Gebelikte ilişkiye girilirmi?

Uzman SühaN

Administrator
Gebelikte ilişkiye girilirmi?
Gebelik, kadının vücudundaki hormonsal değişiklerden dolayı geçirdiği hassas bir dönemdir. Bu dönemde cinsellik, daha çok kadına bağlı olan bir faktördür. Gebelikte, hem bebeğinize bir şey olsun istemiyorsunuz, hem de cinsellikten vazgeçemeyip eşinizle mutlu olmak istiyorsunuz. Yazımızda bu ve bu gibi sorulara cevap bulacaksınız.Gebeliğin ilk 3 ayında genelde halsizlik, uykuya meyil, bulantı-kusma cinselliğe ilgi azalmasına yol açar. İkinci 3 ayda cinselliğe ilgi artarken, son 3 ayda cinsel haz kalitesinde artma olduğu halde büyümüş karnın getirdiği hareket kısıtlılığı ve endişeler cinsel ilgide azalma yaratır.8.jpg
GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE
Gebeliğin ilk haftalarında yaygın olan yanlış bir düşünce vardır. Cinsel ilişkinin düşükle sonuçlanacağı düşüncesi. Bunun cinsellikle bir ilişkisi yoktur.

Diğer bir yanlış fikir ise cinsel ilişkinin bebeğin erken doğmasına neden olması. Bu fikir de diğeri gibi yanlış bir fikirdir. Her ne kadar cinsel ilişki esnasındaki orgazm (boşalma) rahim kasılmalarına yol açsa da bunlar doğumu başlatmaz, erken doğuma neden olmaz.

Bir diğeri ise erkek cinsel organının bebeğe zarar vermesi. Cinsel ilişki bebeğe zarar vermez erkek cinsel organının bebekle fiziksel olarak teması yoktur. Bebek zaten anne karnında koruyucu bir zar ve sıvı içerisindedir. Bu yüzden annelerin endişe etmelerine gerek yoktur.

Gebelikte karşılaşılan aşağıdaki durumlarda cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.
Gebelik kesesinin erken açılması ve suyun erken gelmesi,
Vajinal kanama
Erken doğum yapmış olanlar


Plasentanın yanlış bir yere yapışması durumu, cinsel ilişkiye engel olabilir. (plasenta previa) kanamaya neden olduğu için cinsel ilişkiye girmeyi zorlaştırmaktadır. Bu durumda cinsel ilişkiye girilmemelidir. Çünkü orgazm sırasında rahimde meydana gelen kasılma çocuğun erken doğmasına yol açar


Eşin cinsel hastalık taşıyıcısı olması
Doktorunuzun size yasakladığı zamanlarCinsel ilişki sırasında dikkat edilecek hususlar

Çoklu hamilelikte son 3 ay ve tekli gebelikte son 1 ay cinsel ilişkinin kısıtlanması yerinde olacaktır.
Gebelikte cinsel ilişki sayısında kısıtlama yoktur. Fakat aşırıya kaçmamak gerekir.
İlişki sırasında karın ve rahim fazla zorlanmamalıdır.
Kimyasal kayganlaştırıcılar kullanılmamalıdır.
Meme uçlarının fazla uyarılmamalıdır. Bu, erken doğuma sebep olabilmektedir.
Prezervatif kimyasal madde veya esanslar ihtiva etmemelidir.
 

Uzman SühaN

Administrator
Merhaba,

Çoğu durumda, hamilelik sırasındaki ilişki güvenlidir.Hekiminizin onayı ile ilişki, doğuma kadar devam edebilir.( Hekim kontrolünüzde ilişkinin gebeliğiniz açısından risk olup olmayacağı anlaşılır ve ona göre yol izlenir)

Bununla birlikte, dalgalanan hormon seviyeleri ve mide bulantısı ve yorgunluk gibi belirli gebelik belirtileri hamile bir kadının cinsel istekliliğini geçici olarak azaltabilir. Buna ek olarak, kadının vücudundaki görünür değişiklikler cinsel arzuyu etkileyebilir. Hamilelik sırasında ilişki hakkında sorununuz z varsa daima hekiminize danışın.

Aşağıdaki belirtiler ortaya çıkarsa cinsel ilişkiden kaçınılması gerekebilir:

Ağır vajinal kanama

Cinsel ilişki sırasında ağrı

Amniyon sıvısı sızıntısı

Cinsel ilişkiden sonra kasılmalar
 
Üst