Gebelikte Miad Geçmesi Nedir Doğum Yapacak Anne Adaylarına Güzel Bir Yazı

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Yönetici
Gebelikte Miad Geçmesi Nedir Doğum Yapacak Anne Adaylarına Güzel Bir Yazı
Gebelikte Miad Geçmesi nedir bu konu hakkında sizlere detaylı bir yazı hazırladım. Bunu okurken doğum konusunda daha çok bilgileneceksiniz meleklerim. Miad geçmesi kelime anlamı olarak ta günün geçmesi anlamına gelir. Yani doğumun zamanından daha sonraya gecikmesidir. Normal bir gebelik 38-40 haftaları arasında gerçekleşir. Bu zamandan sonrası için doğum zamanının gecikmesinden söz edilir. Yani gün aşımı miad geçmesi denir. Kimi zaman doğumun olası zamanı geçse bile kendiliğinden hala doğma imkanı da vardır tabii ama bu normal doğum zamanının aşımı sonucunda kötü durumlarla da karşılaşılabilir.

dogumun gecmesi.jpg


Doğum zamanı normal şartlarda 38-40 hafta içinde de olabilir. Bebek daha erken de gelmek isteyebilir ya da orda kalıp gelmeye pek niyeti olmayan bebeklerde vardır. Bu durum tabii doktorunuz tarafından takip edilmesi gereken bir durumdur. Bu geç oluşabilen doğum en geç 42. haftaya kadar olabilir. Bunun sonrasında ise eğer anne ve bebekte sağlık problemi yoksa bir iki gün daha beklenebilir. Tabii bu durum sırasında sıkı sıkıya takip önemlidir. Zira anne açısından da bebek açısından da sıkıntılar oluşabilir.

Gebelikte miad geçmesinin meydana getirebileceği riskler de bulunmaktadır. Bu riskler doğumdan önce doğum sırasında ve doğumdan sonra olmak şekilde ayrılır. Doğum öncesinde ve doğum sırasında bebeğin içinde bulunduğu plasenta işlevini yitirmeye başlayacaktır. Bu da bebek için büyük risk oluşturur. Eğer hala doğum gerçekleşmemiş ise plasentanın işlevini kaybetmesi ile bebeğe oksijen ve gerekli besinler ulaşamaz. Bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısının azalmasında da bebek için risk oluşur. Bebeğin suyunun giderek azalması sonucu bebek kordonunun da zarar görmesi olasıdır. Aynı zamanda bebeğin oksijensiz kalması durumu oluşabilir. Bu son zamanlarda mutlaka bebeğin hareketlerinin izlenmesi takip edilmesi gerekir.

Yine gebelikte miad geçmesi durumu mekonyum aspirasyonu denilen durum yani bebeğin kaka yutması sorunu oluşabilir. Bebek artık 42. haftalarda kakasını yaparak bunu yutabilir. Mekonyum bebeğin ilk dışkısıdır. Bu doğumdan sonra 24 saatlik sürede çıkarılması gereken dışkıdır. Eğer hala doğum gerçekleşmemiş ise bunu bebek yutabilir bu da bebek için risk oluşturur. Bebek bunu yutarsa akciğerlerinde hasar meydana gelebilir. Gebelikte gün aşımı, miad geçmesi durumunda bebeklerin bir durumu daha iri doğmalarıdır. Bunun nedeni de doğuma kadar 42. hafta da olsa hala bebek beslenmeye devam eder. Bu iri bebek durumu da doğumda sıkıntı oluşturabilmektedir. Bu riskli bir doğum anneye de bebeğe de sıkıntı oluşturabilir. Bebek doğarken başının zor çıkması yine başı sonrası omuzların anneyi zorlaması söz konusudur. Bu durumda anneye ve bebeğe daha fazla sıkıntı oluşturmaması için vajinaya kesi uygulanması durumunu getirir. Eğer ultrasonda muayene sırasında bebeğin kilosunun 4-4.5 kg olması durumunda sezaryen doğum yaptırılır. Çünkü normal doğumda iri bebek doğumu sırasında anneye kesi atılması durumunda çeşitli yırtılmalar ve kanamalar ortaya çıkabiliyor.

gebelikte miad gecmesi.jpg


Peki miad aşımı neden olur? Miad aşımı aslında çok sık görülmez yani tüm gebeliklerde %3ünde görülen bir durumdur. Ve bu dilimin de %90 ının nedeni bilinememektedir. Bu durumda genelde bebeğin beyin gelişimini tamamlamadığı durumu ortaya çıkar aynı zamanda bebeğin hormonal salgı bezlerinin gelişmediği durumu da ortaya çıkmaktadır. Bu sorunları yani miad geçmesini önlemenin en doğru yolu anne adayının hamilelik başlangıç tarihinin doğru konulmasıdır. Yani aslında anne adayının son gördüğü adet tarihi gebeliğin başlangıcı olarak kabul edilir. Tabii buna geç döllenme geç yumurtlama durumları dahil değildir. Geç döllenme durumlarında ultrasonun verdiği tarih gebelik haftasını izlemekte tercih edilir.

Miad gecikmesinde doğumu başlatmak için neler yapılır? Öncelikle bebeğin durumu için NTS cihazı kullanılır. Her incelemede rahim ağzının durumunu görmek için alttan muayene yapılır. Eğer anne ve bebek doğuma hazırsa daha fazla beklemenin bir anlamı olmaz. Suni sancı yöntemi ile doğum gerçekleştirilir. Rahim ağzı henüz suni sancıya karşılık verebilecek olgun değilse muayenelere devam edilir.
 

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Bende gebeliğimde zaman aşımı yaşadım Çünkü son adet tarihim belli değildi .Düzensizlik olduğu için doğum haftamı belirleyemedik. Öyleki bebeğim kendi kakasını yutmuştu . Canım oğlum doğduğunda mosmor olmuştu . İnşallah bu hamileliğimde aynı sıkıntıyla karşılaşmam
 
Üst