Gebelikte kuru üzüm yemenin faydaları nelerdir ?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Gebelikte kuru üzüm yemenin faydaları nelerdir ?
Kuru üzüm, pek çok yararı olan bir besindir.Demir ve B vitamini kompleksi bakımından zengin olan kuru üzüm, kansızlığı önlemek ve yorgunlukla savaşmadaetkilidir.Kuru üzüm, doğal müshil olarak işlev görür ve suyu emerek ve bağırsak hareketlerini hafifleterek kabızlığın giderilmesine yardımcı olur. Hamilelikte kuru üzüm yemek faydalımıdır ? Kuru üzüm, enerji ve bağışıklığı artırmada yardımcı olan glikoz ve fruktoz ile yüklüdür.Kuru üzümdeki antioksidanlar, vücutta serbest radikallere neden olan kanserle savaşmaya yardımcı olur.Kuru üzümlerde lif, magnezyum ve potasyum kombinasyonu, hamilelik sırasında bulantıları önler.Hamilelikte kuru üzüm tüketmek, serbest radikallerden kaynaklanan göz hasarını önleyerek bebeğin gözünün sağlıklı kalmasını sağlar.Kuru üzümdeki kalsiyum ve demir, büyüyen bebeğin kemiklerini güçlendirir.Tüm bu faydaların hepsi gebelikte neden kuru üzüm tüketmeniz gerektiğinin cevabıdır.Ayrıca peygamber efendimiz hamilelikte 21 kuru üzüm tüketilmesini tavsiye etmiştir.Bu da gebelikte kuru üzüm tüketiminin ne kadar faydalı olacağına işerettir. 40 gün boyunca 21 besmele kuru üzüm tüketiminde mutlaka çekilmelidir.21 besmele kuru üzüm.jpg

Hamile bir kadın üç trimesterde kuru meyve ve kuruyemiş yemelidir.Kuru üzüm, fetal büyümeyi destekleyen diğerleri arasında potasyum, kalsiyum ve fosfor gibi besinler bakımından zengindir.Zengin beslenme ile dolu harika bir atıştırmalıktır.Gebelikte diş problemleri sıklıkla görülür. Kuru üzüm ağız kokusunun bakteri ve diğer ağız sorunlarına neden olmasını önler. Kuru üzüm, zengin bir lif kaynağı sağlar. Sindirimi son derece kolaydır ve sindirim sisteminizi her zaman kontrol etmenize yardımcı olur. Lif herhangi bir diyetin vazgeçilmez bir parçasıdır, ancak hamileyken iki kat daha önemli hale gelir. Bunun nedeni, hamileyken vücudunuzun yiyecekleri parçalamakla tutarsız olmasıdır. Hormonal dengesizlikler çok sayıda sindirim sorununa neden olur ve kuru üzüm bu durumları düzenlemeye yardımcı olur.Hamilelik döneminde kuru üzüm yiyebilir miyim?Birçok hamile kadınhamilelik dönemlerinde diyet çizelgeleri hakkında endişelidir.Kuru üzüm, hamile bir kadının tereddüt etmeden tüketebileceği sağlıklı meyvelerden biri olarak kabul edilir.Araştırmalar, hamilelik sırasında kuru üzüm tüketiminin anne ve çocuğa faydalar sağladığı gibi aşırı tüketiminin zarar vereceğini söylüyor.Hamile bir kadının diyabet öyküsü varsa veya gebelik diyabetinden muzdaripse, kuru üzüm tüketimini kısıtlamak daha iyidir. Evet, hamilelikte kuru üzüm yemek gerçekten çok iyidir, ancak aşırı tüketimden kaçınılmalıdır. Kuru üzüm iyi bir hızlı enerji kaynağıdır. Ayrıca kuru üzüm, anneler için gereken vitaminler, mineraller, lifler vb. Gibi birçok temel besin maddesi ile yüklüdür.
Bir diğer önemli yararı da kuru üzümün zengin bir demir kaynağı olmasıdır. Demir son derece önemlidir, çünkü kan akışını düzenler, kalp sağlığını korur ve sağlıklı bir oksijen taşıyan kan hücresi kaynağının akciğerlerinizden geçmesini sağlar. Bu, ciğerlerinizin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Demir eksikliği, demir eksikliği anemisi adı verilen bir anemiye neden olabilir.Vücudunuzdaki en gözden kaçan fakat muhtemelen en önemli minerallerden biri kalsiyumdur. Bu mineral kemik sağlığı, diş sağlığı, kolesterol emilimi, cilt sağlığı ve kalp sağlığından sorumludur. Bir vücudun düzgün çalışması için gereklidir ve kuru üzüm de zengin bir kalsiyum kaynağı sağlar. Aslında, kalsiyum hamile kadınlar için iki kat daha önemlidir, çünkü anne karnındaki bebeğin kemik gelişimi için esastır. Bebeğin kemik yoğunluğunun normal seviyelerde kalmasını sağlar ve uygun şekilde gelişir.
hamilelikte 21 kuru üzüm.jpg
Kuru üzüm, oleanolik asit kadar kalsiyum bakımından da zengindir ve dişlerinizin korunmasına ve korunmasına yardımcı olur. Hormonal dengesizlikler nedeniyle dişlerinizin hamilelik sırasında kötüleştiği bilinir ve kuru üzüm bununla mücadeleye yardımcı olabilir.Kuru üzümlerin zengin lif içeriğinin yanı sıra diğer müshil özellikleri nedeniyle, kabızlığın azalmasına yardımcı olurlar. Hamilelik sırasında kabızlık yönetilmesi en sinir bozucu çilelerden biridir ve kuru üzüm küçük kabızlığı önlemenin veya iyileştirmenin doğal bir yoludur.Kuru üzüm, vücudunuzda kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde kullanılan zengin bir hemoglobin kaynağıdır. Kabızlığa benzer şekilde, kuru üzümdeki yüksek lif içeriği vücudunuzun sindirim fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olur.Kuru üzümün, son derece iyi bir sağlıklı ve doğal glikoz kaynağı olduğu bilinmektedir.


Gebelikte kurum üzüm tükemenin yan etkileri


Anemiye şiddetli demir eksiklikleri neden olur, Kuru üzüm demir bakımından zengindir ve anemi ile mücadelede yardımcı olur. Her gün bir avuç kuru üzüm yemek, kan akışını düzenler ve kanserli pıhtıların gelişmesini önlemeye yardımcı olur.Yukarıda bahsedildiği gibi, kuru üzümler lif bakımından zengindir, liflerin vücuttaki en önemli yönlerinden biri GERD ya da asit geri akışını önleme yeteneğidir.Kuru üzüm sağlıklı olmasına rağmen, diyabet veya kan şekeri ile ilgili hastalıklar gibi önceden var olan durumlara zarar verebilir.Kuru üzüm sağlığınız için son derece iyi olsa da, çok fazla kuru üzüm yemek sağlığınıza zarar verebilir. Çok fazla kuru üzüm yememenin nedenlerinden bazıları:


Kan şekerini yükseltebilirler

Gebelik diyabetine neden olabilirler

Bebek diyabetine neden olabilir, çocuğunuzun doğumunu doğal olarak zorlaştırabilir ve c-kesitleri ile sonuçlanabilir.

Bebeğinizde tip 2 diyabetlere neden olabilirler.
hamilelikte kuru üzüm faydalımıdır.jpg
Demir eksikliği anemisi gebelikte sık görülen bir şikayettir. Kuru üzüm, anemi riskini azaltmaya yardımcı olan yüksek düzeyde demir ve C vitamini içerir. Bir çok kadın gebelikte kabızlık ve diğer sindirim sorunlarından muzdariptir . Üzüm, bağırsak hareketlerini kolaylaştıran lif içerdiklerdiğinden , bu sık sık rahatsız edici soruna çözüm sağlayabilir . Şişmiş diş etleri veya diş eti iltihabı hamilelik sırasında başka bir yaygın durumdur . Kuru üzüm, dişlerinizi ve diş etlerinizi koruyan oleanolik asit ve kalsiyum bakımından zengindir . Kuru üzüm iyi bir glikoz ve meyve şekeri kaynağıdır. Bir avuç kuru üzüm size anında bir enerji artışı sağlayabilir . Kuru üzüm tüketimi, doğmamış bebeğinize de yardımcı olur. A vitamini içeriği görme gelişimine yardımcı olur ve kalsiyum kemikleri güçlendirir.
Üzümün faydaları nelerdir?


Aşırı tuz tüketiminin yüksek kan basıncına neden olduğu bilinmektedir . Bununla birlikte, kuru üzümdeki potasyum vücudumuzdaki tuz içeriğini dengelemeye ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Kemik oluşumu için gerekli olan bor, kuru üzümlerde büyük miktarlarda bulunur. Kuru üzüm ayrıca kemik gücü için gerekli olan kalsiyumla doludur.Islatılmış kuru üzümleri yemek bu besin maddelerinin daha iyi emilmesine yardımcı olur ve böylece genel kemik yoğunluğunu arttırır.Kuru üzümlerin anti-bakteriyel özellikleri, ağızdaki ağız hijyenini korumaya ağız kokusunan kurtulmaya yardımcı olur.Vücudumuzda kırmızı kan hücrelerinin oluşması için gerekli olan en önemli element demirdir. Kuru üzüm demir bakımından zengindir ve vücuttaki kan miktarını artırmaya yardımcı olur ve böylece kansızlığı önler.Siyah kuru üzüm diğer kuru üzüm türleriyle aynı yararları sağlar. Kanın saflaştırılmasına, hemoglobin seviyelerinin ve bağışıklık sisteminin iyileştirilmesine, kan basıncının düzenlenmesine, kötü kolesterolle mücadeleye, kemik sağlığının ve sindirim sisteminin iyileştirilmesine yardımcı olurlar.Hamilelik sırasında, ancak ılımlı olarak kuru üzümlerin tadını çıkarabilirsiniz. Kuru üzüm, çocuğa uygun beslenmeyi sağlayan vitamin, mineral, demir ve protein yönünden zengindir. Anne karnındaki çocuğun sağlıklı büyümesine bile yardımcı olur. Sadece bu kadarla değil, kuru üzüm tüketimi kasları güçlü ve sağlıklı hale getirerek vücuda enerji sağlar. Hamile kadının enerjik hissetmesine yardımcı olur.Kuru üzüm, zengin miktarda kalsiyum ve demir içerir. Hamile bir bayan kuru üzüm tükettiğinde bebeğin kemiklerini güçlendirir. Kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur ve bebeğin sağlıklı büyümesini başlatır.Hamilelikte yeterli miktarda yiyecek almak bebeğin yeterli beslenmesini sağlamak için gereklidir. Kuru üzüm, lif, magnezyum ve potasyum içerir. Açlığınızı ve mide bulantınızı bastırır.
 

Benzer İçerikler

Üst