Gebelikte memeden süt gelmesi normali?

Uzman SühaN

Administrator
Gebelikte memeden süt gelmesi normali?
Hamilelikte özellikle son aylarda memelerden süt gelemsi normal bir durumdur. Her hamilelikte olmaz ancak sık rastlanır. Gebelikte süt hormonunun (prolaktin) artması ile memeler doğacak bebeğe süt hazırlamaya başlar. Bu süt bazen bebek henüz doğmadan memelerden gelmeye başlar, bu gelen ilk süte kolostrum denir, halk arasında ağız sütü diye adlandırılır.Hamilelikte memlerden süt gelmesi için herhangi bir tedavi gerekmez. Elbisenizi gelen sıvıdan korumak için gebe sütyeni ve meme pedleri kullanmanız gerekir.

3.jpgGEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE

Kolostrum (halk arasında ağız sütü):


Kolostrum yani memelerden gelen ilk süt çok özel bir sıvıdır. Bu süt yeni doğan bebeğin ilk aşısı gibidir. Anne vücudu yeni doğan bebeğin korunması için bir çok antikor içeren bebeği enfeksiyonlardan koruyan bu sütü üretir. Hamilelik sırasında göğüslerinizden süt gelirse bu ilk sütün boşa aktığı anlamına gelmez, bebek doğduğunda ve anne memesini emdiğinde yine bu sütten alabilecektir. Kolostrum koyu, yoğun kıvamda, sarı bir sıvıdır. Kolostrum da normal anne sütüne göre daha fazla protein vardır, karbonhidrat ve yap daha azdır. Yeni doğam bir bebeğin hayatın ilk günlerinde en uygun şekilde beslenebileceği ve en kolay sindirebileceği şekilde özel olarak hazırlanmış bir süttür adeta.Hamilelik sırasında memeden gelen sıvı süte veya yukarıda tarif edildiği gibi kolostruma benzemiyorsa, pembe, kahverengi, kanlı gibi görünüyorsa mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Hamile olmayan bir kadında memeden sıvı veya süt gelmesi anormal bir durumdur buna galaktore denir, mutlaka doktora başvurmayı gerektirir.Hamilelikle beraber progesteron, östrojen ve prolaktin hormonlarında artış olur, bunun sonucunda, vücuttaki ilk değişiklik memelerde görülür. Süt kanalları hormonların etkisiyle büyüyüp geliştiğinden, memeler de İrileşir ve hassaslaşırlar.Bazı anne adaylarında, gebeliklerinin 20. haftasından sonra memelerden süte benzer bir sıvı gelir. Ancak bu korkulacak bir durum değildir. Bu sıvıya kolostrum adı verilir. Bu sıvı, doğumdan sonra bebeğinizi besleyecek olan sütün , tabiri caizse, ön formudur. Kimi gebeler ise böyle bir süt gelmesi olayıyla karşılaşmazlar. Bu durumunsa, şimdilik bir açıklaması bulunamamıştır.
Gebelikte , memelerden süt gelmesi,süt akması genel olarak normal bir durumdur. Tedaviye gerek yoktur. Ancak, aşırı süt geliyorsa ve/veya bu durum 16. haftadan önce olursa bunu mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.
 
Üst