Gebelikte gaz sancısı neden olur ?

Uzman SühaN

Administrator
Gebelikte gaz sancısı neden olur ?
Hamilelik döneminde anne adayları birbirinden farklı belirtiler yaşamaktadır. Mide bulantısı , baş dönmesi, huzursuzluk,uykusuzluk,kasıklarda ve bellde ağrı , gögüslerde hassasiyet ,gaz sancısı ve şişkinlik. Bu makalemizde gebelikta gaz sancısı ve şişkinlik konusuna değinicez.


Hamilelik döneminde en sık karşılaşılan sorunlardan biride gaz sancısı ve şişkinliktir. Bu durum anne adaylarını olumsuz etkilerken , gaz sancısı ve şişkinliğin bebeğe hiç bir zararı yoktur. Gebelikte görülen gaz sancısı genelde hormonların değişmesi ile sindiirm sistemindeki kasların gevşemesinden kaynaklanmaktadır. Bunların dışında gebeliğin ilerlemesi ile büyüyen rahim sindirim sistemi ve mideye baskı uygular .Hazımsızlık , gaz sancısı ve şişkinlik bunlardan ötürü kaynaklanır.

Gebelikte gaz sancısı ile başedemiyorsanız hekime görünüp yardım alın. Hekimin vereceği ilaçlar gaz problemini giderecektir. Bunun yanında mideyi rahatsız etmeyen hafif yemekler tüketmeli , ağır çok yağlı ve baharatlı besinlerden uzak durulmalıdır. Çok hızlı yemek yemekten kaçının aksi durumda hava yutabilirsiniz bu da gaz sancısına neden olur. Ayrıca stresten uzak durun , sık tuvalete çıkın ,tıka basa yemek yemekten kaçının. Yemek esnasında fazla su tüketmek te gaz sancısına neden olur.Mümkün mertebe suyu yemek arasında tüketin.

Gebelikte gaz sancısına yol açan besinlerden , kuru fasuyle,brokoli, lahana ,bezelye turp ,salatalık gibi besinlerden uzak durun. Gaz sancınız için hafif egzersizler yapın.Gaz sancısına karın ağırısı , ishal ve dışkıda kan görülürse zaman kaybetmeden hekime görünün. Gebelikte gaz sancısı ile ilgili bilgileri vermeye devam edicez.

Öncesi ; Hamilelikte gaz sancısına ne iyi gelir? Adlı konumuzu incelemenizi öneriyoruz.

gebelikte gaz sancısı.jpg

Sindirim sisteminizde gerçekleşen gaz 2 şekilde oluşur. Ya hava yutulması yolu ile ya da kalın bağırsaklara gerekli oranda sindirilmeden gelen çeşitli besinlerin, burada bulunan bakteriler tarafından yıkılması ile. Hava yuttuğunuz zaman, vücut bunu genelde geğirme şeklinde dışarı atar. Atılamayan küçük bir miktar gaz da aşağı doğru inerek, gaz şeklinde kalın bağırsaklardan çıkarılır. Gebelikte gaz ve şişkinliğin anne karnındaki bebeğe herhangi bir zararı yoktur.Bebeğiniz rahminizin içinde bağırsaklarınızdaki sorunlardan uzaktır.Olabilecek tek sorun sizin şişkinlik ve gaz sorunundan dolayı düzenli yemek yiyememenizdir.
Hamilelik döneminde gazın ve dolayısıyla gaz sancısı ve şişkinliğin artmasına neden olan şey, progesteron hormonuna bağlı olarak, vücut bulunan bütün düz kas hücrelerinin gevşemesidir. Sindirim sisteminde besinlerin ilerletilmesine yardımcı olan düz kas hücreleri de gevşediği için, besinler normalden daha yavaş bir şekilde ilerler. Böylelikle besinler sindirim sisteminde daha uzun süre kalır ve sindirim yavaşlar.

Bunun yanı sıra, hamilelik ilerledikçe büyüyen rahim de sindirim sistemi ve mideye baskı uygular. Hamilelik döneminde yaşanan mide yanması, hazımsızlık ve kabızlık gibi diğer problemlerin artma nedeni de bu mekanizmadır.


Doktorun verdiği bütün tavsiyelere uyulduğu halde, gazınız çok fazla ve sizi rahatsız ediyorsa, doktorunuza ilaç yardımı için yeniden danışabilirsiniz. Hiçbir suret ile kendi kendinize ilaç veya bitkisel dahi olsa besin takviyeleri almayın. Örneğin, aktif karbon gibi bazı gaz gidericiler, hamilelik dönemi içerisinde güvenli değildir.
Gaz sancımı hafifletmek adına ya da tamamen kurtulmak için ne yapmam gerekir?

Yavaş Yiyin;
Lokmaları ağzınıza küçük olarak atın ve düzgün bir şekilde çiğnemeye özen gösterin. Sindirim sistemi organlarımızdan ilki ağızdır, yiyeceklerin öğütülmesi adına tükürük salgısı yeterli seviyede olmalıdır. Bunun için de yemek yeme konusunda aceleci olmamak ve iyi çiğnemek gereklidir.

Hareket Edin;
Bazen, gaz sorunu yaşadığımızı kabul etmek gerekir. Gaz ile başa çıkmanın ve birazda egzersiz yapmanın en iyi yollarından biri yemek yemenizin ardından yürüyüşe çıkmaktır. Bulaşıkları yıkayın, mahallenizde yürüyüşe çıkın ya da köpeğinizi yürütün. Hareketsiz olarak durmak, gazın bağırsaklarda kalmasına neden olacağı için, ağrı ve şişkinliğe de sebep olur. Gazınız olduğu zaman, ondan kurtulmak adına kendisini harekete geçirebilirsiniz.

Bacaklarınızı yukarı kaldırın;
Rahatsızlık veren bir gaz nöbetine tutulmanız durumunda, ayaklarınızı kaldırabileceğiniz bir yere oturmaya özen gösterin. Bu pozisyonda durmak, bebeğinizin baskınızı karnınızdan alarak vücudunuzun çok daha özgürce sindirim yapmasına olanak sağlar. Bunu yaparken sizi sıkan giysilerden de uzak durun. Gebelik pantolonunuz büyüyen karnınıza tam olarak oturuyor olsa bile, karnınızı ittirerek, sindiriminizin kısıtlanmasına ve ağrılara neden olabilir.

Öğünlerinizi küçültün;
Gün içerisinde 3 farklı ve dengeli öğün mü yiyorsunuz? Bu durumda, hamileyken gazlılığınıza en büyük katkıyı bu sağlıyor olabilir. Gün içerisinde alacağınız 3 öğünü, minik minik daha çok öğünler haline bölerek, vücudunuza yeterli sindirimi yapması için gereken zamanı tanıyın. Birçok anne adayının, dayanılmaz bulduğu gaz ve şişkinlikten kendinizi kurtarın.

Kabız kalmamaya dikkat edin;
Kabızlık hemen herkesin bildiği gibi midede gaz birikimine ve şişkinliğe neden olur. Gebelik döneminde kabız olmamak adına daha çok dikkat edin. Bunun için ise lif bakımından zengin olan sebze ve meyve gibi besinler tüketin. İşlenmiş ve konserve gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.

Gaz olmasına sebep olan besinler nelerdir?

Kavun, yağlı yiyecekler, turşu, karpuz, bezelye, dondurma, nohut, kuru fasulye, soğan, lahana, turp, mercimek, soda, leblebi, erik, süt…

Gaz oluşumunun önüne geçen ya da sizi rahatsız etmesinin önleyen farklı önlemler nelerdir?

Hareketsiz kalmayarak sindirim sisteminizi az da olsa tembellikten kurtarabilirsiniz.

Gün içerisinde ağır öğünler tüketmek yerine az az ve sık sık yemeye özen gösterin.

Yemeklerinizi iyice çiğnedikten sonra yutun. Bunun için yeterli zamanı ayırın. Lokmaları hemen silip süpürmektense, her lokmanın tadını çıkararak tüketmeyi hayat prensiplerinizin arasına ekleyebilirsiniz. Yaşamınızdaki her şeyi tadını çıkararak yapmak ve yaşamak gibi…

Gazlı içecekler tüketmekten uzak durun.
Yemek yerken konuşmamaya özen göstermeniz hava yutmanızı önler.
Yemekler esnasında sıvı almayın. Bol sıvı tüketmeniz önemlidir ancak bunu yemek haricinde bütün güne yayabilirsiniz.
İçeceklerinizi, şişe yerine bardak ile tüketmeniz yine hava yutmanızı önler.
Kabızlığı hafifletmek veya gidermek de, gaz oluşumunun azalmasına yardımcı olur.
Suni tatlandırıcı barındıran gıdalardan kaçının.
Atıştırıyor olsanız dahi oturarak yeme içmeye çalışın.
Sizi sıkmayacak rahat giysiler şişkinliğin sizi daha çok rahatsız etmesini önleyecektir.
Sakız çiğnemek gaz oluşumunu arttırabilir.
Sigara içmek, mide asiditesinin artmasına sebep olur.
Bazı kişiler, gerginlik ve stres anlarında, aşırı hava yutarlar. Doğru nefes alma yöntemlerini öğrenerek gevşemeniz size bu durumda oldukça yardımcı olacaktır.
 
Son düzenleme:
Gebelikte gaz önceki gebeliğimde pek sıkıntı yaşamadım ama bunda yaşıyorum. Yemeklerden sonra maden suyu içiyorum iyi geliyor.Gaz yapan besinlerdende uzak durmaya çalışıyorum. Kızlar siz gaz sorununuz için neler yaptınız ?
 
Geri
Üst