1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelikte fazla kahve düşüğü tetikliyor

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Çoğumuz için sabahları bir fincan kahve içmek bir ritüel halini aldı. Üstelik bunun haklı gerekçeleri de var. Kahvenin içeriğindeki kafeinin vücudumuzda yarattığı en önemli etkiler bizi uyarması ve mutluluk hormonu olarak bilinen dopaminin salgılanmasını sağlamasıdır. Ancak kafein aşırı derecede alındığında hamileler için tehlike oluşturabilir. VKV Amerikan Hastanesi Kadın Sağlığı Ünitesi uzmanlarından Dr. Senai Aksoy hamilelikte kafein alımı hakkında en önemli soruları yanıtladı.
  Hamilelikte kafein alımı ne tür etkiler yaratır?

  İlk önce akılda tutulması gereken kafeinin bir vitamin ya da besin maddesi olmadığıdır. Kafeinin hiçbir besleyici değeri yoktur.

  Yapılan çalışmalar hamilelikte yüksek miktarlarda kafein alımının (günde 6 fincandan fazla kahve) özellikle ikinci trimester düşükleri başta olmak üzere düşük ile ilişkili olabileceğini göstermektedir.

  Hamile olmayan kadınlarda kafeinin asıl etkisi kalp ve dolaşım sistemi ile sinir sitemi ve davranışlar üzerindedir. Hamilelik ya da emzirme süresinde alınan kafein fetus ve yeni doğanda da benzer etkiler yaratır. Hamilelikte kafeinin yarı ömrü 11 saate kadar uzayabilir. Fetus da ise durum daha ürkütücüdür: 100 saat. Bu ne demektir? İçtiğiniz kahveden bebeğe geçen kafeinin yarısından fazlası 100 saat sonra bile hala daha karnınızdaki bebeğin kanında dolaşmaktadır. Bebeğiniz ne kadar küçük ise onun kafeini detoksifiye etme yeteneği de o kadar azdır.
  < Konu Resmi..>

  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE  Alınan orta düzeyde kafein anne adayında çarpıntı ve benzeri yakınmalar yaratmasa da bebeğin kalp atımlarında ve solunumunda (bebek daha doğmadan da anne karnında solunum hareketleri yapar) belirgin artışa neden olabilir.

  Yapılan hayvan deneylerinde anne karnında orta ya da yüksek düzeyde kafeine maruz kalan fetusların beyin ağırlıklarında azalma ve beyin gelişiminde dalgalanmalar izlenmiştir. Benzer şekilde bu fetuslar da doğumdan sonra öğrenme ve hatırlama güçlükleri ortaya çıkmaktadır.

  Öte yandan kafein; alkol, nikotin ve bazı diğer ilaçların kanser yapıcı etkilerini arttırmaktadır.
  Öte yandan kafein bir idrar söktürücüdür. Hamilelik sırasında fazla miktarda alınımı sıvı ve kalsiyum kaybı ile dehidratasyona yol açabilir.

  Özellikle yemeklerden hemen sonra alındığında bağırsaklardan demir emilimini %40 oranında azaltır ve bu demir gereksiniminizin çok yüksek olduğu hamilelik döneminde oldukça önemlidir.

  Bu bilgilerin ışığında Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA) 1981 yılında yayınladığı görüşünde hamile kadınların kafein içeren gıda ve içeceklerden uzak durmalarını ya da sınırlı miktarda tüketmelerini önermektedir. Yine aynı kurum gebeliğin ilk trimesterinda kesinlikle kafein alınmamasını önermekte.

  Hamile kalınca kafein alımını mutlaka bırakmalı mısınız?

  Her zaman değil. Aşırıya kaçmamak kaydıyla kafein içeren içeceklerin keyfine varabilirsiniz. Yapılan pek çok araştırma hamilelik sırasında alınan az ya da orta düzeyde kafeinin bebek ya da anne adayına zarar verme riskinin düşük olduğunu göstermektedir. Orta düzeyde kafein (300 - 400 mg) günde 2-3 fincan granül kahveye denk gelmektedir.

  Önerilenden fazla kafein almanız çok mu tehlikelidir?

  Gerçekte bunun cevabını kimse tam olarak bilememektedir. Konu ile ilgili olarak elde yeterli bilimsel kanıt yoktur. Bu nedenle size bilimsel bir tavsiyede bulunamayız.

  Bazı çalışmalar yüksek miktarda kafein alımının düşük, düşük doğum ağırlığı ve yarık damak yarık dudak gibi anomalilerle ilişkili olduğunu düşündürmektedir. Ancak bu çalışmalarda eksik olan nokta alkol alımı, sigara gibi bu durumlara yol açabileceği bilinen diğer risk faktörlerinin dikkate alınmamış olmasıdır.

  Tüm dünyada bugün kabul gören görüş çok fazla miktarda kafein tüketiminin düşük doğum ağırlıklı bebeklere neden olabileceği ve kafeinin sadece çok yüksek dozlarda alındığında risk yaratabileceğidir.

  Hangi besin maddesinde ne kadar kafein bulunur?

  Kafein tahmin ettiğinizden daha fazla maddenin içinde bulunur. Örneğin çikolata ve bazı bitkisel çaylarda da kafein vardır. Bazı soğuk algınlığı ilaçları ile ağrı kesiciler de kafein içerir. Benzer şekilde alerji ilaçlarında da kafein olabilir.

  Çay ve kahve gibi içeceklerin içerdiği kafein miktarı demleme ya da hazır olmasına yada kahvenin türüne göre değişebilir. Sanılanın aksine kola dışındaki pek çok meşrubatta da kafein bulunmaktadır. Aşağıdaki tabloyu inceleyerek sık tüketilen bazı maddelerin kafein içeriklerini kontrol edebilirsiniz. Sonuçta aslında farkında olmadan ne kadar fazla kafein aldığınızı göreceksiniz.

  Filtre kahve 1 fincan 135-200 mg
  Espresso 1 fincan 100 mg
  Cappuccino 1 fincan 100 mg
  Hazır kahve 150 cc 57 mg
  Türk kahvesi 1 fincan 57 mg
  Dekaf. kahve 150 cc 5 mg
  Demleme çay 175 cc 20 - 110 mg
  Ice Tea 330 cc 70 mg
  Hazır çay 200 cc 30 mg
  Kola 1 Kutu 30 - 56 mg
  Diyet Kola 1 Kutu 38 - 45 mg
  Meşrubat 1 Kutu 50 mg civarı
  Meyveli gazoz 1 Kutu 0 mg
  Çikolata 60 gram 10 - 50 mg
  Kakao 1 küçük fincan 4 mg

  Bazı ağrı kesici ve soğuk algınlığı ilaçlarıın ise 1 tanesi en az 30 mg kafein içerir.

  Hamilelikte kafein alımını nasıl kontrol edebilirsiniz?

  Gün içinde aldığınız kafein miktarını bazı küçük değişikliklerle azaltabilirsiniz. Örneğin sallama çay içiyorsanız poşeti suda 5 dakika yerine 1 dakika bekleterek kafein oranını yarı yarıya azaltmanız mümkündür. Bitkisel çay tercih ediyorsanız mutlaka kutusundaki uyarıcı etiketleri kontrol edin. İçindeki kafein ve diğer maddelerin miktarını kutusunda yazmayan markları tercih etmeyin. Bu şekilde hamilelikte kullanılması sakıncalı olabilecek katkı maddeleri içermediğinden de emin olabilirsiniz.

  Eğer kahve sizi zihinsel açıdan rahatlatıyorsa, ya da sabah ritüeliniz ise kafeinsiz kahveleri tercih etmeye çalışın.


   
Gebelikte fazla kahve düşüğü tetikliyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kahvenin ne kadarı fazladır?

  kahvenin ne kadarı fazladır?

  Fazla fincan kahveye düşkünlük, rahatsızlık, huzursuzluk, uykusuzluk, heyecan, bulantı, kusma ve yüzde kızarıklık gibi semptomlara neden olabilir. Ciddi doz aşımının semptomları ise sayıklama ve nöbeti de içerir. Alarm halinde olma durumunu artırır İnsan vücuduna etkilerinin yanında, kafein genel olarak merkezi sinir sistemini uyararak zihinsel beceriyi, ilgiyi ve alarm halinde olma...
 2. Fazla kahve içmek halüsinasyon sebebi

  Fazla kahve içmek halüsinasyon sebebi

  fazla kahve içmek rüyada halüsinasyon görmek Araştırmacılar, her gün çok fazla miktarda sentetik kahver içenlerde halüsinasyon görme eğiliminin arttığını buldular. İngiliz araştırmacılar, hatta fazla kafein tüketenlerin etrafında hiç kimse yokken sesler duyduğunu ya da ölü insanların varlığını hissettiklerini söylediklerini kaydetti. Durham Üniversitesi'nce yapılan araştırmada Dr. Charles...
 3. sıvı kaybı düşüğü tetikliyor

  sıvı kaybı düşüğü tetikliyor

  düşüğün nedenleri Düşük neden olur Merhabalar Hamilelikte suyunn önemini herzaman belirtiyoruz arkadaşlar özellikle içinde bulunduğumuz bu yaz ayı içinde bol bol su içmeli Vücut ağırlığı ortalama olarak 9-12 kilo artan, hormonal ve metabolik dengesi değişen, diyaframla iç organları baskı altında kalan anne adayları, sıcak ve nemle mücadelede daha zor zamanlar yaşayabiliyor. Kan basıncıyla...
 4. Kahve düşük yaptırır mı ?

  Kahve düşük yaptırır mı ?

  Ya ben birşey duydum ama inş doğru değildir. Kahve düşük yaptırıyormış ne kadar doğru :S Öyleyse hemen bırakmam lazım :S
 5. Fazla Kahve Doğurganlığı Azaltıyor!

  Fazla Kahve Doğurganlığı Azaltıyor!

  kahvenin zararları kahve doğurganlığı azaltırmı Sevgili melekler, bilim adamlarının yaptıkları araştırmaya göre kahve doğurganlığı azaltıyor. Kahvede bulunan kafeinin kadınların yumurtalıklarına zarar vererek doğurganlığı azalttığı ortaya çıktı. Kafein kadınların yumurtalıklarında ki tüplerin kas etkisini azalttığını belirten bilim adamları, doğurganlığı düşürdüğünü belirtti. Kadınları...

Sayfayı Paylaş