Gebelikte e- sigaramı tütünmü güvenlidir? Gebelikte elektronik sigara kullanımı

Uzman SühaN

Administrator
Gebelikte e- sigaramı tütünmü güvenlidir? Gebelikte elektronik sigara kullanımı
Sigarayı bırakma, sağlıklı bir hamileliğin sağlanmasında ulaşılabilir en iyi önlemlerden biridir.Hamilelik sırasında herhangi bir noktada sigara içilmesi bebeğiniz için uzun ömürlü etkilere neden olabilir.Hamile kalırken sigara içen bir kadın, ektopik gebelik, düşük ve erken doğum da dahil olmak üzere geniş bir yelpazede sorunlarla karşı karşıya kalınabilir.Sigara,gebelikte sigara,gebelikte sigara tüketimi,gebelikte sigara zararlımı,gebelikte sigaranın zararları ile ilgili tüm ayrıntıları makalemizin devamın da bulabilirsiniz.


gebelikte sigara.jpg


Hamilelikte İçilen Sigaranın Zararları!

Hamileyken sigara dumanına maruz kalırsanız, ölü doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek, doğum kusurlu bebek ve gebeliğin diğer komplikasyonları yaşama şansınız artar.Sigara dumanı içindeki karbon monoksit, gelişmekte olan bebeğin yeterli oksijen almasını önleyebilir. Sigara dumanı ayrıca, doğmamış bebeklere zarar verebilecek diğer kimyasalları da içerir Sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak birçok sigarayı bırakma programı bulunmaktadır. Bu programlar hakkında daha fazla bilgi için sağlık uzmanınıza danışın.


Hamileyim sigara içiyorum bebeğime zararı olurmu?Sigara içen kadınlara kıyasla düşük doğum ağırlıklı bir bebeğin doğum yapma olasılığının iki kat fazla olduğu görülmektedir. Düşük doğum ağırlıklı bebekler ölüm riski altındadır ve enfeksiyona, nefes darlığı ve yetişkinlikte uzun süreli sağlık sorunları gibi diğer sağlık sorunlarına karşı daha savunmasızdırlar. Sigara,gebelikte sigara,gebelikte sigara içmek,gebelikte sigaranın zararları,gebelikte sigara içmek zararlımı,hamileikte sigara tüketimi ile ilgili tüm bilgileri makalemizin devamında bulabilirsiniz.


Çocuğunuza hayatta sağlıklı bir başlangıç yapabilmeniz için bebeğinizi tütün dumanından korumak, yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Sigarayı bırakmak zor olabilir, ancak sigarayı bırakmak için asla geç değildir.
Sigara içtiğiniz her sigara 4000'den fazla kimyasal içerir, bu nedenle hamile kaldığınızda sigara içmek doğmamış bebeğinize zarar verir. Sigara, bebeğinize gerekli olan oksijen arzını sınırlayabilir..

Hamilelikte e-sigara

E-sigara, duman yerine bir nem ile teneffüs etmenizi sağlar. Sigara, binlerce zararlı kimyasalla birlikte nikotin salgılar. Nikotin nispeten zararsızdır.
E-sigara, sigara dumanında ana toksinlerden biri olan katran ve karbon monoksit üretmez. Karbon monoksit özellikle bebekler geliştirmek için zararlıdır. Bir e-tütünün içindeki buhar, sigara dumanında bulunan, ancak çok daha düşük seviyelerde bulunan potansiyel olarak zararlı bazı kimyasalları içerir. Elektronik sigaraların aerosolleri genellikle sigara dumanından daha az zararlı maddedir, ancak e-sigara ve nikotin içeren diğer ürünler gebelik sırasında kullanılmaz. Nikotin hamile kadınlar ve gelişmekte olan bebekler için bir sağlık tehlikesi olup, gelişmekte olan bebeğin beynine ve akciğerlerine zarar verebilir. Ayrıca, e-sigaralarda kullanılan bazı aroma maddeleri, gelişen bir bebeğe zararlı olabilir.

Elektronik sigara nedir ?
Sigara içimi ile ilgili gebelik komplikasyonları

Sigara içen kadınlar tarafından daha sık görülen gebelik komplikasyonlarından bazıları şunları içerir:

Ektopik gebelik - rahim dışındaki gebelik, genellikle fallop tüpünde
Fetal ölüm - bebeğin rahimde ölümü (ölü doğum)
Spontan düşük - düşük olarak bilinir
Rahim duvarı erken dekolmanı ve servikal açılmayı bloke etme (plasenta previa) dahil olmak üzere plasenta ile ilgili sorunlar
Zarların erken yırtılması
Erken doğum eylemi.

Sigara dumanının fetüs üzerindeki birçok zararlı etkisinin bazıları şunları içerir:

Karbon monoksit ve nikotin nedeniyle oksijen tedariğinde azalma
Gecikmiş büyüme ve gelişme
Yarık dudak ve yarık damak riski artar
Bir sigara içtikten sonra en az bir saat boyunca rahimdeki fetal hareketlerinde azalma
Plasentanın gelişimi ve bozulması
Bebeğin beyninde ve ciğerlerinde değişiklikler.

Emzirirken sigara içilmesinin neden olduğu sorunlardan bazıları şunlardır:

Sigara maddelerinden bazıları anne sütü ile anneden bebeğe geçebilir.
Sigara, süt üretimini azaltabilir.

Sigara alışkanlıklarının kuşaklar arasında bağlantılı olduğunu gösteren bazı kanıtlar vardır. Bazı çalışmalar, gebelik sırasında sigara içen kadınların kız çocuklarında sigara içme oranlarını artırdığını göstermiştir. Bu, anne gebelik sırasında sigara içerken bazı biyolojik faktörlerin rahimde belirlenebileceğini göstermektedir. Diğer bir deyişle, gebelik sırasında sigara içmek, büyüdüklerinde bebeğinizi sigara içme riski altına sokar.

Hatırlanacak şeyler

Hamilelikte sigara içen bir kadın, ektopik gebelik, düşük ve erken doğum da dahil olmak üzere geniş bir yelpazede sorun yaşama riski altındadır.
Anneleri hamilelik sırasında sigara içen bebekler, akciğer fonksiyonlarında azalma ve düşük doğum kilosu riski altındadır. Düşük doğum ağırlıklı bebekler ölüm riski altındadır ve yetişkinlikte enfeksiyona, nefes darlığına ve uzun vadeli sağlık sorunlarına karşı daha savunmasızdırlar.

Gebelik ve sigarayı bırakma

İdeal olarak, hamile bir kadın sigarayı bırakmalıdır. Sigarayı bırakmanın zor olduğunu düşünüyorsanız, umutsuzluğa kapılmayın. Gebeliğin dördüncü ayına kadar sigarayı bırakmanın düşük doğum ağırlığı ve erken doğum gibi bazı riskleri azaltabileceğini gösteren kanıtlar vardır.

Sigara isteğini azaltan besinler

Bununla birlikte, vazgeçemiyorsanız, size yardımcı olması için nikotin replasman terapisini sakız, pastil, ağız spreyi, nikotin içerikli ürünleri kullanabilirsiniz. Bu ürünleri kullanmak sigara içmekten daha güvenli sayılırken, nikotinin bu kadar küçük miktarı bile bebeğiniz için tamamen riskli olmayabilir. Hamiliyseniz, nikotin replasman tedavisini kullanmadan önce riskleri ve faydaları tartışmak için doktorunuza danışın.
 

Uzman SühaN

Administrator
Hamileyken sigara içmek sizi ve doğmamış bebeğinizi risk altına sokar. Sigaralar, nikotin, karbon monoksit ve katran içeren tehlikeli kimyasal maddeler içerir. Sigara, gebelik komplikasyonları riskini önemli ölçüde arttırır, bazıları anne veya bebek için ölümcül olabilir. Sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak birçok sigarayı bırakma programı bulunmaktadır. Hekiminizden gebelikte sigara içmenin riskleri hakkında bilgi edinin.
 

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Sigara ile ilgili ürünlerin tamamı sıkıntıdır kullanmamak en iyisidir. Google amca da buna kızıyor konuyu başka bölüme taşıdım içmeyin arkadaş :D:D
 

Uzman SühaN

Administrator
Günümüzde sigarayı bırakmak için Elektronik sigaraların kullanımı yaygınlaşmıştır. Elektronik sigaralar, sigara içmek için kullanılan tüp şeklindeki cihazlardır.Her ne kadar insanlar bağımlısı olan sigarayı bırakmalarına yardım etmek için bir sloganla tasarlansalar da nikotin, glikol, tatlandırıcı vb. Gibi birçok zararlı kimyasalları da içeriyorlar. İnternette elektronik sigara kullanmanın zararsız olduğunu söyleyen birçok yer bulacaksınız. ama bu doğru değil. Elektronik sigaralar tamamen zararsız değildir, ancak evet normal sigaralardan daha az zararlıdır. E-sigaralarla ilgili en büyük endişe, bunların düzenlenmemesi ve kullanıcıya yüksek miktarda nikotin sağlamasıdır. Hamile bir kadın nikotin tüketirse, bu doğmamış bebek için zararlı olur.Bir anne için çocuğu dünyadaki en hayati şeydir. Elektronik sigaralar hamile kadınlar ve bebek için kesinlikle güvenli değildir, dolayısıyla çocuğun sağlığına verebileceği zararlı etkileri göz önünde bulundurmalıdır.Nikotin, kan basıncı seviyesinde hafif bir artışa ve nabız hızında bir artışa neden olur. Üreme sistemi ve böbrek üzerinde de olumsuz bir etkiye sahiptir. Nikotin birçok kardiyovasküler probleme neden olur. Nörolojik çalışmalar, nikotinin, anterior kortekste gözlere ciddi hasar verebilecek aktiviteyi artırdığını göstermiştir.Fetüsün sinir sistemini tahrip edebilir ve nörolojik sistemi tahrip edebilir. Beynin engellenmesi, çocuğun öğrenme sırasında zor zamanları geçireceği için hafıza yetersizliğine neden olabilir.Nikotin ayrıca, solunum sistemi üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir ve doğmamış bebeğe astıma neden olabilir . Kulak enfeksiyonlarına ve kalp hastalıklarına yol açabilir.Elektronik sigaralardan bazıları oral ve kansere neden olabilen zehirli kimyasallar içerir.Çocuğun sağlığı en çok endişe kaynağı olduğu için Nikotin Replasman Tedavisini denemelidir. İnsanların çoğu, sahip oldukları istek nedeniyle sigaradan kurtulmayı başaramazlar ancak bu terapi, insanların bunu azaltmalarına yardımcı olur
 
Üst