Gebelikte Fetal Eko Neden Yapılır

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Yönetici
Gebelikte Fetal Eko Neden Yapılır
Gebelikte Fetal Eko Neden Yapılır? Hamile olmak karnında bir canlının daha büyümesini bilmek harika bir durum. Ama bazen karnınızda büyüyen canlı ile ilgili sorunlar gelişim sorunları olabilmekte. Kimsenin bebeğinde böyle bir sıkıntı yaşanmaması dileğiyle ama bu elimizde olmayan bir durum. Eğer anne karnındaki bebeğin daha doğmadan bir sorunu varsa artık tıpta bunun teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi çok kolay. Fetal eko anlayabileceğimiz şekilde anlatırsam anne karnındaki bebeğin herhangi bir kalp rahatsızlığı olup olmadığını tespit etmek için yapılan ölçümdür. Anne karnındaki bebeğin kalp yolculuğuna nasıl çıkılır nasıl ölçüm yapılır bunu anlatmak istiyorum sizlere.

anne karnindaki bebege fetal eko.jpg


Anneler için zor bir durumdur bebeğin bir sorunu olması. Ama dediğim gibi artık tespiti ve daha doğmadan tedavisi de mümkün. Fetal ekokardiografi sayesinde artık anne karnındaki bebeğin herhangi bir kalp sorunu varsa bu %80-90 teşhis edilebiliyor. Fetal eko kimlere uygulanır nasıl ölçüm yapılır peki? Anne karnında bebeğin daha 19. gün başlar kalp gelişimi. Bu kalp gelişimine bağlı olarak 16. haftadan itibaren de ultrason ile bebeğin kalbi hakkında bazı tespitlerin yapılabilmesi mümkün. 22. haftadan itibaren de bebeğin ense kalınlığı ölçümünde de bu konuda dolaylı yoldan bilgi edinilebilir. Normalde bebeğin ilk kalp atışı 6. haftalarda duyulur. Duyulmadığı zamanlarda doktorunuz vajinal ultrasonla bunu duymayı deneyebilir. Gebelikte vajinal ultrason yaptırmanın bir sakıncası olmuyor aksine sorun oluştursa doktorlar bunu gebelikte uygulamazlar. Bunun sonrasında eğer bebeğin kalbinde bir sorun varsa bu 22. haftadan sonra anlaşılır. Aslında 16. haftadan sonra duyum alabilir doktorunuz ama tam anlamıyla 22. haftadan sonra duyumlar netleşir.

Normal ultrason muayenesi sırasında duyumda bir anormallik hissedilmesi sonucu doktorunuz fetal eko da isteyebilir. Böylece fetal eko ile kalp ile ilgili tüm sorunlar teşhis edilebilir. Kalp kapak sorunları, kalpte yer alan delikler ve daha birçok kalp sorunu fetal eko ile tespit kolayca tespit edilir. Fetal ekonun anne ya da anne karnındaki bebek için herhangi bir zararlı etkisi tespit edilmemiştir.

anne karnindaki bebegin kalp sorunu.jpg


Fetal eko hangi anne adaylarına yaptırılır sorusuna ise herkes yaptırmak zorunda değil tabii ki. Eğer normal ultrason dinlemelerinde bir anormallik hissedilirse, ya da anne adayının ailesinde kalp rahatsızlığı varsa, zararlı alışkanlıkları olan anne adaylarına, şeker hastalığı ya da ağır bir enfeksiyon hastalığı geçirmiş anne adaylarına ya da lupus hastalığı olan anne adaylarına uygulanır. Bazı durumlarda bebeğin kalbinde delik tespit edilmesi durumunda bu doğumdan sonra kapanma oranı yüksek olmakta. Yine daha ağır bir kalp sorunu olan bebeklerde doğumdan sonra da gelişen tıp sayesinde cerrahi müdahale ile tedavi mümkündür. Yine bu hastalıkların tedavisi anne karnında da mümkündür. Yani bu sorunların en erken nasıl teşhis edilir bu önemli. Yani anne karnında bile bu tedavilerin gerçekleşmesi mümkün.
 
Üst