1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Gebelikte Herpes Simplex Virüsü

  Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  gebelik sorunları, herpes simplex virüsü, nedir, tedavisi, öneriler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
  [​IMG]


  Sevgili melekler,
  Gebelik döneminde bir çok sıkıntı yaşayabiliriz.Sakin ve dikkatli olduğumuz sürece de hepsinin üstesinden gelebiliriz.Yaşanabilecek sıkıntılardan biri genital herpes enfeksiyonudur.Konuyla ilgili bilgi almak için Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Cem Fıçıcıoğlu'nun makalesine geçiyorum..

  Herpes simplex virüsü (HSV) dudak uçuğuna ve genital enfeksiyona yol açmaktadır. Virüsün iki tipi vardır. Tip I ağız, yüz ve dudakları genellikle etkilerken, Tip II genital bölgeyi, anüs kalça bölgesini etkiler. Genital herpes cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Virüs vücuda bir kez girdikten sonra hücreler içinde yaşamını sürdürür ve tekrar tekrar enfeksiyona (özellikle kişinin bağışıklık sistemi zayıfladığında) yol açabilir. (tekrarlayıcı enfeksiyon)

  Virüs, taşıyıcı kişiden cinsel ilişki sırasında direkt temasla alınır. Korunma için prezervatif önerilse de bulaş gene de mukoza teması ile (ağız, anüs, vagina) gerçekleşebilir.

  Kişinin virüsle ilk defa karşılaşması ile oluşan enfeksiyon birincil enfeksiyondur. Tekrarlayıcı enfeksiyonlar daha hafif geçerler. Bu enfeksiyonlar sırasında da bulaştırıcılık söz konusudur.

  2-10 günlük kuluçka devresinden sonra kabarık, kırmızı, ağrılı ve yanmalı lezyonlar ilk bulgudur. (vezikül, ülser gibi) Birincil enfeksiyonda ileri derecede ağrı, hassasiyet, idrarda yanma, idrar sıklığında artma şikayetleri vardır. Bol miktarda vaginal akıntı görülebilir. Kasık lenf bezlerinde ağrılı şişlikler, hafif ateş, baş ağrısı ve halsizlik eşlik edebilir.

  Hastalık belirtileri 2-6 hafta arasında genellikle iz bırakmadan kaybolur.

  Gebelikte genital herpes enfeksiyonu tehlikeli midir?

  Aktif HSV enfeksiyonu olan bir kadında vajinal doğum olursa yenidoğanda enfeksiyon gelişme riski %50'dir. Bu nedenle aktif enfeksiyonu olan bir kadında sezeryan tercih edilir.

  Virüs plasenta yoluyla değil, doğum sırasında bebeğin doğum kanalından geçerken virüslerin bebeğe direkt temasıyla bulaşır. Yenidoğan HSV enfeksiyonunda ölüm riski %60'dır ve kurtulan olgularda ciddi sinir sistemi ve göz hasarı meydana gelir.

  Nasıl teşhis edilir?

  Tipik veziküler görünüm ve kültür ile konulur.

  Nasıl tedavi edilir?

  Antiviral ilaç tercih edilir. Ancak gebelikte bu ilaç verilmez. Genel hijyen kurallarına uyulmalı, gerekirse ağrı kesici verilmelidir.

  Annenin bebeğinden uzak mı durması gerekir?

  Annenin bebeğinden ayrılması gereksizdir ve anne bebeğini emzirebilir.
  Şüpheli belirtiler olduğunda anne adaylarının mutlaka doktorlarına başvurmaları gerekmektedir !!!

   
Gebelikte Herpes Simplex Virüsü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Herpes

  Herpes

  Herpes Herpes, deride ağrılı kabarcıklar oluşturan bir virüs hastalığıdır. Gerçek bir tedavisinin olmayışına ve belirtilerin zamanla kendiliğinden yok olabilmesine karşılık, hastayı rahatlatacak girişimlerde bulunulabilir. Herpes virüsünün iki ayrı türü vardır. İlki ve daha ciddi olanı halk arasında "zona" diye bilinen hastalığın etkeni olan herpes zoster'dir. Herpes simpleks...
 2. uçuk (herpes)

  uçuk (herpes)

  Uçuk, virüslerin etkisiyle oluşan, kızarık bir zeminde minik su kabarcıkları şeklinde kendini gösteren, halk arasında çok iyi tanınan bir hastalıktır. Halk arasında tanınmak bir yana hangi nedenle ortaya çıktığı konusunda dahi yorumlar hemen yapılır: ”Kötü bir rüya görmüşsündür.”, ”Korktun mu?”, ”Güneşte çok kalmayaydın.”, veya ”Kız, yine malum zamanın mı?” gibi. Bu yorumlarda kısmen gerçek...
 3. Virüsler:

  Virüsler:

  Virüsler: a)Hücre zarı,sitoplazma,organeller bulunmaz. b)Enzimleri (aaaabolizmaları )yoktur. c)Protein kılıf ve yönetici molekül(DNA veya RNA) den oluşur. d)Obligat endo-parazittir. e)Konukçu Hücre dışında cansızdır.Ancak,ph,ısı ve kimyasal koşullar uygun oldukça canlılıkları devam eder. f)Canlılara üremeleri,mutasyona uğramaları ve yönetici mol.taşımalarıyla benzer....
 4. HAMİLEYİM SİMPLEX VİRÜSÜ KAPTIM NE YAPMALIYIM?

  HAMİLEYİM SİMPLEX VİRÜSÜ KAPTIM NE YAPMALIYIM?

  herpes simplex virüsü nedir,herpes simplex virüsü belirtileri,herpes simplex virüsü tedavisi,hamilelikte Herpes simplex virüsü,gebelikte herpes simplex virüsü olanlar,gebelikte Herpes simplex virüsü hakkında bilgiler Yaygın adı ile uçuk olarak bilinen lezyon, Herpes Simpleks Virus (HSV) adı verilen virüsün yol açtığı bir enfeksiyondur. Sadece 45 milyon kişi A.B.D.'de bu hastalğa...
 5. Zika virüsü ve gebelik

  Zika virüsü ve gebelik

  Zika virüsü hastalığı esas olarak sivrisinek tarafından yayılır. Çoğu insan için çok hafif bir enfeksiyondur ve zararlı değildir.Bununla birlikte, gebe kadınlar için daha ciddi olabilir, çünkü doğum kusurlarına neden olduğuna dair kanıtlar vardır . Çoğu insanın herhangi bir belirtisi yoktur. Belirtiler ortaya çıkarsa, bunlar genellikle hafiftir ve yaklaşık iki ila yedi gün arasında sürer. Risk...

Sayfayı Paylaş