1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Gebelikte düşük neden olur?

  Konu, 'Gebelik' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  gebelikte düşük niye olur,düşük neden olur,gebelikte düşüğe sebep etkenler,düşük nedenleri,düşük nedenleri ve tedavisi,düşük kimlerde görülür,gebelikte düşük tehlikesi,gebelikte düşük hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>

  Tıptaki adı ‘spontan abortus’ olan düşük, hamileliğin ilk 20 haftası içinde, gebeliğin kendiliğinden sona ermesidir. Düşüklerin çoğu ilk 13 hafta içerisinde görülür. Düşüğün ardından pek çok çiftin bazı cevaplara ihtiyacı olur. Bunun kendi hataları olup olmadığını merak ederler. Genellikle bu sorunun cevabı ‘hayır’dır. Düşük çok nadiren birilerinin hatasından dolayı kaynaklanır ve bazen hamileliğin sürmeyeceği daha döllenme aşamasında ortaya çıkan bir sonuçtur.
  Hamilelik heyecanlı bir süreç olmasına karşın, yüksek düşük oranları göz önüne alındığında (5 hamilelikten birinde görülür), konuyla ilgili bilgi edinmek anne olmak isteyenlere fayda sağlayacaktır. Pek çok farklı düşük tipi ve her biri için farklı bir tedavi söz konusudur. Bu konuda bilgi edinmek, sizi ya da yakınlarınızı bu zorlu süreç için hazırlayabilir. Ancak en detaylı ve doğru bilgiyi, doktorunuzdan alabileceğinizi unutmayın.
  Kromozom Bozuklukları
  Düşüğün farklı nedenleri olabilir ve çoğu kez kesin neden tam olarak tespit edilemez. İlk 3 aydaki veya bir kereye mahsus görülen düşüklerin en yaygın sebebi, embriyonun gelişiminde bir şeylerin ters gittiği anlamına gelen, kromozom bozukluklarıdır. Bu bozukluk henüz döllenme aşamasında oluşur. Ekstra kromozomlar ya da eksik genler bebeğin gelişimini durdurur. 35 yaşında sonra risk biraz daha artar ama, kromozom bozukluklarına bağlı bir düşük hemen her anne adayının başına gelebilir. Bir anne adayı ilk kez düşük yaptığında çoğu kez bu olağan kabul edilir.


  Plasenta Problemleri
  Plasenta, annenin kanını, böylelikle çeşitli besin maddelerini ve oksijeni bebeğe ulaştıran organdır. Plasentanın gelişiminde bir problem olmuşsa embriyo beslenemez ve bu durum düşüğe yol açabilir.
  Bağışıklık Sistemi Sorunları
  Hamile kaldıktan sonra embriyo vücut tarafından yabancı bir madde gibi algılanır. Çünkü bu embriyonun dokusunun bir yarısı babadan gelen yabancı dokudur. Vücudun buna normal tepkisi, bu yabancı maddeden kurtulmak olacakken devreye çeşitli koruma mekanizmaları girer ve bu şekilde bağışıklık sistemi embriyoya tepki vermez. Bazı hamileliklerde embriyoyu koruyan sistemde bir sorun olur ve bağışıklık sistemi embriyoyu reddeder ki, bu da düşük anlamına gelir.
  Antikorlar
  Antikorlar, enfeksiyonlarla savaşması için bağışıklık sistemi tarafından üretilen proteinlerdir. Arka arkaya üç ya da daha fazla kez düşük yapmış olan kadınların kanlarında, aPL denilen bir antikor seviyesinin normalden yüksek olduğu görülmüştür. aPL antikorlarının kan pıhtısına yol açtığı bilinir. Bu pıhtılar embriyoya giden kanı engelleyebilir ve bu durum düşüğe neden olur.
  Uzun Dönemli Sağlık Sorunları
  Özellikle ikinci 3 ayda düşük ihtimalini kuvvetlendiren çeşitli hastalıklar vardır. Anne adayındaki bu hastalıklar düşüğe neden olabilir. Kontrol altında tutulmayan diyabet, hipertansiyon, lupus (bağışıklık sistemi hastalığı), böbrek hastalığı, tiroid hastalıkları, çölyak hastalığı (sindirim sistemini etkileyen bir hastalık), bu hastalıklar arasındadır.
  Enfeksiyonlar
  Kızamıkçık, Toksoplazma enfeksiyonu (bakteriyel bir enfeksiyon), HIV, Sitomegalovirüs (CMV denilen, Herpes virüs ailesinden bir virüs), bakteriyel vajinozis (vajinada bakteriyel enfeksiyon), cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve sıtma, düşüğe neden olan enfeksiyonlara örnektir.
  Annelik Yaşı
  35 yaşında sonra, anne olmak isteyen daha genç yaştaki sağlıklı bir kadına göre düşük riskinin yaşla birlikte attığı görülmektedir. 35 yaş altındaki sağlıklı bir anne adayının düşük yapma riski % 15 iken, aynı şartlardaki 35 yaşındaki bir kadın için bu oran % 20 ila 35 arasındadır. 45 yaş üstü kadınlarda düşük yapma ihtimali % 50’ye kadar çıkar.
  İlaçlar
  Düşük riskini arttırdığı bilinen ilaçlar arasında romatizma, egzama, akne ilaçları, ağrı kesici veya iltihap kurutucu ilaçlar yer alırken, bu durum diğer ilaçların güvenli olduğu anlamına gelmez. Hem kendi hem de bebeğinizin sağlığını düşünerek, hastalığınız ve kullanmanız gereken ilaçlarla ilgili doğru bilgiyi almak için mutlaka bir uzmana danışın. Önemli bir rahatsızlığınız varsa ve sürekli ilaç kullanmanız gerekiyorsa, size en doğru yolu gösterecek olan yine doktorunuz olacaktır. İster reçetesiz satılıyor olsun, ister bitkisel olduğu iddia edilsin, hiçbir ilacı veya takviyeyi hamilelik sırasında, doktorunuza danışmadan asla almayın.
  Diğer Düşük Nedenleri
  Hamileyken sigara içmek,
  Hamileyken alkol almak,
  Obezite,
  Hormonal bozukluklar, hormon dengesizlikleri ya da hormon yetersizliği,
  Rahim ve rahim ağzı gibi üreme organlarındaki yapısal sorunlar, düşüğe neden olan diğer nedenler arasındadır.
  Düşüğe Karşı Önlemler
  Hamile kalmaya karar verdiğiniz andan itibaren sağlığınıza özen gösterin. Düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme, stresle baş etmeyi öğrenme ve tabii ki sigara ve alkolden uzak durma öncelikleriniz olmalı. Hamile kaldığınızı öğrendikten sonra:
  Sigara içmeyin ve içilen ortamlarda durmayın.
  Alkol tüketmeyin.
  Herhangi bir ilaç almadan önce, reçetesiz satılan, doğal ya da bitkisel ürün etiketli olsalar bile, mutlaka doktorunuza danışın.
  Kafeini hayatınızdan çıkarın.
  Radyasyon, bulaşıcı hastalık ya da x-ray bulunan ortamlara girmeyin.
  Yaralanma riski doğuracak spor ve aktivitelerden kaçının.
  Normal tempoda egzersiz, cinsel birliktelik, çalışma hayatı veya depresyonun düşüğe yol açtığı söylentileri bilimsel olarak ispatlanmış değildir. Bu konulardaki şüpheleriniz doktorunuza danışabilirsiniz.
   
Gebelikte düşük neden olur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kendiliğinden düşük neden olur?

  Kendiliğinden düşük neden olur?

  düşük nedir,düşük neden olur,evde düşük yapmak,düşüğün sebepleri,düşüğün nedenleri,düşüğün tedavisi,düşük hakkında bilgiler Kendiliğinden kürtaj da denilen düşük, cenin ya da bebeğin, daha rahim dışında yaşama şansı yokken aniden rahimden atılmasıdır. Gebeliğin ilk üç aylık döneminde görülen düşüklerden, erken düşük diye söz edilir. Bu çok sık rastlanan bir olaydır Erken düşükler...
 2. Düşük Tansiyon Neden Olur ?

  Düşük Tansiyon Neden Olur ?

  düşük tansiyon nedir,düşük tansiyonun sebepleri,düşük tansiyon belirtileri,düşük tansiyon tedavisi,düşük tansiyon hakkında bilgiler, Tıpta hipotansiyon olarak adlandırılan düşük tansiyon, henüz su yüzüne çıkmamış bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Ancak önemli bir nokta, tansiyonu genel olarak düşük kabul edilen değerlerde seyreden ve bununla ilgili hiçbir problem yaşamadan,...
 3. Gebelikte ilişki düşüğe neden olurmu?

  Gebelikte ilişki düşüğe neden olurmu?

  Gebelik kadın hayatını kökten etkileyen son derece değişik bir süreçtir. Bu süreç içerisinde fiziksel değişikliklerin yanısıra pek çok psikolojik değişiklik de ortaya çıkar. Hayatın her evresinde büyük önem taşıyan cinsellik ve cinsel yaşam çoğu zaman gebelikten olumsuz etkilenir. Özellikle ilk gebeliğini yaşayan anne adaylarında bu sürece uyum sağlama aşamalarında cinselliğe karşı soğukluk...
 4. Kaç çeşit düşük vardır?

  Kaç çeşit düşük vardır?

  Düşük günümüzde hayli sık görülen bir problemdir ve gebeliklerin %15’indekarşılaşılmaktadır. Bu da demek oluyor ki her 20 gebe bayandan 3 tanesi bu istenmeyen durum ile karşı karşıya kalıyor. Oranın bu denli yüksek olması anne adaylarını korkutuyor olsa da bazı belirtileri önceden fark edebiliyor olmak müdahale edilmesine olanak sağlayacaktır. Hamilelikte Düşük riski genel olarak hamileliğin...
 5. Düşük Riskini Artıran Faktörler Anne Adaylarına Sesleniyorum

  Düşük Riskini Artıran Faktörler Anne Adaylarına Sesleniyorum

  Düşük Riskini Artıran Faktörler- Düşük bir gebelikte kesinlikle olmasını istemediğimiz bir olgudur. Ama ne yazık ki çoğu gebelikte ya bir sebebe bağlı ya da hiç bir sebep olmadan düşükler meydana gelebilmektedir. Kimi zamanda kadınlar daha hamile olduğunu öğrenmeden bile gebelik düşüklere bağlı olarak sonlanabilmektedir. Peki düşük riski neden oluşur? Düşük neden olur? Düşük riskini artıran...

Sayfayı Paylaş