Gebelikte grip olanlar ne yapmalı?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Gebelikte grip olanlar ne yapmalı?
Grip aşısı için en uygun dönem Ekim-Kasım aylarıdır. Aşı, kas içi enjeksiyon olarak koldan yapılır. Grip aşısı gebeliğin her döneminde güvenli olsa da, ilk üç ay çok gerekli olmadıkça ilaç kullanımından kaçınmak ve aşının bu dönemin sonunda yaptırılması daha uygundur. Grip aşısı canlı virüs içermediğinden gebelikte kullanılmasının da bir sakıncası yoktur. Grip aşısı aynı zamanda emziren annelere de güvenle yapılabilir.

Bu nedenle salgın dönemlerinde kapalı yerlerde fazla kalmamak ve elleri sık sık yıkamak koruyucu olabilir. Özellikle maske ile kapalı yerlere girmek de tercih edilebilir.Öpüşme ve tokalaşma gibi yakın temaslardan kaçınılmalıdır. Bol miktarda sıvı alınmalı ve dikkatli beslenmelidir. İyi uyumak, stresden uzak durmak ve vücut bağışıklık sistemini bozacak şeylerden kaçınmak elzemdir.


1.jpg


GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
https://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/3. Gebelikte grip için gereksiz antibiyotik kullanmayın
Grip ve nezle viral hastalıklardır ve etkenleri virus denen mikroplardır. Bakterilerle oluşmadığından antibiyotik kullanmak gerekmez. Ancak bakteriyel bir enfeksiyon ile komplike hale gelmişse (örneğin zatürreye ve ya orta kulak iltihabına dönmüşse) hekim önerisiyle antibiyotik kullanılabilir.
Grip anneden bebeğe geçebilir
Gebelik sırasında kalp atım hızında, kalbin pompaladığı kan miktarında, oksijen tüketiminde, akciğer kapasitesinde ve bağışıklık sisteminde ortaya çıkan fizyolojik değişiklikler gribe bağlı komplikasyonların görülme riskini artırmaktadır. Gebeliğin son dönemlerinde gribe yakalanan bir anne adayının doğum sonrası hastalığını bebeğine geçirme riski fazladır.

Doktora başvurmak için vakit kaybetmeyin
Anne adaylarında grip bazen ciddi tablolar oluşturabilir. Ateş uzun süre 38.5 derecenin üzerine çıktığında, soluk alıp vermede güçlük varsa, göğüs ağrısı oluşursa, şiddetli kulak ağrısı, kulaktan akıntı ve kanama olursa, döküntü ve kızarıklık varsa, ense sertliği ortaya çıkarsa ve kronik öksürük izlenirse mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Hamilelikte gribi daha hafif atlatmak için dikkat edilmesi gerekenler
Bakteriyel enfeksiyon olmadığı sürece antibiyotik kullanılmamalıdır.
Tedaviden çok hastalığa yakalanmamak önemlidir. Bu nedenle salgın dönemlerinde kapalı yerlerde fazla kalmamak ve elleri sık sık yıkamak koruyucu olabilir.
En iyi ve en etkili destek tedavisi yatak istirahatidir. Yatarken başı yukarıda tutmak (2 ya da daha fazla sayıda yastık ile yatmak) geniz akıntısının vereceği rahatsızlığı da azaltacaktır.
Bulunulan ortamın yeteri kadar sıcak olmasına ve iyi havalandırılmasına dikkat edilmelidir.
Havanın kuruması engellenmeli, nemli olması sağlanmalıdır.
Yeteri kadar sıvı alımı son derece önemlidir.
Hastalık dönemlerinde beslenmeye dikkat edilmeli, iştahsızlık varsa enerji ihtiyacını gidermek için karbonhidrat açısından zengin diyet uygulanmalıdır.
Boğaz ağrısını gidermek için pastil kullanılabilir.
Burun tıkanıklığı için tuzlu su ya da okyanus suyu kullanılabilir.
Yakınmalar düzeldiğinde hemen normal aktiviteye dönülmemeli, tam bir iyileşme için bir süre daha dinlenmeye devam edilmelidir.
Gebelikte grip aşısı yaptırılabilir
grip aşısıGrip ile ilgili ciddi komplikasyonları önlemenin tek ve en etkili yolu grip aşısıdır. Aşı sonrası annede gelişen antikorlar bir miktar bebeğe de geçerek yaşamının ilk aylarında onu da gribe karşı koruyacaktır. Grip aşısı canlı virüs içermediğinden gebelikte kullanılmasının da bir sakıncası yoktur. Grip aşısı aynı zamanda emziren annelere de güvenle yapılabilir. Aşı, kas içi enjeksiyon olarak koldan yapılır. Anne adaylarının grip sezonunda hamileliklerinin ikinci ve üçüncü aylarında grip aşısı olması önerilmektedir. Grip aşısı gebeliğin her döneminde güvenli olsa da, ilk ay çok gerekli olmadıkça ilaç kullanımından kaçınmak ve aşının bu dönemin sonunda yaptırılması daha uygundur.

Hamilelikte öksürük bebeğe zarar verir mi ?
Öncelikle gebelikte şiddetli, kuru öksürüğün ve karın bölgesinde yarattığı baskının anne karnındaki bebeğe her hangi bir zararı olmaz çünkü rahim içindeki suyun koruyucu özelliği yastık özelliği göstererek bebeği korur.

Normal bir insana göre gebelikte öksürük daha rahatsız edici olabilir çünkü baskılanmış bağışıklık sistemi ile gribe ve öksürüğe karşı kullanılan ilaçların anne karnındaki bebek üzerindeki olası olumsuz etkilerinden dolayı kullanılamaması hastalıkların normalden daha uzun ve rahatsız edici sürmesine neden olur. Sadece birkaç ilaç ile evde uygulayabileceğiniz bazı tedavi yöntemleri hamilelikte öksürük için uygundur. Bunun için hamilelikte herhangi bir ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Hamilelikte kuru öksürüğün en sık nedenleri nezle (soğuk algınlığı), bronşit, grip veya alerjilerdir. Öksürüğe ve diğer semptomlara neden olan esas nedenin tedavi edilmesi beraberindeki diğer semptomların da (örneğin öksürük ve geniz akıntısı) düzelmesini sağlar. Hastayken bolca istirahat edin. Özellikle kış aylarında ve öksürükle birlikte balgamınız varken sıvısız kalmaktan kaçının ve sağlıklı beslenmeye daha fazla özen gösterin. Alerji durumunda alerjiyi tetikleyen maddelerden kaçınmak sadece hamilelikte değil normal hayatta da alerji tedavisinde ilk yöntemdir. Eğer öksürüğünüz bir hafta içinde düzelmez veya beraberinde ateş, geçmeyen başağrısı gibi başka semptomlar varsa doktorunuzu mutlaka arayın.

Hamilelikte öksürük tedavisi için kullanılabilecek ilaçlar
Hamilelikte öksürük nedenine bağlı olarak öksürük tedavisi için kullanılabilecek temel üç tür ilaç vardır. Bunlar öksürük kesici ilaçlar, balgam söktürücüler ve alerjiye karşı kullanılan antihistaminiklerdir. Öksürük kesiciler öksürme isteğini baskılamak için kullanılırlar. Balgam söktürücüler balgamı incelterek daha akışkan hale getirerek atılımını kolaylaştırırlar. Antihistaminikler genellikle alerjinin neden olduğu belirtilerini gidermek için recete edilirler.

Gebelikte alerjiye karşı kullanılabilen antihistaminikler cetirizine, klorfeniramin, loratadine, prometazin, feksofenadin ve hidroksizindir. Bu ilaçlar doktor kontrolü ile reçetelendirilmeden asla kullanılmalıdır. Antihistaminikler burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve hapşırma gibi alerji semptoplarını giderebilirler. En belirgin yan etkileri ise uykuya neden olmalarıdır.

Hamilelikte kullanılan balgam söktürücü ilaç, öksürük şurupları içerisinde kullanılan guaifenesindir. Bu madde hakkında insanlar üzerinde yapılmış yeterli çalışma mevcut değil fakat hamileliğin ilk 3 ayında kullanıldığında bebekte kasık fıtığına yol açtığı konusunda şüpheler bulunmakta. Hamileliğin son 6 ayında kullanıldığında bebekte herhangi bir olumsuz etki bildirilmemiştir.

Hamilelikte en yaygın kullanılan öksürük kesici ilaçsa öksürük şuruplarında ve bir çok nezle-grip haplarında bulunan dekstrometorfandır. Yine bu ilaç içinde insanlarda yapılmış yeterli çalışma mevcut değildir. Gebelikte dekstrometorfan kullanmış olanlarda ise herhangi zararlı bir etki bildirilmemiştir. Ancak bu ilaçları doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız.

Yine nezle-grip ilaçları ve bazı öksürük şuruplarına burun açıcı özellik kazandırmak için kullanılan Fenilefrin bazı hayvanlarda sakatlığa neden olduğu bildirilmiştir. Hamilelikte psödoefedrin veya fenilefrin ilaçlarının kullanımı plasentanın kanlanmasını etkileyebilir. Bunun için hamileliğin ilk 3 ayında bu ilaçlarının kullanılmaması önerilir. Bu iki ilacın bebekte neden olduğu sakatlık riski oldukça düşüktür. Fakat sigara içenlerde bu risk daha yüksek olabilir.
 
Üst