gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.215
  Beğenilen Mesajlar:
  2.179
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelikte memeden süt gelmesi normali?

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Hamilelikte özellikle son aylarda memelerden süt gelemsi normal bir durumdur. Her hamilelikte olmaz ancak sık rastlanır. Gebelikte süt hormonunun (prolaktin) artması ile memeler doğacak bebeğe süt hazırlamaya başlar. Bu süt bazen bebek henüz doğmadan memelerden gelmeye başlar, bu gelen ilk süte kolostrum denir, halk arasında ağız sütü diye adlandırılır.


  Hamilelikte memlerden süt gelmesi için herhangi bir tedavi gerekmez. Elbisenizi gelen sıvıdan korumak için gebe sütyeni ve meme pedleri kullanmanız gerekir.

  < Konu Resmi..>  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE

  Kolostrum (halk arasında ağız sütü):


  Kolostrum yani memelerden gelen ilk süt çok özel bir sıvıdır. Bu süt yeni doğan bebeğin ilk aşısı gibidir. Anne vücudu yeni doğan bebeğin korunması için bir çok antikor içeren bebeği enfeksiyonlardan koruyan bu sütü üretir. Hamilelik sırasında göğüslerinizden süt gelirse bu ilk sütün boşa aktığı anlamına gelmez, bebek doğduğunda ve anne memesini emdiğinde yine bu sütten alabilecektir. Kolostrum koyu, yoğun kıvamda, sarı bir sıvıdır. Kolostrum da normal anne sütüne göre daha fazla protein vardır, karbonhidrat ve yap daha azdır. Yeni doğam bir bebeğin hayatın ilk günlerinde en uygun şekilde beslenebileceği ve en kolay sindirebileceği şekilde özel olarak hazırlanmış bir süttür adeta.  Hamilelik sırasında memeden gelen sıvı süte veya yukarıda tarif edildiği gibi kolostruma benzemiyorsa, pembe, kahverengi, kanlı gibi görünüyorsa mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Hamile olmayan bir kadında memeden sıvı veya süt gelmesi anormal bir durumdur buna galaktore denir, mutlaka doktora başvurmayı gerektirir.  Hamilelikle beraber progesteron, östrojen ve prolaktin hormonlarında artış olur, bunun sonucunda, vücuttaki ilk değişiklik memelerde görülür. Süt kanalları hormonların etkisiyle büyüyüp geliştiğinden, memeler de İrileşir ve hassaslaşırlar.  Bazı anne adaylarında, gebeliklerinin 20. haftasından sonra memelerden süte benzer bir sıvı gelir. Ancak bu korkulacak bir durum değildir. Bu sıvıya kolostrum adı verilir. Bu sıvı, doğumdan sonra bebeğinizi besleyecek olan sütün , tabiri caizse, ön formudur. Kimi gebeler ise böyle bir süt gelmesi olayıyla karşılaşmazlar. Bu durumunsa, şimdilik bir açıklaması bulunamamıştır.
  Gebelikte , memelerden süt gelmesi,süt akması genel olarak normal bir durumdur. Tedaviye gerek yoktur. Ancak, aşırı süt geliyorsa ve/veya bu durum 16. haftadan önce olursa bunu mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.

   
Gebelikte memeden süt gelmesi normali? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. gebelikte yeşil leke gelmesi

  gebelikte yeşil leke gelmesi

  Gebelik sürecindeyim yeşilimsi bir leke geldi kızlar bu normal mi nasıl bişi ya bu ? daha önce yaşayan oldumu acaba ?
 2. Kızlar Gebelikte Süt Gelmesi normal mi

  Kızlar Gebelikte Süt Gelmesi normal mi

  Arkadaşlar ben 5 aylık hamileyim ve göğüslerimden süt geliyor korktum komşumuza söyledim oda hamilelikte süt gelmesi normal dedi korkularım biraz gitti ama endişeliyim hala sizce Gebelikte Süt Gelmesi normal mi?
 3. anne sütünün gelmesi için

  anne sütünün gelmesi için

  merhabalar yeni doğum yaptım ama sütüm tam olarak gelmiyor sütümün artması ve çoğalması için neler yemeliyim neler yapmalıyım tecrübeli anneler yardımcı olursa sevinirim
 4. Hamilelikte Gögüsten Erken Süt Gelmesi

  Hamilelikte Gögüsten Erken Süt Gelmesi

  gebelikte gögüsten erken sütün gelmesi,gebelikte gögüsten süt gelmesi normalmi,hamileyim gögüsümden süt geliyor ,hamilelikte erken süt gelmesinin nedenleri hakkında bilgiler Gebelikte memelerden süt gelmesi korkulacak bir durum değildir. Ancak memeden gelen akıntının kanlı olması halinde doktora başvurmak gerekir. Süt şeklinde gelen akıntı tedavi gerektirmez. Bu durumda meme uçlarının...
 5. Gögüsten süt gelmesi kısırlık yaparmı?

  Gögüsten süt gelmesi kısırlık yaparmı?

  galaktore nedir,galaktore nedenleri,galaktore belirtileri,galaktore tedavisi,gögüsten süt gelmesi nedenleri,galaktore hakkında bilgiler Galaktore uygunsuz (gebelik veya bebek olmadığı bir durumda) devam eden ve bazen aşırı miktarda memeden sütlü sıvı gelmesidir. Genellikle beyaz veya renksizdir. Ancak bazen sarı yada yeşil olabilir. Meme sekresyonunu ortaya çıkarmak için alttan meme başına...

Sayfayı Paylaş