1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  15.178
  Beğenilen Mesajlar:
  2.278
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelikte grip için ne yapılabilir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Hamilelik tek başına gribe yakalanmak için bir risk oluşturmaz. Ancak hamile bir kadın gribe yakalandığında komplikasyon görülme şansı çok daha artmaktadır. Aynı yaş grubundan kadınlar karşılaştırıldığında hamile olanların grip nedeni ile hastaneye yatırılarak tedavi edilme oranlarının hamile olmayanlara göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Hamilelik kişinin bağışıklık siteminin yanı sıra dolaşım ve solunum sisteminde de değişikliklere neden olarak komplikasyonlar açısından daha yüksek risk altında olmalarına yol açar. Grip mevsimi genelde Kasım-Nisan aylarını kapsar. Hastalık en fazla Aralık ile Mart başına kadar olan dönemde görülür. Salgın başladığında genelde ilk 3 hafta en etkili olduğu dönemdir hastalanan kişi sayısı sonraki 3-4 haftada giderek azalır. Aşı için en ideal dönem Ekim ayı ile Kasım ayı ortasına kadar olan zaman aralığıdır. Aşı sonrası antikor üretilmesi ve koruyuculuğun başlaması için 1-2 haftaya gerek vardır. Grip aşısının koruyuculuğu %70-90 arasında değişmektedir.  < Konu Resmi..>  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/  Grip aşısı gebelikte ve emzirme döneminde güvenli olarak kabul edilmektedir.
  Fakat yine de bu firmaların kendi görüşleri olup yeterli deneyim bu konuda yoktur. Benim kişisel görüşüm bu gibi aşıları gebeyken yaptırmamak yönündedir.  Grip aşısı gribe neden olmaz. Aşı sonrası ilk 2 hafta içinde görülen üst solunum yolları enfeksiyonları tamamen tesadüfüdir ve aşı ile bir ilgisi yoktur.
  Öte yandan aşı hazırlanırken yumurta kullanıldığı için yumurta alerjisi olanlarda grip aşısı kontraendikedir ve yapılmamalıdır


  Tedavi

  Hiçbir ilaç ya da uygulama hastalığın süresini kısaltmaz. Eskiler soğuk algınlığı ilaç ile 7 günde ilaçsız 1 haftada geçer derler. Ancak yakınmaların daha hafif ve daha az rahatsızlık verecek şekilde atlatılmasına yardımcı olabilecek destek tedavileri uygulanmalıdır.


  Grip ya da soğuk algınlığı sırasında destekleyici tedavi ve yapılması gerekenler şunlardır:

  Antibiyotikler virüsler üzerinde etkili değildir bu nedenle ikincil bir bakteriyel enfeksiyon olmadığı sürece antibiyotik kullanılmamalıdır.
  Tedaviden çok hastalığa yakalanmamak daha önemlidir. Bu nedenle salgın dönemlerinde kapalı yerlerde fazla uzun kalmamak ve elleri sık sık yıkamak koruyucu olabilir.
  En iyi ve en etkili destek tedavisi istirahattir. Eğer mümkünse yatak istirahati yapılmalıdır.
  Yatarken başınızı yukarıda tutmak (2 yada daha fazla sayıda yastık ile yatmak) geniz akıntısının vereceği rahatsızlığı azaltacaktır.
  Bulunulan ortamın yeteri kadar sıcak olmasına ve iyi havalandırılmasına dikkat edilmelidir.
  Havanın kuruması engellenmeli, nemli olması sağlanmalıdır.
  Yeteri kadar sıvı alımı son derece önemlidir.
  Hastalık dönemlerinde beslenmeye dikkat etmeli, iştahsızlık varsa enerji ihtiyacını gidermek için karbonhidrattan zengin diet uygulanmalıdır.
  Burun tıkanıklığı için tuzlu su ya da okyanus suyu vb. kullanılabilir.
  Ağrı ve ateşi gidermek için parasetamol alınabilir.
  Yakınmalar düzeldiğinde hemen normal aktiviteye dönülmemeli, tam bir iyileşme için bir süre daha dinlenmeye devam edilmelidir.

  Aşağıdaki durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız

  Yüksek risk grubundaysanız
  Ateşiniz 38.5 derecenin üzerine çıkarsa ve birkaç gün içinde düşmezse
  Soluk alıp vermede güçlük olursa
  Göğüs ağrısı ortaya çıkarsa
  Şiddetli kulak ağısı, kulaktan akıntı ve kanama olursa
  Döküntü ve kızarıklık ortaya çıkarsa
  Ense sertliği ortaya çıkarsa
  Birkaç gün içinde düzelemediğinizi ve ciddi derecede hasta olduğunuzu düşünüyorsanız

   
Gebelikte grip için ne yapılabilir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Adet Döneminde ki Sivilceler İçin Neler Yapılabilir?

  Adet Döneminde ki Sivilceler İçin Neler Yapılabilir?

  adet dönemi sivilceleri, ne yapmalı, tavsiyeler, öneriler, formüller, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Ergenlik çağındaki kızlarda ve kadınlarda adet kanamasından 2-7 gün önce değişen hormonal ortam nedeniyle sivilcelerde artış gözlenir. Gebelik, doğum kontrol hapına başlama veya bırakma, ağır ruhsal veya fiziksel stres de hormon düzenini etkileyerek...
 2. Asit yağmurları Engellemek için neler yapılabilir.

  Asit yağmurları Engellemek için neler yapılabilir.

  Asit yağmurları engellemenin yolları, oluşmasını engellemek için yapılacaklar la ilgili bir yazı varmı daha önceden de asit yağmurları en çok nerelerde görülür diye sormuştum tşk.
 3. Hemoroidlerden korunmak için neler yapılabilir ?

  Hemoroidlerden korunmak için neler yapılabilir ?

  hemoroidden korunma yolları,hemoroidin tekrarlamaması için ne yapmalı,hemoroid nedir,hemoroid belirtisi,hemoroid tedavisi hakkında bilgiler Tamamen sağlıklı insanların fizik muayenelerinde her üç kişiden ikisinde hemoroid saptanmıştır. Amerika'da yapılan çalışmalar, tüm Amerika'lıların % 89'unun yaşamlarının bir döneminde hemoroid sorunu yaşadığını göstermiştir. Hemoroid; rektal...
 4. uçuk için ne yapılabilir

  uçuk için ne yapılabilir

  çenemde uçuğa bağlı kocaman yaralar oluştu acil olarak ne yapabilirim kısa sürede iyileşmesi için
 5. Hamilelikte grip olanlar neler yaptınız iyleşmek için ?

  Hamilelikte grip olanlar neler yaptınız iyleşmek için ?

  Kızlar hamileyim ve ben dün geceden beridir griple mücadele ediyorum.Burnum tıkalı bir yandan akıyor,bir yandan öksürük. Ben öksürdükçe bebeğime bir şey olurmu diyede korkuyorum .Birde öksürünce hapşırınca vajinal akıntım geliyor .Sizinde böyle oldumu ? Biliyorum doktora gitmem lazım ama ilaç kullanmakta istemiyorum. Kızlar siz gebelikte grip olunca ne yaptınız. Ben hemen bir tarhana...

Sayfayı Paylaş