Gebelikte düşük kan basıncı neden olur ?

Uzman SühaN

Administrator
Gebelikte düşük kan basıncı neden olur ?
Hamilelik sırasında düşük kan basıncı normal bir durumdur. Vücudunuz değişiklikler geçirdiğinden, kan basıncınız gebeliğinizin çeşitli aşamaları boyunca değişecektir.Değişen hormonlar ve dolaşımdaki değişiklikler, özellikle gebeliğin birinci ve ikinci trimestrinde kan basıncını düşürebilir.Çoğu zaman, bu durum büyük sorunlara neden olmaz ve doğumdan sonra tansiyon normale dönecektir. Bununla birlikte, çok düşük kan basıncı endişe kaynağı olabilir ve bazı gebelerde rahatsız edici semptomlar görülebilir.



gebelikte düşük kan basıncı.jpg




Hamilelik sırasında kan basıncında düşüş görülmesi nadir değildir . Gebelik sırasında vücudunuzda meydana gelen değişiklikler kan basıncınızı etkiler. Kan basıncı, bir kadının enerji düzeylerine, sinirliliğine, yaşam biçimine ve stres düzeylerine bağlı olarak hafifçe değişir . Kan basıncı da günün saatine bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir. Kan basıncı sağlığınızın vazgeçilmez bir göstergesidir ve çoğu doktor probleminizi teşhis ederken daha sık kullanacaktır.




Düşük ya da yüksek kan basıncınızdaki herhangi bir seviye, vücudunuzun her şeyin iyi olmayabileceğini gösterebilir. Tipik olarak, kadınlar birinci ve ikinci trimesterde kan basıncında düşüş görürler. Gebeliğin başlarında, vücudunuz büyük oranda progesteron olmak üzere muazzam miktarda hormon üretiyor . Hekiminiz kan basıncınızın seviyelerini yakından takip eder ve anormal aralıkta olup olmadığını size bildirir.



Düşük Kan Basıncının Belirtileri



Mide bulantısı

Baş dönmesi

Konsantrasyon zorluğu

Bulanık görme

Artmış kalp atış hızı

Soluk, ve soğuk cilt

Aşırı susuzluk

Zayıflık ve yorgunluk



düşük kan basıncı.jpg





Tansiyon yükselirse , bazı organlara zarar verebilir. Örneğin, gebelik sırasında yüksek kan basıncı bebeğin tek gıda tedarik zinciri olan plasentaya zarar verebilir. Bu yavaş büyümeye gelişim geriliğine neden olabilir. Kan basıncı düşerse, dokulara ve organlara yeterli miktarda kan gelmeyecek demektir. Bu durumda gebede baygınlık meydana gelebilir.Özellikle gebelik sırasında kan basıncındaki değişikliklerin yaygınlaşabileceğini belirtmek önemlidir; Vücuttaki hormonal değişikliklerden kaynaklanır. Ve hamile bir kadının kan basıncı değişiklikleriyle ilgili bazı belirtileri gösterdiği durumlarda, dikkatle bakılması gereken bir sorundur.


Düşük tansiyona katkıda bulunabilecek faktörler


anemi
iç kanama
uzun süreli yatak istirahati
bazı ilaçlar
Kalp İşlevi
endokrin bozukluklar
enfeksiyonlar
beslenme eksiklikleri
alerjik reaksiyon



Düşük kan basıncı (hipotansiyon olarak da adlandırılır) genellikle bayılma ve baş dönmesi ile ilişkilidir. Genel olarak düşük tansiyon, yüksek tansiyonun olduğu gibi bir sağlık riski olarak düşünülmez. Bununla birlikte, gebelik sırasında özellikle düşük kan basıncına bağlı bayılma ve düşme ciddi bir endişe kaynağı olabilir. Düşük kan basıncının en büyük nedeni dehidrasyon eğilimi gösterir. Vücut dehidre edildiğinde vücudun kan akışını önemli ölçüde etkiler. Ayrıca, çok sıcak olması düşük tansiyona katkıda bulunabilir. Uzun süre ayakta durmak da bir risk faktörü olabilir.



Hamilelik sırasında kan basıncı hem annenin hem de bebeğin sağlığının bir işaretidir. Çoğu hamile kadında düşük kan basıncının veya hipotansiyonun ana nedeni olduğu söylenebilir. Bununla birlikte, ikizlerin olması, hipotansiyon veya düşük tansiyon ile ilgili tıbbi geçmişi veya dehidrasyon, bazı kalp rahatsızlıkları ve anemi gibi altta yatan tıbbi hastalıkları içeren başka nedenler de vardır. Ek olarak, vitamin B12 veya folik asit eksikliği gibi faktörler düşük kan basıncından sorumlu olabilir.Gebe kadınlarda düşük kan basıncı nedeniyle baş dönmesi görülür. Bazı önlemler alarak olası septomları yönetebilirsiniz. Ani hareketlerden kaçının, fazla ayakta durmayın,bol sıvı tüketin düzenli egzersiz yapın. Egezersiz yapmadan önce hekiminize danışın.


Düşük kan basıncı yaşam kalitesini düşürebilir veya azaltabilir. Hamilelik sırasında düşük kan basıncına maruz kaldığınızda kısıtlayıcı dar kıyafetler yerine geniş kıyafetler giyin. Bol bol dinlenin. Sol tarafınıza doğru uyuyun. Günlük tuz alımınıza dikkat edin. Besleyici zengin bir diyet yemek özellikle gebelik sırasında önemlidir ve mümkün olduğunca semptomları azaltmaya yardımcı olabilir.Bir doktor genellikle düzenli gebelik kontrolleri sırasında kadının kan basıncını izler ve eğer çok düşük veya yüksekse tavsiye veya tedavi seçenekleri sunar. Yüksek tansiyon gebelikte daha sık görülen bir sorundur. Düşük kan basıncı hamilelik sırasında normaldir fakat daha önce belirttiğimiz gibi bu durum da ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle gebelik boyunca hekim kontrollerinizi aksatmayın.Hamile bayanlar taze meyveleri , sebzeleri , koyu yeşil yapraklı sebzeleri, yağsız etleri tüketmelidir. Unutulmamalıdır ki sağlıklı ve dengeli bir diyet yaşamı sürdürmenin anahtarıdır.
 

Uzman SühaN

Administrator
Hamilelik sırasında kan basıncınızın biraz değişmesi normaldir. Hamileliğinizin ilk birkaç ayında kan basıncınız genellikle düşmeye eğilimlidir. Sağlıksız yaşam tarzı seçenekleri hamilelik sırasında yüksek tansiyona yol açabilir. Aşırı kilolu ya da obez olmak , yüksek tansiyon için önemli risk faktörleridir.Hamilelik sırasında yüksek tansiyon her zaman tehlikeli değildir. Ancak bazen hem anne hem de gelişmekte olan bebek için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.Hamilelik öncesi yüksek tansiyonu olan kadınlar, gebelik sırasında normal kan basıncı olanlara göre daha fazla komplikasyon riski taşırlar .


Gebelikte düşük tansiyon belirtileri arasında baş dönmesi ve hatta bayılma sayılabilir. Gebelikte kan basıncı çok yükselirse, bu preeklampsinin bir işareti olabilir, tedavi edilmezse nöbetlere veya ölüme neden olabilecek tehlikeli bir durum olabilir. Hamilelik sırasında, kan basıncı seviyeleri potansiyel sorunların önemli bir göstergesidir, bu nedenle doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.Gebelik sırasında normal aralığın dışında kan basıncı geliştiren kadınlar ilaç kullanmak zorunda kalabilirler. Kan basıncı normal aralığın çok uzağında olan kadınlara hekim yatak istirihati önerebilir. Bu kişilerin yaşam ve beslenme şekillerine de özen göstermeleri gerekir.
 
Üst