Gebelikte gün aşımı olursa ne yapılmalı?

Uzman SühaN

Administrator
Gebelikte gün aşımı olursa ne yapılmalı?
Bebek bekleyen annenin kafasındaki en önemli sorulardan biri; 9 aydır karnında büyüttüğü bebeğe ne zaman kavuşacağıdır. Doktorlar kadının son adet tarihine göre bir hesaplama yaparak tahmini doğum tarihini belirler. Ancak, belirlenen bu tarih gebelik döneminin ortalama olarak 40 hafta süreceği düşünülerek hesaplanır. Gebelik dönemi genellikle 38 ile 42 haftalık sürenin sonunda tamamlanır. Günü geçen hamilelikler, 42 hafta geçtiği halde doğumun gerçekleşmediği hamilelerdir.

Tahmini doğum tarihi nasıl hesaplanır ?

Gebelik süresi ortalama olarak 280 gün olup 40 haftaya karşılık gelir. Kadının son adet tarihinin ilk gününden itibaren 40 hafta veya 280 gün eklendiğinde tahmini olarak doğum tarihi ortaya çıkar. Pratik olarak bunu hesaplamanın kolay bir yöntemi vardır. Son adet tarihinin ilk gününe 7 eklendiğinde doğumun olacağı gün, son adet görülen aydan 3 çıkarıldığında da doğumun olacağı ay ortaya çıkar. Bunu bir örnekle netleştirelim:

Kadının son adetinin ilk günü 9 Ocak olsun.
Buna 7 eklendiğinde 16 Ocak bulunur.
16 Ocak’tan 3 ay geri gidildiğinde ise; 16 Ekim tarihi bulunur.
16 Ekim tahmini doğum tarihidir.

4.jpg
GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULARIMIZ AŞAĞIDAKİ LİNKTE
https://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/Yukarıdaki hesaplama kadının adet dönemlerinin düzenli olduğu düşünülerek yapılan bir hesaplamadır. Adet düzensizlikleri olan kadınlarda bu hesaplama ile yaklaşık tarihi tahmin etme güçleşir ve çıkan tarih hatalı olabilir. Bu yüzden, adet düzensizliği olan kadınlarda doğum tarihi hesaplanırken ultrasondan daha çok faydalanılır.

Gün aşımı kimlerde daha sık görülür ?

Daha önce doğum yapmamış anne adayları,

Obez anne adayları,

Daha önceki gebeliğinde gün aşımı olanlar,

Anne karnındaki bebekte anormallik bulunan hamileler,

Erkek bebek sahibi olacak anne adaylarında gün aşımı riski daha fazladır.Gün aşımı olursa ne yapılır ?

Beklenen doğum tarihi geçerse doktorlar gebeyi daha sık takip etmeye başlar.
Bebeğin kalp atışları haftada 1-2 kez kontrol edilir.
Bebeğin sıkıntıda olup olmadığının belirlenmesi için testler yapılır.
Buna ek olarak, bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısı ultrason yardımıyla tetkik edilir.
Ayrıca ultrason yardımıyla bebeğin hareketleri de incelenir. Anne adayının da bebeğin hareketlerini takip etmesi gereklidir. Bebek hareketlerinde olan bir azalma hemen doktora bildirilmelidir.
Doktorunuz rahim ağzını da alttan muayene ederek incelme olup olmadığını kontrol eder.
Yapılan muayene ve tetkiklere göre bir süre daha beklenmeye veya suni sancı ile doğumun başlatılmasına karar verilebilir. Suni sancı uygun değilse veya başarılı olmazsa, doğum sezaryen ile gerçekleştirilir.

Gün aşımının bebeğe zararı var mıdır ?

Bebeğin beklenen tarihte doğmayıp gün aşımı olması durumunda meydana gelebilecek bazı olaylar bebeğe zarar verebilir:

Plasental yetmezlik: Bebeği besleyen plasenta ünitesi süresinin dolmasına bağlı olarak bebeğe gerekli miktarda besin maddesini iletemeyebilir. Bu durum “plasental yetmezlik” olarak adlandırılır ve bebeği strese sokan etmenlerden biridir.

İri bebek: Plasental yetmezlik olmaması durumunda bebeğin uygun bir şekilde beslenmesi ve aynı hızda kilo alımı devam eder. Bu durumda bebek irileşerek doğurması güç hale gelebilir.Mekonyum aspirasyonu: Bebeğin ilk kakasına mekonyum adı verilir. Gün aşımı nedeniyle strese giren bebek doğum öncesi veya doğum sırasında ilk kakasını yaparsa, bu yapışkan maddenin bebeğin ilk nefes alışı sırasında akciğerlerine kaçma tehlikesi vardır.

Amniyon sıvısının azalması: Plasenta yetmezliği sebebiyle amniyon sıvısında azalma meydana gelebilir. Amniyon sıvısındaki azalma bebeğin stresini artırdığı gibi, kordon sıkışması ve mekonyum aspirasyonu gibi olayların görülme sıklığını artırır.
 
Geri
Üst