1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.636
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelikte maydanoz tüketmek düşüğe sebep olurmu ?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Gebelik dönemin de hangi besinlerin düşüğe neden olabileceği merak konusu . Bunu merak edenler ya istenemyen gebeliği sonlardırmak isteyenler , yada bebeğinin düşmesini engellemek adına sağlıklı beslenmek isteyenler.


  Daha önce düşük yapan, yada düşük tehlikesi atlatan bir çok anne adayı bu duruma yol açan sebepleri merak ediyor. Düşüğün nedeni çok .Biz bu yazımız da düşüğe neden olan besinlere ve özelliklede maydanoza değinicez. Düşüğe neden olan besinlerden en bilineni kafein içerikli olanlar. Çikolata , kahveyi buna örnek verebiliriz. Bu besinler aşırı tüketildiğin de düşüğe neden olabilir.

  Bunun dışın da bazı bitkilerde gebelikte fazla tüketildiği taktirde düşüğe neden olabilir. Bu bitkilerden maydanozun aşırı tüketiminin gebeliği sonlandırdığı iddia adilmektedir. İddia diyoruz çünkü kesin bir bilimsel kaynağı yok.Yazımızın devamın da maydanozun düşüğe yol açıp açmadığı konusunda ki detayları bulabilirsiniz. Öncesi ; Maydanozun sayısız faydaları , Gebelik Döneminde Düşüğe Sebep Olan Yiyecekler Nelerdir ? Adlı konularımızı incelemenizi öneriyoruz.  < Konu Resmi..>  Gebelikte anne adaylarının dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri gıda tüketimidir. Ne fazla ne da az yemelidirler. Ancak bazı besinlerin anne adayı tarafından alınması düşüğe neden olabilir. Gebelikte maydanoz tüketmek düşük tehlikesi oluşturur. Bunun sebebi de maydanoz bitkisinin yapısında bulunan apiol ve beta bisabolene maddelerinin olmasıdır. Bu maddelerden özellikle apiol abortif yani çocuk düşürücü etkilidir. Bu nedenle hamileliğin ilk üç ayında maydanoz tüketiminden uzak durmak gerekir. Daha sonra da maydanoz tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekir. Ayrıca beta-bisabolene maddesinin de vazodilatör yani damar genişletici etkisi vardır, ateş düşürücü yani antipiretik etkisi de vardır.


  Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Az ve sık sık yemek
  Bir anda çok fazla yememek ve hızlı yememek gerekir.
  Bolca su tüketilmeli
  Sindirimi zor olan besinlerden kaçınılmalıdır.
  Abortif etkili besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır.
  Posası olan gıdalar alınmalı
  Hazır yiyecek ve içecekler kullanılmamalı
  Fazla acı, tuzlu, baharatlı,ekşi ve tatlı yenmemelidir.
  Fazla aç kalınmamalı, ara öğünler yapılmalıdır.
  D vitamini güneşten alınmalıdır.
  Gerekli görüldü ise kan ve vitamin hapları düzenli kullanılmalıdır.
  Alkollü içecekler ve tütün türlerinden uzak durulmalı
  Gazlı ve şekerli içeceklerden uzak durulmalı
  Kızartma ve aperatifler tüketilmemelidir.
  Şekerli marmelat ve fazla çay, kahve tüketimi olmamalıdır.

  Anne adaylarının dikkat etmesi gereken bu konular ve bunların dışında da tüketimi abortif olan besinleri tüketmemesi gerekir. Maydanoz da bunlardan biridir ve tüketimine dikkat edilmeli, kasılmalar sıklaşırsa en kısa sürede doktora gidilmelidir.


   
 2. sacide201

  sacide201 Forum Okuru

  beyza hanım ben düşük yapamk istiyorum 4 haftalık hamileyim maydanozla kesin düşük yaparmıyım tsk.
   
 3. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.636
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba , istenmeyen gebelik söz konusu ise hekime görünmenizi tavsiye ederim.Konuyu dikkatlice okursanız maydanozun düşüğe neden olduğu yazıyor. Yalnız kesinirliği %100 değil.
   
 4. nazeninn

  nazeninn Forum Okuru

  MERHABA GÜNAYDIN BENİM ADETİM 2 HAFTADIR GELMİYOR MAYDANOZ SUYU İÇSEM ADET OLURMUYUM ?
   
 5. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.636
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba, Mens gecikmeniz için öncelikle hekime görünüp muayene olun.Rahim kaynaklı yada hormonal bir olumsuzluk söz konusu olabilir.Muayene sonrası duruma göre maydanoz kürünü uygulayabilirsiniz.
   
 6. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.636
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113
  Maydanozoun faydaları saymakla bitmiyor.Vitamin ve mineral deposu olan maydanoz , salataların , yemeklerin olmazsa olmazı.Kanı temizleyen, gribe iyi gelen,idrar söktüren ve kadınların düzensiz adetini düzene sokan maydanozun faydası kadar zararı da vardır. Kararında tüketilmesi gereken maydanoz ,aşırı tüketildiğin de rahim ve bağırsak kasılmalarına yol açar.Aynı zaman da kanı ağırlaştırır.Özellikle hamile bayanların çok fazla maydanoz tüketmemesi önerilir.Aksi taktirde düşüğe sebebiyet verebilir..
   
 7. Sevimli cadı

  Sevimli cadı Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  5 Aralık 2016
  Mesajlar:
  1.221
  Beğenilen Mesajlar:
  153
  Ödül Puanları:
  63
  Ben bu maydanozun düşüğe neden olduğunu okumuştum.Özellikle düşük yapmak isteyenler maydanoz suyu içiyor yada bol maydanoz tüketiyor. Bu yüzden maydanozun hamilelikte dikkatli tüketmek gerek. Maydanoz kanı sulandırıyor adet olamayanlar maydanoz suyu tüketsin. Birde rahimde iltihabı olanlar da maydanoz tüketebilir. Doğal antibiyotiktir. Biz hamişlerde sadece salatalarda ve yemekler de kullanılım .9 ay dişimizi sıkalım ;)
   
Gebelikte maydanoz tüketmek düşüğe sebep olurmu ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelik Döneminde Düşüğe Sebep Olan Yiyecekler Nelerdir ?

  Gebelik Döneminde Düşüğe Sebep Olan Yiyecekler Nelerdir ?

  gebelikte düşüğün nedenleri düşüğe sebep olan yiyecekler Sevgili melekler, hayallerinde ki gibi güzel bir düğün töreni ile evlenen bayanların ikinci büyük hayali bebek sahibi olmaktır. Ancak zaman zaman yaşanan bazı talihsiz olaylar bebek sahibi olmayı geciktirebilir. Bu olayların başında da gebelikte düşükler başı çeker. Bu yazımızda gebelikte düşüğe sebep olan yiyecekler hakkında sizleri...
 2. gebeler için soğan suyu zararlımı düşüğe sebep olurmu

  gebeler için soğan suyu zararlımı düşüğe sebep olurmu

  Ben birşey duydum gebeler soğan suyu içtiği takdirde düşüğe sebep olabilirmiş. Bu doğru mu ? Bebek olsun diye soğan suyu içenler farketmeden gebe kalırlarsa o çocuğa zarar verirmi acaba soğan suyu ?
 3. Guatr düşüğe sebep olurmu ?

  Guatr düşüğe sebep olurmu ?

  guatr nedir,guatr hastalığı gebeliği engellermi,guatr hastalığı düşüğe neden olurmu,guatr hastalığı ve gebelik hakkında bilgiler Guatr, vücutta pek çok sistemi etkileyen bir rahatsızlıktır. Etkilenen sistemlerden birisi de yumurtalıklardan yumurta gelişimidir. Yumurta gelişimindeki düzensizlikler adet kanamalarında düzensizlikler ile kendini gösterir. Bu durum gebe kalmayı...
 4. Hamilelikte elle muayene zararlımıdır?

  Hamilelikte elle muayene zararlımıdır?

  Gebeliğin ilk dönemlerinde veya ilerleyen aylarda vajinal yoldan elle veya spekulum denilen alet ile muayene bazı dırımlarda gerekebilmektedir. Vajinal yoldan yapılan (transvajinal) ultrasonografi bazı durumlarda karın üzerinden yapılan ultrasona göre çok daha net bilgi vermektedir, bu nedenle bazı durumlarda gerekebilmektedir. Gebeliğin ilk aylarında bebeğin kalp atışını daha net...
 5. Gebelikte ilişki düşüğe neden olurmu?

  Gebelikte ilişki düşüğe neden olurmu?

  Gebelik kadın hayatını kökten etkileyen son derece değişik bir süreçtir. Bu süreç içerisinde fiziksel değişikliklerin yanısıra pek çok psikolojik değişiklik de ortaya çıkar. Hayatın her evresinde büyük önem taşıyan cinsellik ve cinsel yaşam çoğu zaman gebelikten olumsuz etkilenir. Özellikle ilk gebeliğini yaşayan anne adaylarında bu sürece uyum sağlama aşamalarında cinselliğe karşı soğukluk...

Sayfayı Paylaş