Gebelikte karın çatlağı

THESECRET

"Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"
Gebelikte karın çatlağı
gebelikte çatlak önleme,hamilelikte çatlaklar nasıl önlenir,hamilelikte çatlak belirtileri,gebelikte çatlaklar nasıl önlenir,gebelikte oluşan çatlaklar nasıl tedavi edilir,
gebelikcatlak.jpg


Gebelikte 6. Ay ve sonrasında deri altında bulunan bağ dokusunda gerginliğe bağlı olarak yırtılmalar oluşabilir.Bu yırtılmalar gebelerde karında çatlamalara yol açar.Bu çatlaklara tıp dilinde de stria adı verilir.

Gebelikte görülen çatlaklar derinin rengi ve yapısıyla da ilgili olarak oluşabilmektedir.
Açık ten renkli kadınlarda çatlaklar daha sık görülür.Cildin rengi oyulaştıkça gebelikte çatlak görülme riski de azalmaktadır.

Çatlakları önlemek için çeşitli kremler kullanılabilmektedir.Ancak bu konuda en doğru yaklaşım bu kremleri doktor kontrolünde ve ona danışarak kullanmaktır.Kulaktan duyma bilgiler ile krem kullanılmamalıdır.

Çatlaklar Nasıl Önlenebilir?

Gebelik sürecinde çatlakları önlemek için krem kullanımına beşinci aydan itibaren başlanabilir.Nemlendirici kremlerin kullanımı da çatlak oluşumunu önlemek için alınacak tedbirlerden biridir.
Bir takım karın egzersizleri de karın kasları ve deride esnekliği arttırarak çatlak oluşumuna engel olabilir.

Gebelikte aşırı kilo almak da çatlak oluşumunu arttıran bir unsurdur.Bu nedenle gebelikte 10 ve üstü kilolar alınmamalıdır.

Genetik yatkınlık da gebelikte çatlak oluşumunda önemli bir unsurdur.
 
Üst