1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelikte Kasılmalar Hakkında Bilmeniz Gereken Tüm Bilgiler Burada Melekler!

  Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  gebelikte kasılmalar, hamilelikte kasılmalar, doğum kasılmaları


  Sevgili melekler, gebe meleklerimizin en merak ettiği konulardan biri doğumun son haftalarına denk gelindiğinde gelişebilecek kasılmaların nasıl olacağı, doğum kasılmalarıyla normal sancıların nasıl ayırt edileceğidir. Her kasılmada telaş edilmeli mi, kasılma ağrıları nasıl azaltılır, doğum kasılmaları nasıl anlaşılır, konuyla ilgili tüm bilgiler aşağıdaki makalede mevcut...


  < Konu Resmi..>

  Hamilelikte kasılma nedir?

  Kasılmaları en basit şekilde anlatmak gerekirse, uterustaki kasların kasılması ve gevşemesidir.

  Kasılmalar, annenin, bebeğini dış dünyaya doğru itmesini sağlarlar.

  Uterus, armut boyundan doğum için gereken boya kadar genişler ve doğum sonrasında da orjinal boyuna geri döner.

  Bu nedenle kasılmalar, kasların eski boyuna geri dönmesine sebep olmaktadır. Her kasılmanın ardından gelen rahatlamadan sonra ağrı süresi kısalmaya başlar ve bu sırada uterus bebeği pelvise doğru iter.


  Doğum kasılması nasıl anlaşılır?

  Doğuma girmeden önce, rahim boynu, doğuma hazır olabilmek için büyümeye ihtiyaç duyar. Bu da 2-3cm kadar büyümesi demektir. Bunu da birkaç düzensiz ve yoğun kasılma ile yapar. 20 dakika ya da 30 dakika boyunca, her 5 dakikada 1, kasılma hissedebilirsiniz. Daha sonra 1 saat boyunca (hatta bazen 1 gün) kasılma hissetmeyip sonra tekrar kasılma hissedebilirsiniz.

  Ama doğum kasılmasını ve sancısını ayırt etmek zordur. Vücudunuzun bu kasılmaları doğuma hazırlanmak için mi, yoksa doğuma başlamak için mi yaptığını bilmek kolay değildir.

  Bunu anlamanın birkaç yolu vardır. Mesela, doğum öncesi sancılar ve kasılmalar birkaç saat ya da bir kaç gün sürebilirler. Ağrı şiddetleri birbirlerine eşit olabilir ya da kasılmalar durabilir. Doğum öncesinde kasılma süreci bir başlayıp, bir durabilir ya da 30’ar saniye sürebilirler.

  Aktif doğum sancıları ise daha farklıdırlar. Bu kasılmalar sırasında konuşamazsınız, 60 saniye ya da daha uzun sürebilirler ve ağrı 30. saniyeden sonra zirveye ulaşmaya başlar. Daha sonra kasılmalar 5 dakikada bir gelmeye başlar. En önemlisi, doğum kasılmaları düzenli olarak gelir ve bir süreliğine bile geçmezler. Zaman içinde de ağrının şiddeti artar.

  Tabii ki herkes farklıdır ama bu bilgiler, kadınların yaşadığı kasılmaların bir genellemesidir.


  Kasılma nasıl bir histir?

  Bazı kadınlar bunu regl sancısı gibi tanımlarken bazı kadınlar, karnınızın etrafında elastik bir bant varmış ve birisi bunu giderek daha daha çok sıkıyormuş gibi hissettiklerini söylerler. Birçok kadın ise sırt ağrısı gibi olduğunu anlatır. Ama unutmayın, bu ani gelen bir ağrı değildir. Doğum kasılması dakik ve adım adım ilerler.


  Kasılmaların acısı nasıl azaltılır?

  Bunu azaltmaya kafanızın içinden başlamanız gerekmektedir.

  Ağrı, normalde, bir şeylerin ters gittiğinin belirtisidir. Mesela, dizinizi incittiğinizde bu, size, bir şeylerin yanlış olduğunu hissettirir ve bu da adrenalin hormonu salgılamanızı sağlar. Bu stres hormonu da daha çok acı hissetmenize neden olur.

  Bu nedenle, ağrı geldiğinde yapmanız gereken, bunun doğal olduğunu kendinize hatırlatmak ve hiçbir şeyin yanlış gitmediğine kendinizi ikna etmektir. Eğer korku hissederseniz, canınız daha çok acıyacaktır. Hamilelik kursları bu konuda size çok yardımcı olabilirler. Doğru nefes almak gibi önemli bilgileri burada öğrenebilirsiniz.

  Kasılmalar sırasında birinin sizin belinize masaj yapmasının da yardımı olabilir.

  Hareket etmek de işe yarar. El ve dizlerinizin üzerinde durmak size iyi gelebilir, dik oturup sallanmak sizi rahatlatabilir.

  Öne eğilmenin de rahatlatıcı etkisi olabilir. Ayakta ve hareket halinde doğuma hazırlanan kadınların doğumlarının daha rahat geçtiği de bilinmektedir.

  Eğer dayanılmaz bir acı hissediyorsanız ve alışılmışın dışında bazı durumlar gözlemliyorsanız, mutlaka zaman kaybetmeden doktorunuza görünmenizi tavsiye ederiz.
   
Gebelikte Kasılmalar Hakkında Bilmeniz Gereken Tüm Bilgiler Burada Melekler! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ilk yardim hakkinda bilmeniz gereken bilgiler

  ilk yardim hakkinda bilmeniz gereken bilgiler

  ilk yardım çantası hakkında bilgi ilk yardım hakkında bilgi ilkyardım bilgiler ile ilgili bilgiler Ilk Yardim Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey... Çantanin basit ya da detayli olmasi, kullanacak kisinin tibbi bilgisine ve bir saglik kurumundan ne kadar uzakta olduguna göre degisir. Sehir merkezinde oturan bir kisinin ihtiyaçlari daha azken, dagda kamp yapanlarinki daha fazladir. Evde...
 2. Twitter da hesap açma hakkında bilgiler tüm detaylarıyla burada melekler

  Twitter da hesap açma hakkında bilgiler tüm detaylarıyla burada melekler

  twitter da hesap açma twitter hesap açma hesap dondurma hesap onaylatma nasıl yapılır twiter giriş twitter hesap silme hesap kapatma hakkında tüm bilgiler burada. Tıpkı Facebook sayfası gibi sosyal paylaşım sitesi olan ve Hilal Cebeci Panpiş gibi ünlülerin ağırlık verdiği twitter sitesinde hesap açma hakkında tüm bilgileri bu makalemizde paylaşıma sunuyoruz Melek'lerim. Twitter hasabı almak...
 3. Avea Facebook Paketi Hakkında Tüm Bilgiler Burada Melekler

  Avea Facebook Paketi Hakkında Tüm Bilgiler Burada Melekler

  Avea Facebook Paketi 2012 Aveada Facebook Paketi Nasıl Yapılır Sevgili melekler, daha önce paylaştığımız avea sms paketleri hakkında ki bilgilerin ardından bu sayfamızda da Aveada Facebook Paketi Nasıl Yapılır sizlerle paylaşmak istiyoruz..:) Dünyanın en çok kullanılan sosyal paylaşım sitesi facebook paketi aveada. Avealılar facebook paketini almak için; 100 MB Günlük 1,5 TL GUN...
 4. Can Nergis Hayatı Hakkında Tüm Bilgiler Burada Melekler

  Can Nergis Hayatı Hakkında Tüm Bilgiler Burada Melekler

  Can Nergis biyografisi Can Nergis hakkında bilgi Sevgili melekler, yeni sezon dizilerinden Dila Hanım dizisinin kadrosuna yeni dahil olan manken ve oyuncu Can Nergis hayatı hakkında ki bilgiler şöyle... Yaş : 26 (27 Mayıs 1985) Boy : 193 Beden : 52 Ayakkabı : 45 Saç Rengi: Kahve Göz Rengi: Mavi Can Nergis 1985 İzmir Doğumlu. Can Nergis, beş yıldır Uzakdoğu’nun en tanınmış...
 5. Gebelikte Kasılmalar Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey!

  Gebelikte Kasılmalar Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey!

  gebelikte kasılmalar hamilelikte kasılmalar Sevgili melekler, gebelik boyunca kasılmalar yaşamak gayet olağandır. Doğumun normal seyrinin bir parçası olan bu kasılmalar zaman zaman sizi korkutabilir. Hatta kimi zaman arkadaş meclislerinde konuşulan kasılmaların şiddeti konuları, paniğe kapılmanıza yol açabilir. Ancak siz hiç bunları düşünmeyin. Unutmayın her gebe gebeliği farklı yaşar....

Sayfayı Paylaş