1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.336
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelikte iyot eksikliği nedir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte iyot eksikliği nedir,hamilelikte iyot eksikliği belirtisi,hamilelikte iyot eksikliğinin tedavisi,hamilelikte iyot eksikliği hakkında bilgiler  < Konu Resmi..>
  İyot yalnızca gebelikte değil gebelik dışı durumlarda da vücut için gerekli, önemli bir elementtir. Vücutta tiroid hormonlarının yapımında görev alan iyot’un eksikliğinde ya da yetersiz alınımı durumunda ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

  İyot tiroid hormonlarının yapımında görev alan bir element olup, eksikliğinde hormon yapısının bozulmasına ve guatr adı verilen hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Ülkemizde de çok yaygın olan bu hastalık boynun ön kısmında bulunan tiroid bezinin büyümesi ile ortaya çıkar.


  İyotun hamilelikte farklı bir önemi daha vardır. Gebelik anabolik bir durum olması nedeniyle gebelikte tiroid hormonlarının yapımı artmakta dolayısıyla iyot ihtiyacıda artmaktadır.
  Hangi gıdalar aracılığıyla iyot alınabilir?
  Vücudun ihtiyac duyduğu oranda iyot alınabilecek gıdalar peynir, yoğurt, inek sütü, yumurta, balık ve iyotlu sofra tuzudur. Ayrıca toprakta ve deniz suyunda bol miktarda iyot bulunduğu bilinmektedir.
  Besinlerden alınabilecek iyot miktarı, yetiştiriciliğin yapıldığı bölgeye ve toprak yapısına, beslenme gibi birçok faktöre bağlıdır.


  İyot eksikliği nasıl belirlenir?
  İyot eksikliğinin belirlenmesinde daha çok eksikliğin bulunduğu bölgelere göre sınıflandırma yapılmaktadır. Dünya genelinde ve ülkemizde belirli bölgelerde beslenme nedeniyle iyot eksikliği daha fazla görülebilmekte.
  Ayrıca iyot idrarla atıldığı için, tahlillerde idrarla atılan iyot miktarına bakılarak belirleme yapılmaktadır.
  Gebelikte iyot eksikliğinin zararları nelerdir?
  Hamilelik döneminde iyot eksikliği olması, bebeğin beyin gelişimi üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir. Annenin tiroid hormonları doğrudan bebeğin ilk gelişim dönemine etki etmektedir. Bebek yaklaşık 16. haftadan sonra tiroid hormonu üretmeye başlamaktadır. Diğer zararları ise şunlardır.
  Düşük yapma riski artmaktadır. Bebek doğduktan sonra zeka geriliği ya da öğrenememe gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Nörolojik problemler ortaya çıkabilir.
  Gebelik döneminde iyot kullanımı nasıldır?
  Gebelik döneminde eksikliğine ya da diğer unsurlara bağlı olarak iyot alımına doktorunuz gözetiminde karar verilmelidir. Ülkemizde özellikle Karadeniz bölgesinde guatr hastalığı ve iyot eksikliği sık görüldüğü için iyotlu tuz kullanımı bu bölgelerde daha fazladır.
   
Gebelikte iyot eksikliği nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İyot Eksikliği ve Zihinsel Engellilik

  İyot Eksikliği ve Zihinsel Engellilik

  İyot, insan ve hayvanlarda normal büyüme ve gelişme ile beyin ve vücut işlevleri için mutlak gerekli bir elementtir. İyot, insan vücudunda beyin ve sinir sisteminin normal büyüme ve gelişmesi, vücut ısısı ve enerjisinin devamı için gerekli olan tiroid hormonlarının (T4-tiroksin ve T3-triiyodotironin) önemli bileşenidir. Bu hormonlar vücudun tüm sistemlerinin büyüme ve gelişmesi için...
 2. Gebelikte Önemli Bir Sorun İyot Eksikliği

  Gebelikte Önemli Bir Sorun İyot Eksikliği

  hamilelikte iyot eksikliği gebelikte iyot eksikliği Sevgili melekler, gebelik dönemi bebeğinize kavuşmanın heyecanıyla sürüp giderken siz de sağlığınıza son derece dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Dünya nüfusunun % 31 'inin iyot yetersiz yerlerde yaşadığını düşünürsek gebelikte iyot eksikliği büyük sorunların başında geliyor. Bu sebeple gebeliği düşünüyorsanız 2 yıl önceden iyot...
 3. Gebelikte iyot eksikliğinin zararları nelerdir?

  Gebelikte iyot eksikliğinin zararları nelerdir?

  gebelikte iyot eksikliğinin belirtileri,gebelikte iyot eksikliğinin zararları,gebelikte iyot eksikliğine ne iyi gelir,gebelikte iyot eksikliği ve tedavisi hakkında bilgiler Vücutta tiroid hormonlarının yapımında görev alan iyot’un eksikliğinde ya da yetersiz alınımı durumunda ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu yazımızda gebelikte iyot kullanımı ve eksikliği, iyot eksikliğinde...
 4. İyot eksikliğinin nedenleri

  İyot eksikliğinin nedenleri

  iyot eksikliğinin nedenleri,iyot eksikliğinin sebepleri,iyot eksikliği neden olur Troid bezi; hormonları kontrol eden, boynun ön kısmında yerleşik bulunan, hayati öneme sahip organdır. Guatr ise; troid bezinin herhangibir şekilde, kontrolsüz büyümesidir. Guatr; genetik sebepler başta olmak üzere, beslenme ve çevresel faktörlerle oluşan bir hastalıktır. İyot; troid bezini besleyen, sağlıklı...
 5. İyot eksikliği nedenleri ve tedavisi

  İyot eksikliği nedenleri ve tedavisi

  Vücuttaki iyot eksikliği ise başta guatr olmak üzere birçok hastalığa neden olabiliyor. Vücut, iyot üretemediği için iyotlu tuz, iyot bakımından zengin toprakta yetişmiş gıdalardan ve deniz ürünlerinden yeterli iyot ağız yoluyla alınmalıdır. İyot eksikliği nasıl anlaşılır, İyot eksikliğinde görülen hastalıklar, İyot hangi besinlerde bulunur, İyot eksikliği nasıl giderilir gibi soruların...

Sayfayı Paylaş