Gebelikte İlk Muayene Nasıl Yapılır ?

  • Konbuyu başlatan TİTAN
  • Başlangıç tarihi
TİTAN

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Gebelikte İlk Muayene Nasıl Yapılır ?
Bu konu; gebelikte ilk muayene hakkında bilgiler vermektedir.


Sevgili melekler, gebe kalmayı isteyen meleklerin, genelde evlerinde yaptıkları idrar testinin ardından mutlu haberi aldıktan sonra ilk heyecan duydukları gün ilk doktor muayeneleridir. Daha önce böyle bir deneyim yaşamamış olan anne adayları bu konuda çevrelerinde ki tecrübeli insanlaradan bilgi almaya çalışır, biraz da endişe ederler. Oysa doktora gittiklerinde bu endişelerinin ne kadar yersiz olduğunu anlayacaklardır.
Bu sayfamızda sizlere gebelikte ilk muayene nasıl olur, bilgi vermeye çalışacağız...gebelik-1be.jpg
Hamilelikde İlk Muayene Nasıl Yapılır

İlk muayenede gebeliğin varlığı kesinleştirilir. Vaginal muayene ve ultrasonografi ile gebelik yaşı saptanır. Vaginal ultrasonografi ile son adetin ilk gününden sonraki 5-6. haftada uterus içinde gebelik kesesi, 7- 8. haftada ise bebeğin kendisi ve kalp aktivitesi görülebilir.

Adet gününüz 10 gün geçtiğinde,idrar testi pozitif çıktığında ilk ziyaret yapılmalıdır. Çocuğunuzun kalp atışlarının görülebilmesi için 2 hafta sonra ikinci kez doktora gitmeniz gerekecektir.

Her şey yolunda ise 32’inci haftaya kadar ayda bir doktor ziyareti yapılır.

36’ ıncı haftadan doğumunuza kadar haftada bir doktorunuzla görüşmeniz gerekecektir.40 hafta olup doğum yapmamış iseniz gününüz geçtiğinden dolayı doğum gerçekleşene veya 42’inci haftaya kadar 3 günde bir doktor muayenesi yapılarak bebeğin sağlığı kontrol edilir.

42’inci hafta olup doğurmamış iseniz hastaneye yatıp doğumunuz planlanacaktır.

Doktorunuz sizde veya bebeğinizde bir problem tespit ederse muayene sıklıklarını ve sürelerini kendisi ayarlayacaktır.Bazen de gebelik seyri sırasında yapılması gereken tetkiklerin uygun zamanda yapılması için muayene zamanlarında ayarlamalar yapılması gerekebilir.

Adet günü 7-10 gün geçtikten sonra doktoruna başvuran anne adayına öncelikle gebeliğin tespiti için ultrasonografi ile bakılır.Gebeliğin varlığı tespit edildikten sonra gebelik yaşı hesaplanır. Gebelik yaşı hesaplanmasında ilişki ile yumurtanın döllendiği tarih değil, son adet tarihinin(SAT) ilk günü dikkate alınır.
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
0
Görüntüleme
5K
M
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
5K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst