Gebelikte Kullanılan İlaçlar Ve Vitaminler

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Gebelikte Kullanılan İlaçlar Ve Vitaminler
Gebelikte Kullanılan İlaçlar Ve Vitaminler nelerdir yazımızda bununla ilgili bilgiler aktaracağım sizlere meleklerim. Tabii her hamilelik ilaç kullanımı gerektirir diye bir kural yok. Ama şikayetiniz olmasa dahi doktorunuzun sizin ve bebeğiniz için ihtiyacınız olan vitaminler verebilir. Normal insanlarda kullanılan herhangi bir ilacı gebelerde rahatlıkla kullanılamaz. En ufak bir ağrıda bile doktorunuza danışmadan ilaç almamalısınız gebeliğinizde. Ne olur ne olmaz tedbiri elden bırakmamak gerekir. Bu bebeğinizin gelişimi için çok önemli olmakla birlikte kullanacağınız her ilacın bebeğiniz üzerindeki etkileri olumlu olmayabilir.

gebelikte kullanilan ilaclar.jpg


Tabii her ilaç kötüdür diye bir kural yok. Ama tabii bu ilaçların doktor kontrolünde alınması en doğrusu vitaminlerin bile. Gebelik bir kadının geçirebileceği en hassas dönemdir çünkü daha fazla dikkat gerektirir. Vitamin demişken hamilelikte ve öncesinde kullanılması gereken önemli vitaminlerden biri de folik asittir. Aslında bunu doktorlar hamile kalmak isteyen anne adaylarına deneme sürecinde de önerebilir. Folik asite anne adayının hamilelikte de oldukça ihtiyacı olacak çünkü. Bebek istemeye başladığınızda folik asit kullanmaya başlanabilir. Aslında folik asitin gerçek anlamda faydası vardır ki bu bebeğin gelişimi için çok önemlidir. Daha önceki yazımızda anlattığım gibi nöral tüp defekti denilen anomalinin de önüne geçen bir vitamindir. Normalde 0.4 mg folik asit yeterli olabilirken daha önceki hamileliğinde anomal gebelik yaşayan anne adaylarında 4 mg doz olarak kullanılabilir. Bu ilacın günlük düzenli olarak alınması önemlidir. Ama bir gün unutulsa da sakıncası olmaz.

Folik asitle birlikte piyasada bulunan çok sayıda multivitamin ilaçlar yer almaktadır ki bunların zararı olmamakla birlikte aslında ciddi beslenme bozukluğu yoksa kullanmaya gerek yoktur. Bu vitaminlerin de aslında doktorunuzun gerekli gördüğü taktirde kullanımını sağlayabilirsiniz. Gereksiz ve fazla doz vitamin kullanımı da bebek için zarar verebilir.

Vitaminlerle birlikte hamilelikte en çok ihtiyaç duyulan ilaçlardan biri de demir ilaçları olmakta. Özellikle hamilelikte kan değerleri oldukça aşağılara düşebilir bunun için doktorunuz kan değerleri ölçümü yaptırarak gerekli gördüğü taktirde kan ilacı kullanımı tavsiyesinde bulunur. Bunu da düzenli olarak kullanmak hem size hem bebeğe faydası olacaktır. Aslında hamilelere folik asitten sonra en çok verilen ilaçlar arasında demir (kan) ilaçları diyebilirim. Kan azalımı en çok hamilelikte yaşanır ve ayrıca doğumda da kan kaybı çok fazla yaşanabilir. Eğer doktorunuz size kan ilacı önerdiyse bunu zaten siz mutlaka doğuma kadar kullanmanız gerektiğini de söyleyecektir. Ayrıca demir eksikliğinin giderilmesi için bu yazımızda detaylı bilgiler bulabileceksiniz.

hamilelikte vitamin kullanimi.jpg


Benim de hamileliğimde ihtiyaç duyduğum ve çok uzun bir zaman kullandığım kalsiyum ve magnezyum ilaçları sanırım çoğu gebe kullanmıştır. Hafif kasılmalar kramp yaşayanlar için magnezyum kullanılıyor. Kalsiyum da yine annede kemik erimesi olmaması için ayrıca bebeğin kemik diş gelişimi için önemlidir. Eğer kalsiyum ihtiyacı hamilelikte yeterli şekilde karşılanmaz ise bebek, gelişimi için annenin kemiklerinden karşılar bunu. Bu da annede kalsiyum eksikliği buna bağlı olarak ilerde de kemik erimesi başlayacaktır. Bunun yanında eğer kalsiyum kullanıyorsanız ayrıca süt yoğurt peynir gibi besinleri bolca tüketmelisiniz.

Progesteron genelde ilk aylarda verilen düşük önleyici ilaçlardır. Sık verilen ilaçlardan değildir. Hamileliğinizde kanama düşük tehlikesi yaşadığınız durumda doktorunuz tarafından önerilir bu ilaç. Hamilelikte kullanacağınız en ufak ağrı kesici türü ilacı bile doktora sormadan kullanmamalısınız. En basit ağrı kesici bile bebek üzerinde zararlı etkiler gösterebilir. Bunun için hamilelikte ağrı kesici kullanımı yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz. Bunun yanında omega 3 bebek ve anne için önemlidir. Balık (hamsi, ton balığı), ceviz, semiz otunda bulunan omega 3 tüketimini hamileliğinizde artırmalısınız. Bunu ilaçlarla almaktansa besinlerden almanız daha faydalı olacaktır.
 
Geri
Üst