1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelikte kalsiyumun önemi

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte kalsiyumun yararı,gebelikte kalsiyumun faydaları,hamilelikte neden kalsiyum gerekli,gebelikte kalsiyum eksikliği hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  Kalsiyum, bebeğinizin gebeliğin 8. Haftasından itibaren oluşmaya başlayan kemik ve dişlerinin gelişimi için gerekli bir mineraldir. Gebelikte, normalde gerek duyduğunuz miktarın iki katı kadar kalsiyum gereklidir. Çünkü gebelik boyunca diş ve kemiklerden sürekli bir kalsiyum eksilmesi olmaktadır.

  Kalsiyum açısından zengin besinler peynir, süt, yoğurt ve yeşil yapraklı sebzelerdir. Ancak süt ürünlerinin yağ açısından da zengin olduğundan dolayı yağı alınmış süt ve yoğurdu tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Brucella, tifo benzeri hastalıklardan korunabilmek için tükettiğiniz peynirin ve sütün hijyenik ve pastörize olmasına da özen gösterin.Kalsiyum vücutta güçlü kemik ve dişler için gerekli olan bir mineraldir. Kalsiyum ayrıca kanın pıhtılaşmasına da yardımcı olur. Kasların ve sinirlerin uygun bir şekilde fonksiyon göstermesine katkı sağlar. Kalbin normal atmasında faydalıdır. Kalsiyumun çoğu vücutta kemiklerde bulunur.
  Anne karnında bebeğin yeterli gelişimi için yeterli düzeyde kalsiyum alımına ihtiyaç vardır. Bu kalsiyum alımı ihtiyacı gebelik öncesine göre daha fazladır. Eğer daha fazla kalsiyum alımı yapılmazsa bebeğin anne karnındaki gelişimi olumsuz etkilenir.
  Gebelikte daha fazla kalsiyum alınmaması anne açısından da sakıncalar doğurur. Anne adayının kemik yoğunluğu azalır ve osteoporoz belirtileri görülebilir. Osteoporozda kemiklerde zayıflama, incelme meydana gelir. Kemikler daha çabuk kırılabilir.

  gebelik bu açılardan kadınların daha fazla kalsiyum tüketmeleri için kritik bir dönemdir. Yetersiz kalsiyum alımı yaşamın ilerleyen dönemlerinde de olumsuz etkilerini gösterir. Gebelikte yeterli kalsiyum almayan kadınlarda ilerleyen yıllarda osteoporoz riski daha fazla olur. Gebelikte yeterli kalsiyum alımı için aşağıdaki önerileri dikkate almakta fayda vardır.
  Günlük kalsiyum tüketimi hamile ve emziren kadınlar için 1000 mg’dır. 18 yaş altındaki hamile ve emziren kadınlar için ise 1300 mg’dır.
  Günde en az 4 porsiyon süt ürünleri tüketilmelidir. Kalsiyum zengini besinler günlük diyette yeterli kalsiyum alımına yardımcı olacaktır.
  Günlük kalsiyum tüketimi için en iyi kaynaklar süt ürünleridir ( süt, peynir, yoğurt v.b. ). Kalsiyum ayrıca yeşil yapraklı sebzelerde ( brokoli, ıspanak ve diğer yeşillikler ), deniz ürünleri, fasulyegiller, bezelye gibi besinlerde de bulunur.
  Günlük kalsiyum ihtiyacını karşılarken D vitamini alımına da özen göstermek gerekir. Çünkü D vitamini kalsiyumun vücut tarafından daha iyi emilmesine yardımcı olur. Bunun için de D vitamini yönünden zengin yumurta, balık gibi besinleri tüketmelidir.
  Laktoz intoleransı olan hamile kadınlar nasıl yeterli kalsiyum alabilirler?
  Laktoz intoleransı sindirim sisteminin laktozu ( sütte bulunan şeker ) sindirememesidir. Sindiremeyince kramp, gaz, ishal gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Laktoz intoleransı olan hamile kadınlar aşağıdaki gibi bir beslenme uygulayabilirler.
  Yemeklerle birlikte az miktarda süt tüketilebilir. Yemeklerle birlikte alına süt daha iyi sindirilebilir.
  Daha az şeker içeren yoğurt, peynir ve yumuşak peynir tüketilebilir.
  Diğer kalsiyum kaynakları ( yeşillikler, brokoli, sardalye ve soya peyniri ) tüketilebilir.


   
Gebelikte kalsiyumun önemi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kalsiyum

  Kalsiyum

  Kalsiyum vücudumuzda bulunan hayati bir elementtir. Kemikler kalsiyum depolarımızdır ve vücuttaki kalsiyumun %99 unu bulundururlar. Toplam 1200 gr kadar kalsiyum insan vücudunda bulunur. Kanda kalsiyum belirli bir seviyede bulunur (9.0 - 10.5ml/dl) ve hormonlar yarıdımı ile bu seviye korunuz. Acil kalsiyum ihtiyaçları kemiklerden sağlanır. Kalsiyumun düşmesi halinde özellikle parmaklarda...
 2. gebelikde aşının önemi

  gebelikde aşının önemi

  gebelikte tetanoz aşısının önemi hamilelikte tetanoz aşısının önemi aşının gebelikde aşılar gebelikte aşının Gebelik sırasında aşı uygulanması gelişmekte olan fetus için teorik risk taşımaktadır. Kullanımdaki aşıların fetus üzerinde olumsuz etkileri bulunduğuna ilişkin herhangi bir kanıt olmamasına karşın, gebe bir kadın...
 3. dikkat..dikkatt...Gebelikte Kalsiyuma olan ihtiyaç gebeler buraya..

  dikkat..dikkatt...Gebelikte Kalsiyuma olan ihtiyaç gebeler buraya..

  gebelikte kalsiyum,gebelikte kalsiyum kullanımı, Hamilelikte kalsiyuma ihtiyacımız var Gebelik döneminde neden kalsiyuma ihtiyaç duyarız burada ona yer verelim...Bebebğimizin güçlü olması için iyi beslenmeliyiz ve kalsiyuma ağırlık vermeliyiz. Anne karnındaki bebeğin kemik gelişimi ve diş gelişimi için gebelik döneminde annenin beslenmesinde kalsiyum minerali önemli yer tutar. Ayrıca...
 4. kalsiyumun önemi nedir ? buyrun buraya

  kalsiyumun önemi nedir ? buyrun buraya

  kalsiyum hapları vitamin ilaçları Selam kızlarKalsiyum eksikliği anneden çok şey alıp götürüyor oyuzden doktorunuzun verdikleri vitaminleri kullanmanızı öneririm bol bol süt için korkmadan yoğurt yiyin Gelişmekte olan bebeğin kalsiyum gereksinimi son trimesterda yani 28. haftadan sonra belirginleşir. Bu haftalarda kalsiyum alımı daha çok önem kazanır. Ancak hamile bir kadının alması gereken...
 5. Gebelikte Kalsiyum İhtiyacı Ne Kadar?

  Gebelikte Kalsiyum İhtiyacı Ne Kadar?

  gebelikte kalsiyum ihtiyacı, hamilelikte kalsiyum ihtiyacı, hamileyken ne kadar kalsiyum alınmalı Sevgili melekler, kalsiyum kadınlar için son derece önemli bir ihtiyaçtır. Tüm hayat boyunca gerekli olan kalsiyum ihtiyacı hamilelik döneminde artar. Hamilelik döneminde kalsiyum annede kemik erimesi gelişmemesi için ve bebekte kemik, diş gelişiminin sağlıklı olabilmesi için gereklidir. Bunun...

Sayfayı Paylaş