Gebelikte İdrarda Protein nedenleri

Uzman SühaN

Administrator
Gebelikte İdrarda Protein nedenleri
Genellikle idrarımız belirli miktarda protein içerir. Ancak normal bir aralığın üzerinde olması idrarda protein kaçağını gösterir.Bununla birlikte, bazı durumlar proteininizde geçici, zararsız bir yükselişe neden olabilir. Ateş,güçlü egzersiz, aşırı soğuğa maruz kalma,stres,dehidrasyon gibi..Doktorunuz idrarınızda yüksek protein seviyeleri tespit ederse, yukarıda listelenen geçici durumlardan birinin veya tedaviye ihtiyaç duyabilecek devam eden bir tıbbi sorundan mı kaynaklandığını belirlemek için ileri testler yapacaktır. Hamilelikte idrarda protein çıkması uzman tv de bu konuda şöyle yorum yapıyor. Gebelerde idrarda az protein saptanması normal miş. Diğer durumlarda başka hastalıklardan dolayıda idrarda protein olabilirmiş. Gebelikte idrarda protein negatif diye bir sonuç alırsanız idrarınızda protein kaçağı yok demektir.
gebelikte idrarda protein kaçağı.jpg

İdrar yolu enfeksiyonu nedenleri ve tedavisiİdrarınızdaki aşırı protein, idrar yolu enfeksiyonu (İYE) , böbrek hasarı veya diğer bazı hastalıkların belirtisi olabilir . Hamileliğinizin ilerleyen dönemlerinde, yüksek tansiyon eşliğinde preeklampsi belirtisi olabilir . Gebelikte idrarda protein eser ne demek ? Normal şartlar altında her insanın idrarında protein bulunur ancak zorlayıcı egzersizler, bir hastalıktan sonra iyileşme zamanı, bağırsakların çalışmasını teşvik eden diyetlerin uygulanması idrar tahlilinde protein eser miktarda görülebilir. Gebelikte protein kaçağı yaşanlar mutlaka hekim kontrolünde olmalıdır. Gebelikte idrarda protein 3+ ne demek ? Bu idrarınızda protein var demektir. Genellikle birden dörde kadar sırlanır ve ne kadar artı işareti varsa o kadar fazla protein var demektir. Hamilelikte protein kacagi bebege zarar verirmi ? İdrardaki düşük protein seviyeleri normaldir veya küçük bir enfeksiyonu gösterir. Ancak yüksek seviyeler Preeklampsi,hellp sendromu,idrar yolu yada böbrek enfeksiyonuna işaret edebilir. Preeklampsi düşük doğum ağırlıklı bebeklere neden olabilir. Peki idrarda protein kaçağı olanlar nasıl beslenmeli, gebelikte idrarda protein olması neyin habarcisi ? Merak edilen bu soruların yanıtlarını ayrıntılı olarak makalemizin devamında bulabilirsiniz...

Komplikasyonlar


Hamilelik sırasında idrarda protein sızıntısı vücutta ciddi sorunların bir işareti olabilir. Proteinüri ile ilişkili olası komplikasyonlar aşağıdadır:

İdrar yolu enfeksiyonu
preeklampsi
HELLP sendromu
Daha yüksek stres seviyeleri
Sık sık ateş ve dehidrasyon
Taşma sonucu oluşan akciğer ödemi
Akut böbrek yetmezliği
Bakterilerden artan enfeksiyon riski
Kalp problemleri, böbrek enfeksiyonu, diyabet, lösemi, artrit ve anemi gibi hastalıklardan muzdarip olma olasılığı.


gebelikte idrarda protein kaçağı nasıl önlenir.jpg

İdrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir ?


Hamilelik sırasında idrarda yüksek protein geçişi kendi başına bir hastalık değildir ve bu nedenle bunun için bir tedavi yoktur. Buradaki kilit nokta, artan protein deşarjının kök nedenini bulmak ve soruna karşı düzeltici bir önlem almaktır.Örneğin, protein deşarjının nedeni diyabet ise, egzersiz yaparak, gerekli ilaçları alarak ve doğru yemeği yiyerek kontrol etmeniz gerekecektir. Proteinüri nedeni hipertansiyon ise, durumu tedavi etmek için hipertansiyon tedavisi almanız gerekir.Hamilelik sırasında idrarda protein deşarjı hafifçe alınmaması gereken ciddi bir durum olabilir. Herhangi bir proteinüri belirtisi olduğunu fark etmeden önce, hemen bir doktora danışmanız ve durum için kendinizi test etmeniz önemlidir.
Hamilelik sırasında idrarda protein izleri bulunması normaldir. Bununla birlikte, artmış bir protein oranı, vücutta böbrek fonksiyon bozukluğu veya stres ve enfeksiyonun bir göstergesi olabilir.Proteinüri, idrarda aşırı miktarda protein boşaltıldığı ve 300 mg'den fazla protein kaybının durumun bir işareti olduğu bir durumdur. İdrar tahlili, idrar bileşenlerini analiz etmek için yapılan testtir.Hamilelik sırasında idrarda protein testi, böbrek veya hamilelik sırasında ortaya çıkabilecek diğer komplikasyonların hasarlarının tespit edilmesine ve araştırılmasına yardımcı olduğundan önemlidir. İdrarda protein testi, idrarınızda ne kadar protein bulunduğunu gösterir ve bu + (düşük) ile ++++ (yüksek) arasında sınıflandırılır. Özellikle sonraki gebeliklerde yüksek dereceli değerlendirme, yakın takip gerektiren ciddi bir durum olan preeklampsiyi gösterebilir. Böbrek hasarı gibi altta yatan bir problem de hamile kadınlarda yüksek protein çıktısına neden olabilir. Düşük bir derecelendirme genellikle idrar yolu enfeksiyonunun bir göstergesidir.
İdrardaki protein (proteinüri) idrar yolu enfeksiyonu (İYE), böbrek enfeksiyonu veya kronik böbrek hastalığı olduğunu gösterebilir. Hamilelikte proteinüri gelişince, gebeliğin 20. haftasından sonra yüksek tansiyona neden olabilen ve anne ve bebek için ciddi komplikasyon riskini artırabilen, gebeliğe bağlı bir durum olan preeklampsinin erken bir işareti olabilir. 24 saatlik idrar proteini testi: İdrarın içine dökülen protein miktarını kontrol eder ve spesifik koşulların tespit edilmesine yardımcı olur. İdrar örnekleri 24 saatlik bir süre boyunca ayrı kaplarda toplanır ve analiz için alınır.Protein seviyeleri 24 saat içinde 300mg / d'den yüksek ise preeklampsiye işaret eder. Preeklampsi: Bu durum yüksek tansiyon, idrarda protein ve gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkan sıvı tutulumu ile karakterizedir. Diğer belirtiler baş ağrısı, kusma, bulanık görme ve karın ağrısıdır.gebelikte idrarda protein neden olur.jpg

Tedavi edilmediğinde eklampsiye (nöbet geçiren preeklampsi), böbrek bozukluğuna ve düşük doğum ağırlıklı bebeklere neden olabilir . Erken tanı ve tedavide sağlıklı bir bebek doğurabilirsiniz. Tedavi, düşük tuzlu diyet ve düzenli egzersiz içerir.HELLP sendromu (hemoliz, yüksek karaciğer enzimleri ve düşük trombosit sayısı): Genellikle preeklampsi veya eklampsili kadınlarda görülür, ancak bazen bu koşulların yokluğunda gelişir. İdrarda protein ile birlikte benzer semptomlar gösterir. Zamanında tedavi edilmezse düşük doğum ağırlığı, ölü doğum ve erken doğum gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir . İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) veya böbrek enfeksiyonu: İdrar yaparken sık sık idrara çıkma ve rahatsızlık hissetme zorunluluğunuz varsa, İYE olabilir. İdrarda protein görünmesine yol açabilir. Bu durum zamanında tedavi edilmezse, ateş, bulantı, kusma ve sırt ağrısı ile ilişkili böbrek enfeksiyonuna yol açacaktır. ÜYE bebeği etkilemese de, böbrek enfeksiyonları düşük doğum ağırlıklı bebeklere ve erken doğumlara neden olabilir.Ön eklampsi mi?Birçok vakada, hamilelik sırasında idrarda protein nedeni preeklampsi olmaz . Ancak, bu durumun ciddiyeti nedeniyle, işaretleri nasıl tanıyacağınızı bilmeniz önemlidir.

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışmalısınız:


yüksek tansiyon

idrarınızdaki protein

görme problemleri

eller, yüz ve ayaklarda ani şişlik

üst karın ağrısı

baş ağrısı

kusma

genellikle iyi hissetmemek


Eklampsi neden olur?Duygusal stres, dehidrasyon, artrit, yüksek sıcaklıklara maruz kalma, diyabet, yorucu egzersiz ve ilaçlar gibi bazı durumlar da idrarda protein şansını artırır. Diyabet, kalp hastalığı dahil olmak üzere bazı tıbbi durumlar. romatoid artrit, orak hücreli anemi, lupus ve kronik böbrek hastalıkları da riski artırabilir, ancak bu teoriyi desteklemek için daha fazla araştırma yapılması gerekir.Genel olarak, proteinüri çoğunlukla hamilelik sırasında yapılan rutin idrar muayenelerinden tespit edilir.İdrarda yüksek protein ile karşılaşabileceği birkaç semptom: :


Ellerde şişme ve ayak bilekleri

Yüzün şişmesi

Köpüklü idrarEn önemlisi, gebeliğin ilerleyen bölümlerinde preeklampsiden gelişebilecek proteinüri farkında olmalısınız. Bununla ilişkili semptomlar :


Bulanık veya gösterişli görme

Ellerin, ayak bileklerinin ve yüzün şişmesi

Kaburgaların altındaki ağrı

Şiddetli bir baş ağrısı ve kusma

İyi hissetmek

Mide ekşimesi
Proteinüri bir hastalık değildir, vücutta anormal bir şeyin belirtisidir. Ancak, özel dikkat gösterilmesi gerekir ve sorunu ihmal etmemelisiniz.Basit diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri idrarda protein iz düzeylerini yönetmenize yardımcı olacaktır. Ancak idrardaki yüksek protein seviyelerini kontrol etmek için kök nedenini tedavi etmek hayati önem taşır.Altta yatan neden diyabet ise, ilaca, diyet değişikliklerine ve kontrol etmek için egzersizlere ihtiyacınız var.Hipertansiyon ise, durumu yönetmek için tedavi olun.Preeklampsi nedeni ise, tedavi hamilelik aşamasına bağlıdır.İYE veya böbrek enfeksiyonu ise antibiyotik kullanılabilir.Bebeğin yeteri kadar gelişmiş olması durumunda, doktor hem anneyi hem de bebeği korumak için erken doğum eylemini tercih edebilir.Gebelikte İdrardaki Protein durumunda neler yapılabilir ?Hafif veya şiddetli proteinüriden kurtulmak için basit önlemler şunları içerir :


Tuz alımını azaltın: Hamilelik sırasında ekşi ve tuzlu yiyecekleri tüketmek çok yaygındır. Ancak artan tuz alımı, idrarda daha yüksek protein seviyelerine neden olacaktır. Bu yüzden tuzlu yiyeceklerden uzak durun, diyetinize eklenen tuz miktarını azaltın ve tuzlu yiyeceklerden kaçının.

Düşük şeker alımı: Pastalar, tatlılar, ve dondurmalar diyetinizden çıkarılmalıdır. Böbreklerinizin üzerindeki yükü önemli ölçüde azaltabilir ve onları enfeksiyonlardan korursunuz..

Kilonuzu yönetin: Aşırı kilo alımı, yine idrarda protein sızmasına neden olan gestasyonel diyabet veya preeklamspsi riskini artıracaktır kilonuzu yönetmek için çaba gösterin.

İyi dinlenin: Stresi yenmek için kendiniz için biraz zaman ayırın. Ayrıca dinlenmek size enerji verir ve sağlık koşullarıyla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olur.

İyi hijyen uygulayın: Duştan sonra temiz bir havluyla kurulanın Ayrıca, idrara çıktıktan sonra önden arkaya doğru silin. Bu, enfeksiyonları önler.

Yeterince su tüketin: Kendinizi enfeksiyonlardan korumak için hidrasyon gereklidir. Sık idrara çıkma sağlar ve böbrek ve idrar yolu enfeksiyonlarını temizler.

Lökositler, bakteri gibi yabancı parçacıklara cevap olarak salgılanan beyaz kan hücreleridir. İdrardaki varlığı bir enfeksiyonu işaret eder. İdrardaki bu hücrelerin yüksek sayısı böbrek veya mesane enfeksiyonunu gösterir . İdrar çubuğu ayrıca proteinüri durumunda lökositler için pozitif gösterir.İdrardaki protein hamilelik testini etkileyebilir mi? Evet, idrardaki protein, test sonucunu değiştirdikleri için yanlış pozitif sonuçlar verebilir. İdrarda protein pozitif olduğunu gösterir çünkü gebelik testi protein bazlı bir hormon olan HCG'yi tespit eder.Ailenizde preeklampsi öyküsü varsa veya bu hastalığa yakalanma riski varsa, bu konuda doktorunuzla konuşun. Her ne kadar proteinüri preeklampsinin bir göstergesi olsa da bazen de asemptomatik olabilir. Bu nedenle, doktor tarafından önerilen idrar testini asla geçmeyin, çünkü bunu teşhis etmenin tek yolu budur.
 
Üst