1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.302
  Beğenilen Mesajlar:
  2.305
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelikte İdrar

  Konu, 'Gebelik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  GEBE kadın sık sık idrar muayenesi yaptırmak zorundadır. Herhangi bir şekilde böbreklerde bir bozulma görülür ya da gebelik zehirlenmesi olduğu anlaşılırsa hemen doktora başvurmalıdır. Gebelik zehirlenmesi çocuk için de, anne için de tehlikelidir. Böyle bir tehlike ile karşılaşmamak için, idrar muayeneleri şarttır. İdrarda albümin, şeker ve tuz artışı varsa sıkı bir perhize girilmeli ve idrar muayenesini sıklaştırmalıdır. Böbrek bozuklukları gebelik zehirlenmesinde vakit kaybetmeden doktora başvurmalı ve söyledikleri uygulanmalıdır. Hormonal bir takım değişiklikler, damar yapısındaki zorlanmalar yakınmanın sebebi olabilir. Buna bağlı olarak idrar torbasının faaliyetinde bazı değişiklikler görülür. Aynı zamanda gebeliğin son zamanlarına doğru büyümüş bulunan rahmin mesane üzerine yaptığı basıncın etkisi de önem taşır. Sık sık idrara çıkma isteğinin sebebi, idrar yolu iltihabı olabilir. Bu durumda idrarda ağrılı olacağı için hekime başvurarak gerçek sebebinin belirlenmesinde yarar vardır.
  Gebelik sırasında serviksin, normalden fazla etkinlik göstermesi vajinadan akan beyaz akıntının miktarını artırır. Kaşıntı ile birlikte olan aşın akıntılı durumlarda bir hekime başvurmanın yaran büyük olacaktır.

  Gebelik sırasında çeşitli enfeksiyonların gelişmesine yeterli ortam şartlarının oluşmasının da etkisi olabilir. Buna bağlı olarak enfeksiyonlarda yakınmaların artması da söz konusudur. Gebelerin hemen hemen üçte birinde “Trikomonas” denilen asalak enfeksiyonu görülür. Çok azında akıntı ve kaşıntı yakınmaları da vardır. Bunun ortadan kaldırılmasını sağlayan tedavi etkeni gebelikte yasak olduğundan bu durumda hekime başvurarak gebelik süresince onun önerilerinin yerine getirilmesinde yarar vardır.

  Bunun yanı sıra “kandidiya” denilen mantar enfeksiyonu da gebelikte görülebilir. Vajinada yanma, kaşıntı ve kesilmiş süte, benzer akıntının olması ile belirgindir. Cinsel temas yakınmalarının şiddetlenmesine sebep olur. Özel bir takım ilaçların kullanılmasıyla ortadan kaldırabilir.
  Etkeni belirsiz birçok enfeksiyon da gebelikte kadının üreme organlarında sıklıkla görülür. Vajinada, varislerde ve hemoroitlerde büyümeler olabilir. Başağrısı, el ve ayaklarda şişkinlikler önem taşır. Gereğinden fazla rahatsız edici her yakınmada, mutlaka hekime danışılması gerekir.


   
Gebelikte İdrar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. gebelikteki idrar yolu enfeksiyonları!

  gebelikteki idrar yolu enfeksiyonları!

  İdrar yolu enfeksiyonları kadın hastalıkları ve doğum hekimlerinin çok sık karşı karşıya kaldığı hastalıklardan birisidir. Jinekoloğa başvuran hastaların yaklaşık %10'unun idrar yolu enfeksiyonu sorunu olduğu tahmin edilmektedir. Öte yandan tüm kadınların %15-20'si hayatlarının bir döneminde idrar yolu enfeksiyonuna yakalanırlar. Hamile kadınların ise yaklaşık %8'inde idrar yolu...
 2. Gebelik ve İdrar Yolu Enfeksiyonları (sistit)

  Gebelik ve İdrar Yolu Enfeksiyonları (sistit)

  Gebelik dönemi idrar yolu enfeksiyonlarına eğilimin arttığı bir dönemdir. Bu enfeksiyonlar basit bir sistit (mesane enfeksiyonu) olabileceği gibi, ciddi bir piyelonefrit (böbrek enfeksiyonu) gelişimi de söz konusu olabilir. Özellikle piyelonefrit durumunda bebek de erken doğum gibi ciddi tehlikelerle karşı karşıya kalabilir. Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltmak için en erken...
 3. İdrarla Yapılan gebelik Testleri

  İdrarla Yapılan gebelik Testleri

  Hamile olduğundan şüphelenen ve adet gecikmesi yaşayan pek çok kadın eczaneden kolayca temin ettiği gebelik testi ile hamile olup olmadığını öğrenmeye çalışır. Bu hem son derece ucuz, hem kolay hem de özel bir yöntemdir. Özeldir çünkü testi uygulayan kadından başka kimse sonucu bilemez. Pek çok kadın için bu önemli bir özelliktir. Kadın hamile olup olmadığını herkesten önce öğrenmek ve bu özel...
 4. gebelikte idrar rengi?

  gebelikte idrar rengi?

  hamilelikte idrar rengi gebelikte idrar rengi hamilelikte nasıl olur idrarın koyu olması gebelikte nasıl olur slm arkadaşlar,gebeliğin ilk ayında idrar rengi nasıl olur bilen varmı?Çok mu açık yoksa çokmu koyu?Ben çok araştırdım kesin sonuca varamadım birde sizlere sormak istedim..
 5. idrar kültüründe gebelik anlaşılırmı?

  idrar kültüründe gebelik anlaşılırmı?

  beyza hanm iyi günler benim ilişkiye girdiğim belli olurmu :( 6 gün önce erkek arkadaşımla ilşkiye girmiştim böbreğim ağrıyor diye idrar kültürü istendi ilişkiye girdiğim anlaşılırmı

Sayfayı Paylaş