1. Moss

  Moss Üye Üye

  Kayıt:
  18 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  454
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  istanbul

  Gebelikte mide sorunları

  Konu, 'Gebelik' kısmında Moss tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte midede gaz hamileliğin son ayında mide bulantısı hamileliğin son aylarında mide bulantısı hamilelikte ağızdan su gelmesi gebelikte ağızdan su gelmesi Hamişlerimizin dikkatine....:)


  Gebelik, hem hormonel değişimlere bağlı olarak, hem de özellikle son aylarda bebeğin artan kütlesinin baskısıyla sindirim sistemi sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Memorial Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Duygu İbrişim, gebelik döneminde yaşanan mide sorunları ile dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

  HAMİLELİKTE MİDE SORUNLARI NEDEN OLUR?

  Gebeliğin ilk ayları anne adayı için yeni bir dönemin başlangıcıdır. Gebelik hormonlarının etkisi ile bulantı, midede dolgunluk-yanma, bazı gıdalardan tiksinme, karında şişkinlik ile gaz hissi sık yaşanan şikayetlerdir. Bu şikayetler bazen günlük hayatı etkileyecek ile yaşam kalitesini bozacak düzeylerde olabilir.

  DUYGUSALLIK MİDE SORUNLARINI ARTIRIR

  Bayanların büyük kısmı bu dönemde daha duygusal, daha hassas olurlar ile sıkıntılar karşısında daha kolay umutsuzluğa kapılabilirler. Sindirim sistemi ruhsal durumdan çok etkilenir ile bu da bir kısır döngünün başlangıcı olabilir. Gebeliğin ilk üç-dört ayında daha sık yaşanabilen bu sorunlar çoğunlukla hafif-orta düzeydedir. Yaşam biçimi ile beslenme ile ilgili bazı düzenlemelerle tahammül edilebilirler.

  SAĞLIĞI TEHDİT EDECEK BOYUTLARA ULAŞABİLİR

  Zaman zaman anne adaylarının bu şikayetleri çok şiddetli olabilmektedir. Aşırı bulantı ile kusma ile birlikte annenin ile bebeğin beslenmesini tehdit edecek bir tablo olan hiperemesis gravidarum’un oluşması söz konusudur. Bu durumda yakın tıbbi takip ile gerekirse hastanede yatırılarak ilaç ile serum desteği gerekebilir.

  BALAYI DÖNEMİ

  İlk birkaç ay atlatıldığında çoğunlukla mide problemleri azalır. Anne adayı duygusal olarak da duruma daha adapte olmuştur ile bu dönem gerçekten gebeliğin balayı dönemidir. Son üç ayda ise büyüyen bebeğin oluşturduğu baskı ile mide yanmaları, dolgunluk hissi, göğüs arkasında yanma ile ağza ekşi acı su gelmesi, reflü tipi şikayetler belirginleşebilir. Kabızlık, gebeliğin başlangıcından itibaren hormon değişiklikleri ile ilerleyen aylarda artan karın içi yükle ortaya çıkabilir ve hiç de nadir değildir.

  Daha önceden ülser, reflü, bağırsak ile karaciğer- safra yolları hastalıkları olanlarda gebelik sırasında daha fazla problem yaşanabilir. Gebelik planlanıyorsa mevcut sorunlar yönünden sağlık kontrollerinin yapılması önemlidir.

  MİDE SORUNLARINI DAHA AZ YAŞAMAK İÇİN...

  Gebe olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren düzenli bir yaşam uygulamaya çalışın. Yeterince uyuyun. Alkol, sigara ile ilaçlardan uzak durun. Düzenli ile sağlıklı beslenin. Özellikle kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu unutmayın.

  Sık sık ile az miktarlarda yemek yiyin. Öğünlerde beyaz ekmek, haşlanmış patates, yağsız makarna gibi ilaveler midenizi rahatlatır. Susuz kalmayın. Böylece bağırsaklarınız daha düzenli çalışır.

  Tiksindiğiniz gıdaları kısa süreli olarak diyetinizden çıkarabilirsiniz. Yağlı-baharatlı-gaz yapıcı yiyecekler, keskin kokular rahatsız edici olabilir. Bazen kendi pişirdiğiniz yemeği yemekte zorlanabilirsiniz. Bu durumda ya o yemeği bir gün sonra tüketin ya da güvendiğiniz biri siz mutfakta yokken pişirsin.

  Gebeliğin son aylarında belirginleşen reflü tipi yakınmalara akşam yemeğinin erken saatte yenilmesi, yatak başının yükseltilmesi yararlı olur. Doktorunuz önerirse gebelikte kullanılabilen bazı ilaçları alabilirsiniz.

  Doktorunuzun bilgisi dahilinde yürüyüş ile yüzme gibi düzenli egzersizler yapabilirsiniz. Spor endişe ile gerginliği de azaltır.

  Eşiniz ve ailenizle daha çok vakit geçirmeye çalışın, onların desteği size güç verir.

  Pozitif düşünmeye çalışın. Bu sıkıntılar geçicidir ile bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almak hepsini unutturacaktır.
   
 2. :osqe:

  :osqe: Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  484
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  yavrusunun yanında:)
  teşekkürler canım
   
Gebelikte mide sorunları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. gebelik sorunları

  gebelik sorunları

  Gebelik, hem psikolojik hem de fiziksel değişikliklerin bir arada yaşandığı bir dönemdir. Bu değişiklikler; gebeliğin farklı dönemlerinde farklı etkinimlerle yaşanır. Gebelik, hem psikolojik hem de fiziksel değişikliklerin bir arada yaşandığı bir dönemdir. Bu değişiklikler; solunum sistemi, sindirim sistemi, hormonal sistem, kalp ve damar sistemi ve kan dolaşımı düzeyinde, gebeliğin farklı...
 2. Gebelikte Tibbi Sorunlar

  Gebelikte Tibbi Sorunlar

  Çoğu kadın hamileliği önemli şikayetleri olmadan geçirir. Ancak kadınların küçük bir bölümü için, bu 9 aylık deneyim sorunsuz değildir. Şeker ya da yüksek tansiyon gibi kronik bir hastalığınız varsa, kendinizin ve bebeğin sağlığı için hamileliğiniz boyunca özel dikkat gösterin. Hamilelik sağlıklı bir kadını hastalığa karşı bağışık hale getirmez. Hamile olmadan önce sağlıklı olan bazı...
 3. Uyku sorunlariniz mi var???

  Uyku sorunlariniz mi var???

  UYKU BOZUKLUKLARI Uyku bozuklukları oldukça sık karşılaştığımız problemlerden biri.Gece uykusu saatleri önemli kişisel farklılıklar göstermekte.Örneğin bazılarımız erken yatıp erken kalkmayı,diğerleri ise geç yatıp geç kalkmayı tercih ederler.Geç yatanlar akşam saatlerinde erken yatanlar ise sabah saatlerinde daha verimli olurlar.Gece uyku saatini belirleyen önemli faktörlerden biri de uyku...
 4. gebelikte sindirim sorunları

  gebelikte sindirim sorunları

  Gebeliğin ilk üç ayında uyum problemleri nedeniyle bulantı ve kusmalar görülür. Yiyecekleri tüketmede zorluklar olur. Sözü edilen uyum problemleri her annede olacak değildir. Bu ilk dönemde kusma ve bulantıyı tetikleyen şartları mümkün olduğunca ortadan kaldırmaya, biraz sakinleştikten sonra başka yiyecekler tüketmeyi denemeye çalışmalıdır. Çok yağlı yiyecekler, fazla sulu yemekler, ağır...
 5. Çoğul gebelik sorunları

  Çoğul gebelik sorunları

  çoğul gebelik nedir,çoğul gebelikte sık yaşanan durumlar,çoğul gebelikte annenin yapması gerekenler,çoğul gebelikte bebekte oluşan sorunlar,çoğul gebelik hakkında bilgiler Günümüzde gebelik yaşının giderek daha ileri yaşlara taşınmasından ve yardımcı üreme tekniklerinin kullanılması nedeniyle, çoğul gebeliklerde artış meydana gelmiştir. İkiz gebeliklerde % 25-50 arası bir oranda artış, üçüz...

Sayfayı Paylaş