Gebelikte Kalsiyum İhtiyacı Ne Kadar?

TİTAN

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Gebelikte Kalsiyum İhtiyacı Ne Kadar?
gebelikte kalsiyum ihtiyacı, hamilelikte kalsiyum ihtiyacı, hamileyken ne kadar kalsiyum alınmalıSevgili melekler, kalsiyum kadınlar için son derece önemli bir ihtiyaçtır. Tüm hayat boyunca gerekli olan kalsiyum ihtiyacı hamilelik döneminde artar. Hamilelik döneminde kalsiyum annede kemik erimesi gelişmemesi için ve bebekte kemik, diş gelişiminin sağlıklı olabilmesi için gereklidir. Bunun dışında da kalsiyumun vücutta çeşitli görevleri vardır. Bu sebeple gebelikte belli oranlarda kalsiyum alımı sağlanmalıdır. Peki bu miktar ne kadar olmalıdır?gebelikte kalsiyum.jpg
Gebelik döneminde yeterli kalsiyum alınmazsa bebeğin gelişimi için gereken kalsiyum annenin kemiklerinden karşılanır, bu da annede kalsiyum eksikliğine ve ileriki yıllarda kemik erimesi (osteoporoz) oluşmasına zemin hazırlar.


Gıda Mühendisi Nilüfer Hakarayan'ın verdiği bilgiye göre gebelik döneminde bir kadının günlük alması gereken kalsiyum miktarı:1000 miligram olup, kadının 18 yaşın altında olması halinde ise günlük kalsiyum ihtiyacı 1300 mg'dır.


Kalsiyum içeren besinler:

Süt
Yoğurt
Peynir
Kuru kayısı
Ceviz
Fındık
Badem
Alabalık
Koyu yeşil yapraklı sebzeler
Kuru baklagiller


Hangi yiyeceklerde ve içeceklerde yaklaşık kalsiyum miktarları:

100 ml süt: 125 mg kalsiyum içerir
1 su bardağı inek sütü: 250 mg kalsiyum içerir
1 su bardağı yoğurt: 250 mg
1 dilim (30 gram) beyaz peynir ortalama 100 mg (peynirin çeşidine göre değişir)
1 avuç fındık veya badem: 50 mg
1 avuç kuru üzüm: 30 mg
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst