1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Gebelikte kansızlık hakkında bilgiler melişler

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Gebelikte kansızlık
  gebelikte kansizlik, belirtileri, bebeği etkilermi, tedavisi, için ne yemeli, hakkında tüm bilgiler burda arkadaşlar


  Gebelikte kansızlık sorunu ve bundan ötürü bebek etkilenir mi? Kansızlık için ne yemeli, tedavisi hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri, içeriyor bu makalemiz Melek'lerim:)

  < Konu Resmi..>  Kadınlarda özellikle hamilelik döneminde en sık karşılaşılan anemi türü demir eksikliği anemisidir. Uzmanlar, gebelik döneminde görülen kansızlık problemi ve demir ihtiyacı hakkında önemli bilgiler veriyor.
  Oksijen kanda hemoglobin adı verilen bir proteine bağlanarak taşınır. Alyuvarlarda bulunan hemoglobin aynı zamanda kana kırmızı rengi veren maddedir. Hemoglobinin normalden düşük olması ise anemi olarak isimlendirilir.

  Kadınlarda özellikle hamilelik döneminde en sık karşılaşılan anemi türü demir eksikliği anemisidir. Dr. Senai Aksoy, hamilelikte kansızlık ve demir ihtiyacı hakkında bilgi veriyor.

  Demir, hemoglobinin ana yapısında bulunan bir elementtir. Amerika Birleşik Devletlerinde kadınların %10 – 30′unun anemik olduğu düşünülmektedir. Kadınlar erkeklere göre anemiye biraz daha eğilimlidirler. Bunun temel nedeni adet kanamaları ile düzenli ve sürekli olarak kan kaybetmeleridir. Ayrıca kadınların beslenme alışkanlıklarının erkeklerden farklı olması da anemiye olan eğilimi arttırmaktadır. Hamilelik anemi riskini arttıran bir süreçtir.

  Kan temel olarak 2 bölümden oluşur. Birinci bölüm şekilli elemanlar denilen akyuvar, ikinci kısım ise bu şekilli elemanları taşıyan sıvı yani alyuvar gibi hücreler. Kırmızı kürelerin (alyuvar, eritrosit) plazmaya göre olan yüzdesine hematokrit adı verilir. Normalde hematokrit %38 – 45 arasındadır. Yani kanın %38 – 45′i şekilli elemanlar geri kalanı ise plazma tarafından oluşturulmaktadır. Hamilelik sırasında kan hacmi yaklaşık %50 artar. Bu artışın büyük bir bölümü plazma kısmındadır. Alyuvarlar plazma kadar hızlı çoğalamazlar. Bu durumda kan içinde alyuvar konsantrasyonu azalır ve hamilelik öncesi dönemde olduğundan daha aşağılara iner. Bu durum özellikle hamileliğin ilk yarısında belirgindir.

  Hamilelik ilerledikçe alyuvar yapımı artar. Yapım artışı ise demire olan ihtiyacı arttırır. İlk başlarda gerek duyulan demir vücuttaki depolardan karşılanır ancak çoğu zaman bu depolar ihtiyacı karşılamada yetersiz kalır. Eğer kişi diyet ya da ilaçlar ile yeteri kadar demir almıyor ise anemi ortaya çıkar. Bu tür anemiye hemodilüsyonel anemi adı verilir. Hamile kadınların yaklaşık %20′sinin anemik olduğu bilinmektedir.

  Genel olarak hemoglobinin 10 gr/dL altında olması anemi olarak tanımlanır. Hemodilisyon varlığında hematokrit düzeyi %38-45′den %34 civarına düşer. Çoğul gebeliklerde bu değer %30′a kadar inebilir. Gebeliğe bağlı bu fizyolojik hemodilusyon oksijen taşıma kapasitesinde bir azalmaya neden olmaz ve aneminin hamilelikte doğurduğu riskleri arttırmaz. Asıl problem olan hamileliğe anemik olarak başlamak ya da hamileliğin ilk 3 ayında anemik olmaktır.

  Hamilelikte görülen aneminin olası nedenleri

  Demir eksikliği anemisinin en sık karşılaşılan nedeni yetersiz demir alımıdır. Demir hayvansal gıdalarda ve yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur.
  - Folik asit yetersizliği,
  - Basur ya da benzeri patolojiler nedeni ile kronik kan kaybı,
  - Gelişmekte olan bebeğin annesinin depolarını tüketmesi,
  - Travma, kaza gibi durumlarda ani ve fazla miktarda kan kaybı,
  - Diğer anemi nedenleri.

  Demir eksikliğini tetikleyen faktörler

  - Çoğul gebelik
  - Beslenme bozukluğu
  - Sigara kullanımı (besin maddelerinin emilimini azaltır)
  - Alkol kullanımı
  - Sindirim sistemi hastalıkları
  - Bazı ilaçların kullanımı

  Demir eksikliği belirtileri nelerdir?

  Pek çok olguda kişi anemik olduğunun farkında değildir. Anemi birden değil de yavaş yavaş geliştiğinde vücut bu duruma tolerans geliştirir. Anemi sıklıkla rutin yapılan incelemeler sırasında anlaşılır. En sık karşılaşılan belirtiler şunladır:

  - Halsizlik
  - Çabuk yorulma
  - Soluk görünüm
  - Çarpıntı
  - Merdiven çıkma, yürüyüş gibi aktivitelerde hemen yorulma ve nefes nefese kalma
  - Baş dönmesi, baygınlık
  - Baş ağrısı
  - Tırnak diplerinin soluklaşması
  - Sarılık (nadir)
  - Karın ağrısı (nadir).

  Bu belirtilerin büyük bir kısmının hamileliğin erken döneminde de normalde görülebilen yakınmalar olduğu gözden kaçırılmamalıdır.

  Anemi tanısı

  Aneminin tanısı çok kolaydır. Yapılacak olan bir kan sayımı ile anemi varlığı saptanabilir. İlk kontrolde yapılacak olan kan sayımı hamilelik öncesi anemi varlığının anlaşılması açısından önemlidir. Hamilelik takipleri sırasında kan sayımı 24 – 28. haftalarda tekrarlanmalıdır.

  Anemi tedavisi

  Tedavi sırasında anne adayının demir depolarının yeniden doldurulması amaçlanır. Bundan dolayı ağızdan alınan ilaçlar veriler ve demir açısında zengin bir beslenme programı uygulanır. Günlük doz 200 mg/gün elementer demirdir. Tedavi sonucunda anemi iyileşse bile demir depolarının dolmasını sağlamak için tedaviye 3 ay daha devam edilir.

  Anemi tedavisinin bulantı, kusma, ishal, kabızlık, midede rahatsızlık gibi yan etkileri ortaya çıkabilir. Yan etkilerden kurtulmak için haplar yemeklerden sonra alınabilir. Anemi tedavisi esnasında anne adaylarının demirin emilimini azaltan besinleri tüketmemesi ve bu tarz ilaçları almaması gerekir. Bunlar arasında antiasit ilaçlar, yumurta, kalsiyum tuzları, süt ve süt ürünleri, tetrasiklin türü antibiyotikler, , yer alır. Demirin emilimini artırmak için demir ilaçlarının portakal suyu, proteinden zengin gıdalar ile birlikte ve aç karnına alınması uygun olur. Bununla beraber karaciğer, kırmızı et, yumurta, kuru bakla, tahıl, taze sebze, kuru meyve gibi demirden yana zengin gıdaların tüketilmesi gerekir.

  Demir eksikliği hangi sorunlara yol açar?

  Demir eksikliği anemisi hamilelikte bazı sorunlara neden olabilir. Bunların en önemlisi erken doğum riskindeki artıştır.

  - Erken doğum riskinde artış
  - Rahim içi gelişme geriliği
  - Düşük doğum ağırlıklı bebek
  - Doğum sonrası annenin iyileşmesinde gecikme
  - Doğum sonrası annede enfeksiyon riskinde artış
  - Doğumda normal miktardaki kan kaybının anemik kadında tehlike yaratacak düzeylere ulaşması


  < Konu Resmi..>
  Demir eksikliğine karşı nasıl önlem alınabilir?

  - Yeterli miktarda demir içeren besinler tüketin
  - Yeterli miktarda folik asit içeren besinler tüketin
  - Yeterli miktarda C vitamini alın. C vitamini demirin bağırsaklardan emilimini kolaylaştırır.
  - Kontrollerinizi ihmal etmeyin
  - Doktorunuz tarafından verilen vitamin ve demir ilaçlarını düzenli olarak kullanın.


   
Gebelikte kansızlık hakkında bilgiler melişler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. dış gebelik hakkında detaylı bilgi

  dış gebelik hakkında detaylı bilgi

  dış gebelik, embryonun normalde yerleşmesi gereken rahim dışında bir yere yerleşerek gelişmesini sürdürmesidir. Yaklaşık olarak 100 gebelikte 1 oranında görülmekle birlikte, son yıllarda bu sıklık biraz daha artmıştır. dış gebelik en sık olarak rahmin iki yanındaki tüplerde görülür. Normalde kadının yumurtası ile erkeğin spermi tüplerde karşılaşıp döllenme burada gerçekleşir. Döllenen...
 2. gebelik aşısı hakkında bilgi arıyorum

  gebelik aşısı hakkında bilgi arıyorum

  Merhaba.Biz çocuk istiyoruz ama korunmayı bıraktığımız halde birşey yok henüz. Bir arkadaşım gebelik aşısı diye birşeyden bahsetti.Acaba bu aşı ne zaman kimlere vurulabilir?
 3. Gebelikte Kan Uyuşmazlığı Sorunu Hakkında Bilgiler

  Gebelikte Kan Uyuşmazlığı Sorunu Hakkında Bilgiler

  gebelikte kan uyuşmazlığı hamilelikte kan uyuşmazlığı Sevgili melekler, evlilik prosedürleri içinde yer alan kan testi ile evlenirken eşler arasında kan uyuşmazlığı olup olmadığı da anlaşılır. Bu sayede ilerde doğacak bebek/bebeklerde herhangi bir problem olmasının önüne geçilmesi amaçlanır. Örneğin annenin A rh(-) babanın ise A rh (+) olması kan uyuşmazlığıdır. Bebeğin kanının Rh...
 4. Gebelik Reflüsü Hakkında Bilgiler

  Gebelik Reflüsü Hakkında Bilgiler

  gebelik reflüsü gebelik reflüsü nedir gebelik reflüsü tedavisi Sevgili melekler, anne adayı meleklerimiz bilirler, gebelikte en sık karşılaşılan sorunlardan biri mide problemleridir. Genel olarak başlayan mide bulantıları zamanlar yerini mide ağrımasına, mide yanmasına ve reflüye bırakabilir. Bu sayfamızda sizlere gebelik reflüsü nedir, nasıl tedavi edilir ve kalıcı mıdır sorularının...
 5. Gebelikten koruyan iğneler hakkında bilgiler

  Gebelikten koruyan iğneler hakkında bilgiler

  Hamilelik kadınların belki de en çok hayalini kurdukları konulardan biri olurken doğru zamanda anne baba olmak ve bu konuda zamanlamayı ayarlamak isterler. Bu açıdan da hamilelikten korunma yöntemleri kadınların en çok merak ettikleri konulardan biridir. Korunma yöntemleri olarak pek çok yöntem bulunurken bunlar içerisinde hamilelikten koruyucu iğneler de bulunmaktadır. Hamilelikten koruyucu...

Sayfayı Paylaş