Gebelikte hangi meyve suları tüketilebillir?

Uzman SühaN

Administrator
Gebelikte hangi meyve suları tüketilebillir?
Hamilelik dönemi kadınların hayatında besinlerin en önemli olduğu bir dönemdir. Besinlerin önemli olmasının yanında bu besinleri uygun bir şekilde tüketmek ve uygun bir beslenme alışkanlığı geliştirmek de hamilelik döneminde önemlidir. Hamilelikte sebze ve meyveler önemli olduğu gibi bu sebze ve meyvelerin suları da oldukça faydalıdır. Sağlıklı bir hamilelik için aşağıdaki sebze ve meyve suları tüketilebilir:

5.jpgHamilelikte içilebilecek sebze suları

Hamilelikte suyu sıkılarak tüketilebilecek en iyi sebzelerden birisi havuçtur. Havuç suyu hamilelikte oldukça sağlıklı ve lezzetli bir sebze suyudur. Vitamin ve mineral deposudur. Sindirim sitemini daha sağlıklı tutar ve uygun çalışmasına yardımcı olur. Havucu çiğ yemekten hoşlanmayanlar havucu sıkarak suyunu içebilirler. Havuç suyundan pek zevk almayanlar ise havuç suyunu diğer sebze veya meyve sularıyla karıştırarak içerebilirler.

Havuç suyunun dışında hamilelikte tüketilebilecek daha birçok sebze suyu bulunmaktadır. Domates, salatalık, ıspanak, kırmızı biber, lahana ve kereviz suyu hamilelikte pekala tüketilebilir.

Hamilelikte sebze ve meyve suyu tüketirken sadece bir sebzeye veya meyveye yoğunlaşmamalıdır. Farklı sebze ve meyve sularından dengeli bir şekilde içmek gerekir.

Havuç suyuna elma suyu eklenerek hem vitamin ve mineral yönü daha zengin bir karışım elde edilir hem de daha lezzetli bir karışım olur.

Sebze suyu hazırlandıktan sonra tercihe göre bu süzülebilir. Böylelikle dileyenler için daha kolay tüketilebilir.

Hamilelikte içilebilecek meyve suları

Elma suyu da tıpkı havuç suyu gibi hamilelik döneminde oldukça uygun bir bir meyve suyudur. Sadece elma suyundan pek hoşlanmayanlar bunu diğer başka meyve sularıyla da karıştırarak içebilirler. Elmayı sıkarken örneğin içine çilek parçaları da atılabilir.

Çilekli limonata elma suyu kullanılarak da yapılabilir. Çileklerin içine biraz elma suyu ve biraz da limon suyu eklenir. Elma suyu zaten doğal bir tatlandırıcıdır. Dolayısıyla bu karışıma ekstradan şeker eklemek gerekmez.

Elma, ananas ve zencefil karıştırılarak harika bir meyve suyu hazırlanabilir. Zencefil hamilelikte mide bulantılarını hafifletmede yardımcı olur. Bu nedenle bu içecek hamilelikte oldukça faydalı olabilir ve daha çok tercih edilebilir. Bu karışımı hazırlamak için blendera bir elma ve biraz da zencefil atılarak suyu sıkılır. Sonra içine bir fincan kadar soyulmuş ananas atılarak tekrar iyice sıkılır ve meyve suyu karışımı elde edilir.

Hamilelikte tüketilebilecek bir diğer meyve suyu karışımı yabanmersini ve üzüm suyu karışımıdır. İçine dileyenler biraz da elma suyu ekleyebilir. Elma suyu karışımı daha sulu yapar.

Hamilelikte sebze ve meyve sularının dışında oldukça faydalı olabilecek bir diğer bresin yoğurttur. Yoğurt midedeki iyi bakterilerin gelişimini destekler ve sindirime yardımcı olur. Yukarıda belirtilen meyvelerden birisine veya birkaçına ( sevilen başka bir meyve de olabilir ) yoğurt eklenerek harika bir karışım hazırlanabilir. Bunun için meyve sıkacağında meyve veya meyveler sıkılır. Sonra bu blendera dökülür. İçine yarım fincan kadar yağsız ve kaymaksız yoğurt ve biraz da su eklenerek iyice karıştırılır.

Sağlıklı bir hamilelikte beslenmeye oldukça dikkat etmek gerekir. Hamilelikte günlük kalori ihtiyacını karşılamak önemlidir. Fakat günlük kalori ihtiyacını karşılamak sağlıklı besinleri tüketerek olmalıdır. Bu nedenle sebze ve meyve suları da bu konuda oldukça yardımcı olabilir.
 
Üst