1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelikte kabakulak geçirenler

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte kabakulak neden olur,gebelikte kabakulak,hamilelikte kabakulak tedavisi,hamilelikte kabakulak belirtisi,gebelikte kabakulak geçirme hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>

  Kabakulak genellikle çocukluk çağında geçirilen bir enfeksiyon olmakla beraber nadiren yetişkin bireylerde ve gebelik sırasında görülebilmektedir. Bir çok gebe kadın çocukken kabakulak aşısı olduğu için yada hastalığı geçirdiği için bu hastalığa zaten bağışıklık kazanmıştır. Birkez kabakulak geçirildiğinde ömür boyu bağışıklık kazanılır ve daha sonra kişi virüsle karşılaşsa bile hastalık oluşamaz. Nadiren daha önce bağışıklık kazanmamış gebe kadınlar bu hastalığa yakalanabilir.Ayrıntıları konumuzda bulabilirsiniz


  Gebelikte Kabakulak


  Kabakulak hastalığı paramiksovirüs adı verilen virüs ailesine bağlı bir virüsün neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Aynı grup virüsler içinde kızamığa neden olan virüs de bulunur.
  Genelde 5-15 yaş grubu çocuklarda görülen kabakulak tüm dünyada çok yaygın bir çocukluk çağı hastalığıdır.Sıklıkla kış aylarında ortaya çıkar.

  Görülme sıklığı

  Kabakulak aşısının ilk kez kullanılmya başladığı 1967 yılından beri hastalığın görülme sıklığında büyük bir düşüş yaşanmıştır. ABD'de 1967 yılında 152.000 civarında olan yıllık hastalık sayısı 1990'lı yılların sonunda 1.000'in altına düşmüştür.

  Bulaşma yolları

  Hastalık havadan damlacık yolu ile ya da hasta olan birinin eşyalarının kullanılması yolu ile bulaşır. Hasta olan kişi öksürük ya da hapşırma ile virüsleri havaya salar ve bu virüsü soluyan kişi hastalığı kapar. Bulaştırıcılık belirtileri ortaya çıkmadan 1-2 gün önce başlar ve 10 gün kadar devam eder. Kuluçka süresi ortalama 18 gün olup 7-23 gün arasında sürebilir.

  Belirtileri

  Virüs üst solunum yollarında çoğalmaya başlar. Daha sonra ise kan yolu ile tüm vücuda yayılır. Genelde salgı bezlerini ve nadiren merkezi sinir sitemini tutar. En sık kulağın hemen altında bulunan ve parotis olarak adlandırılan türük bezinde belirtilere neden olur.

  Hastaların %15-20'sinde herhangi bir belirti ortaya çıkmadan sessizce kendiliğinden iyileşir. Belirtiler ortaya çıkan kişilerde ise en sık karşılaşılan bulgular ateş, başağrısı, iştahsızlık, salgı bezlerinde hassasiyet, çene civarında ve kulak altında ağrı ve şişliktir.

  Hastalığa yakalanan erişkin erkeklerin %30'unda ise şiş ve ağrılı testisler görülür. Ergenlik döneminde geçirilen kabakulak hastalığı ileriki dönemlerde sperm bozukluklarına neden olabilir ancak bu çok sık karşılaşılan bir durum değildir.

  Çok nadiren beyinde de enfeksiyona (ensefalit, menenjit) neden olabilir.

  Belirtiler genelde 1 hafta içinde hafifleyerek kendiliğinden kaybolur.

  Birkez kabakulak geçirildiğinde ömür boyu bağışıklık sağlanır ve daha sonra kişi virüsle karşılaşsa bile hastalık ortaya çıkmaz.

  Hamilelikte Kabakulak

  hamilelik döneminde kabakulak diğer dönemlerden daha şiddetli seyretmez.

  hamilelik sırasında kabakulak görülme sıklığı 10.000'de 0.8 ile 10 arasındadır.

  Hamileliğin ilk 12 haftasında anne adayında kabakulak olması durumunda düşük oranlarında anlamlı bir artış söz konusudur. Düşük en sık virüsle karşılaşıldıktan sonraki ilk 2 haftada görülür.

  Düşük olmaması durumunda bebekte herhangi bir anomaliye neden olmaz. bu nedenle gebeliğinin erken dönemlerinde kabakulak ile temas eden bir kadında gebeliği sonlandırmak gerekmez.

  Kabakulak virüsü plasenta ve bebekte de enfeksiyon yaratma potansiyeline sahip olsa da yapılan pekçok çalışmada anne adayında görülen hastalığın bebekte anomaliye neden olduğu gösterilememiştir. Endokardial fibrosiz adı verlen ve kalp kaslarında kalınlaşma olarak tanımlayabileceğimiz bir durum ile ilgisinin olup olmadığı açık değildir.

  Çok nadiren doğum sonrası bebekte solunum sıkıntısı, kanda trombosit sayılarında azalma ya da dalakta büyüme olabileceği ileri sürülmektedir.

  kaynak:bebekvar.net
  Bu yazı Dr Alper Mumcu'dan alınmıştır. -mumcu.com -


   
Gebelikte kabakulak geçirenler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kabakulak ve Gebelik

  Kabakulak ve Gebelik

  Kabakulak hastalığı paramiksovirüs adı verilen virüs ailesine bağlı bir virüsün neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Aynı grup virüsler içinde kızamığa neden olan virüs de bulunur. Genelde 5-15 yaş grubu çocuklarda görülen kabakulak tüm dünyada çok yaygın bir çocukluk çağı hastalığıdır.Sıklıkla kış aylarında ortaya çıkar. Görülme sıklığı Kabakulak aşısının ilk kez kullanılmya başladığı...
 2. dış gebelik geçirenler yardım edin

  dış gebelik geçirenler yardım edin

  dış gebelik geçirenler slm subat 2010da dış gebelik geçirdm.ocak ayında tekrar gebe kaldm.oda düştü.simdi de kasık agrım var.korkuyorum.sizinde kasıklarınızda çok agrılar varmıydi?yardm edın.ins.diş gebelik degildr.
 3. Dış gebelik geçirenler dış gebeliği nasıl anladınız?

  Dış gebelik geçirenler dış gebeliği nasıl anladınız?

  Günümüzde pek çok anne adayının karşılaşma ihtimalinin bulunduğu dış gebelik ile bebek sahibi olamama ihtimali doğmaktadır. Peki dış gebelik nedir sorusuna cevap olarak kapsamlı bir açıklama yapılırsa tam olarak neyi gerektirir. Tıp dilinde ektopik gebelik olarak bilinen dış gebelik, sperm ve yumurtanın döllenme aşamasının rahim içerisinde değil de dış ortamda gerçekleşmesi durumudur. Fetüs...
 4. kimyasal gebelik geçirenler ve adet

  kimyasal gebelik geçirenler ve adet

  merhaba ben eylülde kimyasal gebelik geçirdim sonrasında 30 eylülde kanamam oldu 1 gün sürdü ve 1 kasımda adet oldum 6 günsürdü şimdi adet olmadım ve şuan 9.gün geçti 7.günde kanda gebeliğe baktırdım ve 0,38 çıktı yani hamile değilim ve adet olmadım normalde düzenli olurum ilk defa böyle oldu sizce neden olmuş olabilir.?
 5. Gebelikte iç kanama geçirenler yorum almak istiyorum

  Gebelikte iç kanama geçirenler yorum almak istiyorum

  Doktor ultrasonda 3 yerde iç kanama gördüğünü ve düşük riski olduğunu söyledi. Uçak yolculuğuna da izin vermedi. İç kanamanın tehlikesi nedir? Düşükle sonuçlanır mı?

Sayfayı Paylaş