Gebelikte Karaciğer ve Böbrekler

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Gebelikte Karaciğer ve Böbrekler


GEBELİKTE bir takım renk değişiklikleri doğal olarak meydana gelir. Yüzde gebelik maskesinin oluşması, ellerde kızarıklıklar, bazen vücutta bir takım döküntüler, damar uçlarının belirginleşmesi, biçimindeki değişiklikler doğu kez karaciğerde bir hastalık olduğunu bile düşündürür.

Bu, doğru değildir. Bütün bunlar, gebelik sırasında bazı hormonların fazla salgılanması sonuçlandır. Bu etkinin ortadan kalkabilmesi, ancak gebeliğin sonlanmasıyla mümkündür. Karaciğerde bir bozukluk olmaktan çok, vücudun bazı maddelere duyarlılığının artması da bazı sorunlar yaratır. Söz gelimi cilt, kozmetik maddeler içerisindeki alerji yapan maddelere karşı hassaslaşmıştır. Bu durumda kozmetik maddeleri kullanmaktan vazgeçmek, özellikle allerjik maddelerden korunmak gerekir.
Gebelikte böbreklerin önemi de çok büyüktür. Böbrekler ve böbreküstü bezler gebelikte önemli etkilere uğrar. Böbreküstü bezi salgılarında değişiklikler olmasının yanı sıra, böbreklerin idrar yapma ve boşaltım faaliyetleri de değişir. Böbreklerden idrarın mesaneye taşınmasını sağlayan sistem üzerine rahmin baskı yapması ile böbrek çanaklarında idrar birikir, böbrekler bu yüzden gerginleşir. Daha önceden olumsuz bir ortam yoksa bu bir sorun yaratmaz.
Bütün bu değişikliklerin büyük bir bölümünün gebeliğin sonlanmasıyla ortadan kalktığı bilinmelidir.
 
Üst