Gebelikte folik asit kaçıncı haftada bırakılır

S

Suzancxcx

Forum Okuru
Gebelikte folik asit kaçıncı haftada bırakılır
Gebelikte folik asit kaçıncı haftaya kadar kullanılmalıdır

Merhaba

Ben 11 haftalık hamileyim yemek ve beslememe çok dikkat etmeye çalışıyorum bununla beraber vitamin ve folik asitde alıyorum . Folik asiti sürekli kullanmam gerekiyor mu yoksa belli bir hamilelik sürecinden sonra kullanmasam da olur mu bu konu da öneriniz nedir ayrıca folik asidi doğal yollarla yani sebze ve meyvelerden almak mümkün mü eğer mümkünse hangi meyve sebzeler tüketmeliyim teşekkürler.

Merhaba Suzan

Gebelikte doğru beslenmek karnınızda taşıdığınız ve gün gün gelişen bebeğinizin gelişimini doğrudan etkiliyor yani ne yer ve içerseniz mutlaka bundan bebeğiniz nasibini alıyor diyebilirim kısaca. Bunun için folik asit de bunlardan en önemli vitaminlerden biri diyebilirim. Folik asit bebeğinizin gelişimin de çok önemli hatta halk arasında sırt açıklığı diye bilinen nöral tüp defekti (ntd) folik asit eksikliğinde ortaya çıkıyor bunun için folik asit kullanımı önemli. Ne zamana kadar kullanmalıyım sorusuna ; 3. ay bitene kadar demek yanlış olmaz çünkü bebeğiniz de folik asit ihtiyacı ilk 3 ayda oluyor. Gebelik başlar başlamaz folik asite başlamak doğru olsa da planlı gebelikler de gebe kalmadan en az 3 ay sonra folik asite başlamak en doğrusu gebeliğin 3. ayının bitiminden sonra da bırakabilirsiniz. Folik asit daha çok yeşil sebzeler de ıspanak , brokoli gibi sebzeler de , mercimekte, ıspanakta, cevizde, fındıkta, fıstıkta, karaciğerde, yumurta sarısında, kuru fasülyede, baklagillerde ,ayçekirdeğinde bol bulunur. Bunları tüketseniz de tablet olarak mutlaka folik asit alımını kesmeyin. Daha detaylı bilgiler için aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz.

Geri