Gebelikte lekelenme ve kanama neden olur ?

Uzman SühaN

Administrator
Gebelikte lekelenme ve kanama neden olur ?
Gebelikte vajinal kanama, gebeliğin ilk üç ayında sıklıkla ortaya çıkabilir ve bir sorun teşkil etmeyebilir..Her ne kadar lekelenme tüm gebeliklerin neredeyse üçte birinde gerçekleşse de, genellikle anneye veya bebeğe zararı olmaz. Ancak kanama bazen ciddi bir şeyin belirtisi olabileceğinden olası nedenleri bilmek ve bebeğinizin sağlıklı olduğundan emin olmak için doktorunuz tarafından kontrol edilmeniz önemlidir. Kanama, gebelikte kanama,gebelikte kanama nedenleri,gebelikte kanama neden olur,gebelikte kanamanın sebepleri,gebelikte kanama tedavisi, gebelikte görülen kanama ile ilgili tüm ayrıntıları makalemizin devamın da bulabilirsiniz.

Gebelikte kanaması olanlar ne yapmalı?
gebelikte kanama.jpg


Gebelikte kanama neden olur?
Gebeliğin ilk 12 haftasında kadınların yaklaşık% 20'sinde kanama olabilmektedir.Vajinal kanama, erken gebelikte yaygın bir sorundur ve tüm gebeliklerin% 20 ila% 30 unu zorlaştırmaktadır.Bununla birlikte, gebeliğin ikinci ve üçüncü trimesterinde ortaya çıkan kanamalar genellikle olası bir komplikasyonun bir işareti olabilir. Kanamanın bir takım potansiyel nedenlerinden kaynaklanabilir.Hamileliğin ikinci trimestrinde bazı ağrı veya rahatsızlık normaldir. Ayrıca lekelenme ve çok az miktarda kanama da zararsız olabilir. Bununla birlikte, bazı ağrı türleri, kanamalar ve vajinal akıntılar gözardı edilmemelidir.


Birinci trimester kanamasının olası nedenleri şunlardır:

İmplantasyon kanaması ;
Döllenmiş yumurta rahim ağzında kendiliğinden yerleşirken, gebe kaldıktan sonra ilk altı ila 12 gün içinde bazı normal lekelenme yaşayabilirsiniz. Bazı kadınlar hamile olduklarının farkında değildir , çünkü bu kanamayı adet dönemi ile karıştırabiliyorlar. Genellikle kanama çok hafiftir ve birkaç saatten birkaç güne kadar sürer.

Düşük;
Düşük, gebeliğin ilk 12 haftasında en yaygındığından, birinci trimester kanamalarında en büyük endişelerden biri olma eğilimindedir.ilk üç aylık kanama, mutlaka bebeğinizi kaybedeceğiniz anlamına gelmez.

Dış gebelik ;
Dış gebelikte döllenmiş embriyo uterusun dışına, genellikle fallop tüpüne implante olur.Embriyo büyümeye devam ederse, fallop tüpünün patlamasına neden olabilir ve annenin hayatını tehdit edebilir. Ektopik gebelik potansiyel olarak tehlikelidir, ancak gebeliklerin yaklaşık% 2 sinde görülür.

Servikal değişiklikler ;
Gebelik sırasında ekstra kan servikse akar . Serviksle temasa neden olan cinsel ilişki veya bir Pap testi , kanamayı tetikleyebilir . Bu tip kanama endişe kaynağı değildir.

Enfeksiyon;
Servikse, vajinaya veya cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon ( klamidya , gonore veya herpes gibi ) bulaşması , ilk üç ayda kanamanın oluşmasına neden olabilir.

Hamileliğin sonlarında anormal kanamalar daha ciddi olabilir, çünkü anne veya bebekte bir sorun işaret edebilir. İkinci veya üçüncü trimesterde herhangi bir kanama yaşarsanız, derhal doktorunuzla irtibata geçin.

Ektopik gebelik belirtileri şunları içerir:

Ektopik Gebelik: Döllenmiş yumurtanın uterus dışındaki bir yerde, genellikle fallop tüplerinden birinde büyümeye başladığı bir gebelik.

Kramplar ağrı ve hassasiyet
Bir taraftan başlayıp karnın her tarafına yayılmış ağrı
Bağırsak hareketi veya öksürük ile kötüleşen ağrı
Kahverengi renkte hafif kanama veya lekelenme,
Mide bulantısı ve kusma, omuzda ağrı, zayıflık veya baş dönmesi veya rektal basınçtır
Hızlı ve zayıf nabız, bayılma ve keskin ağrı
Erken gebelik kaybı nedir?

Gebeliğin ilk 13 haftasında bir gebelik kaybına erken gebelik kaybı veya düşük düşük denir.. Bilinen gebeliklerin yaklaşık% 10 unda olur. Kanama ve kramplar erken gebelik kaybına işaret eder. Bununla birlikte, düşük yapan kadınların yaklaşık yarısında önceden kanama görülmemektedir.

Gebelikte kanamalara neden olabilir?

Gebelikte hafif kanamaya neden olabilecek genel problemler serviksdeki iltihaplanma veya büyümeyi içerir . Ağır kanama daha ciddi bir işarettir. Ağır kanama, plasenta ile ilgili bir sorundan kaynaklanabilir . Herhangi bir kanama miktarı aynı zamanda erken doğum eylemi sinyali verebilir .

Kanama, erken doğum eyleminin bir işareti olabilir mi?

Gebeliğin sonlarında, vajinal kanama doğum belirtisi olabilir. Doğum , gebeliğin 37 tamamlanmış haftasından önce başlarsa, preterm doğum denir.

Hamilelikte kanama ve lekelenme her zaman bir sorun olduğu anlamına gelmez ancak düşük veya diğer ciddi komplikasyonların işareti olabilir. Hamilelik sırasında vajinal kanama korkutucu olabilir. Bununla birlikte, her zaman bir sıkıntının işareti değildir. Yine de, gebelik sırasında vajinal kanamanın ciddiye alınması önemlidir. Bazen gebelik sırasında vajinal kanama yaklaşmakta olan bir düşük veya hemen tedaviye ihtiyaç duyan bir duruma işaret eder
 
S

sıla görsy

Forum Okuru
5 haftalık hamileyim aşırı lekelenmem var nedeni nedir ciddi bir problem varmıdır??
 

Uzman SühaN

Administrator
Merhaba, Hamilelik döneminde ortaya çıkması muhtemel rahatsızlıklardan bir tanesi de hiç kuşku yok ki kahverengi lekelenme ve kanamalardır. Gebelik sırasında oluşan vajinal kanama veya lekelenmelerin pek çok sebebi vardır. Bazıları ciddi bazıları ise ciddi olmayan nedenlerdir Kanama çok az bile olsa bir kaç pembe damla veya lekelenme şeklinde bile olsa önemlidir, asla normal bir durum olarak kabul edilmez, acilen doktora başvurmayı gerektiren bir durumdur..Fakat bu tür komplikasyonlar geliştiğinde en kısa sürede doktora görünmekte fayda vardır. Bugün mutlaka hekime görünün..
 
A

adnan filiz.

Forum Okuru
merhaba beyza hanım 9 haftalık hamileyim bu sabah ve dün gece damarlı lekelenme oldu karnımda ve belimde kasılma var sancım aralıklı geliyor nedeni nedir acaba ?
 

Uzman SühaN

Administrator
Merhaba, gebelikte lekelenme ve kanama istenmeyen bir durumdur. Lekelenme ve kanamaya kasılmalar eşilik ediyorsa mutlaka hekime görünün düşük riskiniz olabilir. Sağlıklı gebelik geçirmeniz dileği ile.
 
Üst