Gebelikte Folik Asit Kullanılır mı Diyen Arkadaşlar Burayaaaa

hatiss

Yeni Üye
Üye
Gebelikte Folik Asit Kullanılır mı Diyen Arkadaşlar Burayaaaa
gebelikte folik asit,gebelikte folik asit kullanımı,

Her bayan mutlaka folik asit kullanmıstır ve nedemek olduğu çok iyi biliyordur.Gebelikte folik asit kullanmaya gelince folik asit bildiğimiz üzere gebelik öncesinde ve gebelik döneminde rahmi hazırlayan bebek rahime düştüğü anda onu koruyan ve mutlak alınması gereken bir vitamindir.

gebelikde-beslenme3-9053.jpgFolik asit (folbiol, folic plus v.b ilaçlar) her hamile bayan için rutin olarak önerilen bir vitamindir. Folik asit B grubu vitaminlerden birisidir. Vitamin B9, vitamin Bc, folic acid, folacin, folasin folik asitin diğer isimleridir. Folik asit yeşil sebzelerde, mercimekte, ıspanakta, cevizde, fındıkta, fıstıkta, karaciğerde, yumurta sarısında, kuru fasülyede, baklagillerde ,ayçekirdeğinde bol bulunur. Ancak sadece bu besinlerin alınması hamilelik döneminde bebekteki anomali riskini azaltmak için yeterli olmaz, mutlaka ilaç şeklinde alınması gerekir.

Hamilelikte folik asitin öneminden bahsetmek gerekirse;

Her hamilelikte önerilmesinin nedeni bu vitamini kullanmayanlarda kullananlara göre bebekte bazı anomalilerin daha fazla görülmesidir. Bu anomaliler nöral tüp defekti denilen (halk arasında bebeğin sırtında açıklık şeklinde ifade edilir) spina bifida, anensefali gibi anomalilerdir.

Folik asit kullanmaya ne zaman başlanmalıdır diye merak eden arkadaşlar olabilir;

Folik asitten maksimum fayda sağlamak için gebe kalındığında değil gebelikten 3 ay önce başlanması gerekir. Ne zaman hamile kalınacağı kesin bilinemeyeceği için hamilelik planlayan herkesin o andan itibaren folik asit kullanmaya başlaması gerekir. 3 ayda hamilelik oluşmasa bile daha uzun süre kullanılmasında bir sakınca olmaz.

Folik asit ne zamana kadar kullanılmalı ve Ne zaman bırakılmalıdır sorusuna cevap olarakta;
Folik asit kullanımı hamileliğin 3. ayı (12. haftası) bitene kadar sürmelidir. Arada bazı günlerde nadiren unutulmasI bir probleme sebep olmaz ancak unutmadan her gün doktorunuzun tavsiye ettiği dozda kullanmakta fayda vardır.
 
Geri
Üst