, bir kere düşük yapmış kadının tekrar düşük yapma riski artıyor. Özellikle bazı risk gruplarında olanların tedavisi gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü, düşüğü ‘fetusun ortalama 20 haftalık gebelik sırasında, 500 gr.’ın altında olması’ şeklinde açıklıyor. Gebeliklerin yüzde 15-40′ı düşükle sonlanıyor.
  Daha önce gebe kalmamış bir kadının ilk gebeliğinde düşük yapma olasılığı yüzde 5 iken, başından bir düşük geçmiş kadının ikinci gebelikte düşük yapma olasılığı yüzde 11,5, 2 kez düşük yapan da ise bu oran yüzde 29, dördüncü gebelikte ise yüzde 36′lara çıkıyor. İleri yaş en önemli düşük nedenlerinden biridir. En elverişli üreme çağı 20-34 yaş arasındaki dönemdir. Bu dönemin dışında gebeliklerin düşükle sonlanma şansı daha yüksektir.
  Normal hamilelik şansı
  Önceden düşük yapmış olmasına rağmen, normal ve doğumla sonlanan gebeliği olan kadınların, normal bir hamilelik geçirme şansı daha yüksektir.
  Tekrarlayan düşükler
  Yirminci gebelik haftası öncesi ve bebek 500 grama ulaşmadan önce gerçekleşen iki ve daha fazla sayıdaki düşük, tekrarlayan düşükler olarak adlandırılır. Bu durum üreme çağındaki çiftlerin yüzde 2-5′inde çocuk sahibi olamamanın nedenidir. Çiftlerde büyük bir psikolojik çöküntüye ve anne adayının vücudunda tekrarlayan yıpranmalara neden olan bu durum, değişik yöntemler ile tedavi edilebilmektedir.
  Düşük nedenleri nelerdir?
  - Anne yaşı: 35 yaş üzerinde kromozomal anomalilerin olasılığı artması nedeniyle, düşük riski de artmaktadır. 35-39 arası bu oran yüzde 20 iken, 42 yaştan sonra bu oran yüzde 40′a çıkmaktadır.

  - Genetik faktörler: İlk 3 ayda olan düşüklerin yüzde 50’sinden kromozom anomalisi sorumlu iken ikinci 3 ayda bu oran yüzde 20′dir. En sık görülen kromozom anomalileri ise sayı anomalileridir. Rahim içi yapışıklıklar: Geçirilmiş küretaj, enfeksiyonlara bağlı olarak gelişir. Bunların dışında iyi düzenlenmemiş diyabet, troid bezinin hastalıkları, düşük nedenleri arasındadır.
  - Anatomik bozukluklar: Kadınların yüzde 0.1′inde doğumsal uterus (rahim) yapı anomalileri görülmektedir. Bunların çoğu gebeliğin ikinci 3 ayında rastlanan düşüklerdir.
  - Rahim ağzının yetersizliği: Tipik olarak gebeliğin ikinci üç ayında ağrısız olarak rahim ağzının açılması ve erken doğumla karakterizedir.
  - Enfeksiyon: Klamidya enfeksiyonları, tüplerde tıkanıkların oluşmasına ve düşüklere yol açar. Mikoplazma enfeksiyonları da düşüğe yol açabilir. Tekrarlayan düşükleri olan hastalar, enfeksiyon yönünden de kültürler alınarak değerlendirilmeli ve enfeksiyon varsa antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.


   
Gebelikte düşük kâbusundan tedavi ile kurtulun konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Vajinismustan Psikoterapi ile Kurtulun

  Vajinismustan Psikoterapi ile Kurtulun

  “Cinsel ilişkiye girememe korkusu” olarak tanımlanan ve kimi zaman evlilikleri bitirme noktasına dahi getiren vajinismus, yanlış ve eksik tedavi girişimleri nedeniyle eşlerin hayatını kabusa çevirebiliyor. Uygun tedavi yöntemleri ile % 100 başarı sağlanabilen bu hastalık hakkında öncelikle çiftlerin bilinçli olması ve konunun uzmanından yardım almaları gerekiyor. Memorial Hastanesi’nden...
 2. Yağlarınızdan Sirke ile kurtulun

  Yağlarınızdan Sirke ile kurtulun

  Sirke nerdeyse her derde deva ama ben kokusu nedeniyle hiçbir şekilde tüketemiyorum...Eğer kokusundan şikayetçi değilsenin deneyim derim kızlar :tik: Japon Beslenme ve Yemek Bilim Kurumu sirkeye keskin kokusunu ve ekşi tadını veren ana maddesinin yağ yakıcı bir özelliğe sahip olabileceğini açıkladı. 175 aşırı kilolu Japon erkek ve kadının katılımıyla yaptıkları araştırmada, her gün bir...
 3. Gebelikte düşük

  Gebelikte düşük

  Hamile meleklerim en çok dikkat etmesi konulardan biriside düşük ve en çok korktukları konulardan biri hepiniz dikkat edin tamam mı :hamile: Hamilelik döneminin ilk başlarında yaşanan vajinal kanamalar düşük tehlikesi olarak algılanır. En bilindik özelliği kadında rahim ağzında açıklık olmayışıdır.... Gebelik döneminin 20. haftasına kadar olan gebeliklerde görülen kanamaların yarısında...
 4. Hilterapia İle Romatizmadan Kurtulun

  Hilterapia İle Romatizmadan Kurtulun

  hilterapia hilterapia nedir romatizmaya son, ağrılara çare, hilterapia,nedir, nasıl çalışır, nerede bulunur, 2011, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Romatizma ağrılarının ne kadar dayanılmaz olduğunu çeken bilir.Üstelik bu illet genç yaşlı da dinlemez.Tuttu mu tutar melekler. Ancak şimdi yutrdışından getirilen bir cihaz sayesinde bu ağrılardan krtulmak mümkün gibi...
 5. Gebelikte PLT (Trombosit) Düşüklüğü ve Yüksekliği İle İlgili Bilgiler

  Gebelikte PLT (Trombosit) Düşüklüğü ve Yüksekliği İle İlgili Bilgiler

  gebelik plt trombosit düşüklüğü yüksekliği zararları tehlikesi nedir ile ilgili bilgiler burada melekler Gebelik öncesi tetkik ve muayenelerden sonra gebelik süresince de doktor kontrolünde olmak gerekir melekler :) Gebelik süresince yapılan tahkikatlardan biri de trombosit değerlerinin takibidir. PLT değeri ; kandaki trombosit miktarını ifade eden değerdir. kanama ile ilgisi vardır......

Sayfayı Paylaş