Gebelikte öksürük nasıl geçer ?

Uzman SühaN

Administrator
Gebelikte öksürük nasıl geçer ?
Hamilelik dönemi , bir kadının vücudundaki hormonal uyum ve fizyolojik değişikliklerin karmaşık süreçleriyle doğrudan bağlantılıdır. Bu dönemde, alışkanlıkları değiştirmek, işe ve günlük faaliyetlere yeni bir şekilde yaklaşmak nesnel olarak gereklidir. Öksürük veya soğuk algınlığı gibi yaygın hastalıklarda bile hastalıkların tedavisi kesinlikle farklılaşır . Gerçek şu ki agresif ilaçlar bebek için tehlikeli olabilir. Fetüs, ilk trimesterde özellikle savunmasızdır. Bu durumda aklınıza şu soru gelebilir hamilelikte öksürük bebeğe zarar verir mi ? Hamilelikte öksürük bebeğe zarar vermez. Ancak kronik bir öksürüğünüz varsa en yakın zamanda bir hekime görünmenizi tavsiye ediyoruz. Peki hamilelikte öksürük neden olur ? Öksürük, vücudun uyaranlara verdiği tepkidir. Öksürme, solunum yollarının mekanik tahriş belirtisi, alerji veya viral bir hastalık olabilir. Öksürük bir hastalık değildir. Bir hastalığın belirtisidir. Hamilelik sırasında öksürüğünüz varsa, hemen tanı almak için doktora gitmeli ve sizin için fetüs için de güvenli olan doğru tedaviyi olmalısınız. Hamilelikte öksürük nedenleri görüldüğü üzere bir çok sebepten kaynaklanabilir. Alerji veya viral bir hastalık kaynaklı olabilir, tükkettiğiniz besinlerden dolayı boğazınızdaki tahriş öksürüğe sebep olabilir. Makalemizin devamında gebelikte öksürüğün nedneleri ve bebek açısından zararları, tedavisi tüm detayları ile ele alınacaktır. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin..
hamilelikte öksürük bebeğe zarar verirmi.jpg


Hamilelik döneminde , bağışıklık sisteminiz değişebilir. Bu değişikliklerin bir sonucu olarak, hamileliğiniz sırasında bir noktada nezle veya öksürükten dolayı kasılabilirsiniz. Soğuk algınlığı veya öksürükten kaçınmak için atılması gereken en önemli adım sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmektir. Besleyici bir şekilde yediğinizden, gerekli miktarda uyku aldığınızdan ve düzenli olarak egzersiz yaptığınızdan emin olun . Buna ek olarak, doğum öncesi vitaminlerinizi ve probiyotiklerinizi almanız önemlidir . Hamilelikte öksürük tedavisi ibrahim saraçoğlu etiketi ile arama yaptığınızda karşınızda hocamızın tavsiyesi olan kürlerle kaşılaşacaksınız. Bizim tavsiyemiz hekim tavsiyesi olmadan gebelikte her hangi bir bitki kullanımından kaçınmanızdır. Hamilelikte öksürük erken doğuma sebep olur mu ? Kronik öksürük erken doğum eylemini başlata bilir özellikle son aya yaklaştığınızda bu nedenle kuru öküsürkten muzdaripseniz mutlaka hekime görünün.
İlk üç aylık dönemde, herhangi bir öksürük tehlikelidir. Kuru bir öksürük, karın kaslarında gerginliğe yol açar. Erken evrelerde gebe kadınlarda, bu , spontan düşük tehdidine yol açabilir .İkincisi, bilmeniz gerekenler: güçlü, uzun süreli bir öksürük oksijen açlığına neden olur. Hamilelik sırasında oksijen eksikliği, plasentada kan dolaşımının bozulmasına , fetüsün oksijen ve besleyici madde ile beslenmemesine neden olabilir. Aşırı durumlarda, hamile bir kadın tarafından yetersiz oksijen alımının sonucu fetal hipoksi olabilir.Hamileliğin erken döneminde öksürük kusmaya neden olabilir. Kusma hamile kadının vücudunun bir öksürüğe karşı alışılmış bir reaksiyonu haline gelirse, vücuttaki vitamin ve minerallerin dehidratasyonu mümkündür.
hamilelikte gıcık şeklinde öksürük.jpg

Gebeliğin ilk üç aylık döneminde sık ve kuru öksürük tehlikelidir. Gebeliğin ortasındaki bu öksürük fitoplasental yetmezliğe neden olabilir ve yetersiz kilolu bir bebeğin doğumuna yol açabilir. Ek olarak, gebeliğin 15-26. Haftasında öksürük , doğmamış çocuğun sinir sisteminin gelişiminde rahatsızlıklara yol açabilir ve bu süre içerisinde aktif oluşumu kesin olarak gerçekleşir.Kuru ve sık öküsürüğün plasental zedelenmeye neden olabileceğini , amniyotik sıvının geçişini veya erken doğuma neden olabileceğini bilmek gerekir . Hamileyseniz ve öksürüğünüz varsa, öksürüğü en kısa sürede iyileştirmek için tüm önlemleri almanız gerekir. Hamilelikte grip ve öksürük nasıl geçer ? Şimdi alabiceğiniz önlemleri tartışalım..
Soğuk algınlığı ve öksürükten kaçınmak için temel şey sağlıklı bir yaşam tarzının kurallarına uymaktır. Doğru yediğinizden, yeterince uyuduğunuzdan, egzersiz yaptığınızdan, vb. Emin olun. Vitamin almak önemlidir, ancak sadece gözetim altında ve doktorunuzun tavsiyelerine göre. Hamilelikte kontrolsüz vitamin tüketimi zarar verebilir.Ellerinizi düzenli olarak yıkayın. Bol bol dinlenin.Hamilelik sırasında öksürük tedavisi gerekli olduğunu unutmayın. Çünkü gebelik döneminde, büyük bir tehlike olabilir. En tehlikeli olanı balgam deşarjının eşlik etmediği kuru öksürüktür . Ciddi rahatsızlığa neden olur ve ayrıca fetüsün gelişimini etkileyecek ciddi komplikasyonlara neden olabilir.
hamilelikte öksürüğe ne iyi gelir.jpgKuru bir öksürük, günlük aktivitelerinizi engellediğinde çok rahatsız edici olabilir. Ev ilaçları bu durumu etkili bir şekilde yönetebilir ve gerekirse ilaçlar sadece doktor rehberliğinde kullanılabilir. Kuru bir öksürük balgam veya sümük üretmeyen üretken olmayan bir öksürüktür. Tahriş edicidir ve çoğunlukla boğazda gıdıklama hissi ile ilişkilidir. Genellikle soğuk algınlığı ve grip gibi viral enfeksiyonlardan, bazen de boğaz tahriş edici ve alerjilerinden kaynaklanır. Kalıcı bir kuru öksürük, hava geçişlerinde tahriş edici ve mikropların varlığına ilişkindir . Hamilelikte gıcık şeklinde öksürük boğaz tahrişinden yada allerjenlerden kaynaklanabilir .Herhangi bir alerjiniz varsa, alerjene maruz kalmak hava yollarında tahrişe neden olur ve bu da kuru bir öksürüğe neden olur. Bağışıklık sistemi hamilelik sırasında zayıflar ve çeşitli enfeksiyonlara ve alerjilere yatkın hale gelir, böylece kuru bir öksürüğe neden olur.Kuru öksürüğe ne iyi gelir ?


Hamilelikten önce astım tanısı almışsanız, hamilelik sırasında solunum güçlüğü ve kuru öksürük yaşayabilirsiniz. Burun içindeki mukus zarının iltihaplanması ve tahriş olup aşırı duyarlılıktan kaynaklanır. Vücuttaki yüksek östrojen seviyeleri, kuru bir öksürüğe neden olan bu durumu daha da kötüleştirir. Asidik içerik solunum sistemine girerse, solunum yolu astarının iltihaplanmasına neden olarak kuru bir öksürüğe neden olur. Viral enfeksiyonların bir sonucu olan yaygın soğuk algınlığı veya grip, kuru öksürüğe neden olabilir.Boğazın arkasını tahriş eden duman, tahriş edici gaz veya tütün dumanı gibi hava kirleticilerine maruz kalmak kuru bir öksürüğe neden olabilir.Kuru bir öksürükten tamamen uzak durmak imkansız olabilir. Ancak, aşağıdaki ipuçlarını izleyerek kuru bir öksürük olasılığını azaltabilirsiniz:
Çimen, ağaç poleni gibi alerjenlere maruz kalmaktan kaçının.Asit reflü olasılığını, yemek sıklığını artırarak ve bir yemekten sonra dik oturarak azaltabilirsiniz. Vücudun direncini arttırmanın yollarını benimseyin. Düşük hava kalitesine maruz kalmaktan kaçının. Odaya bir nemlendirici yerleştirmek burun tıkanıklığını azaltır.Kalıcı bir kuru öksürüğe maruz kaldıysanız , önce doktorunuza danışın ve kendi kendine ilaç tedavisi veya hatta ev ilaçlarından kaçının. Ev ilaçları güvenlidir, ancak kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmek her zaman daha iyidir. Kuru öksürük neden rahatsızlık ortadan kaldıracak bazı ortak çareler şunlardır.
Gebelikte öküsürk nasıl geçer ? Sıvı alımınızı artırarak sulu kalın. Dehidrasyon durumunuzu kötüleştirebilir ve hatta bağışıklığı baskılayabilir.Öksürükten kaynaklanan uyku sıkıntılarını önlemek için uzanırken başınızı ve üst bedeninizi yüksek pozisyonda tutun.Yemeğinizle birlikte çiğ sarımsak yemek, kuru öksürüğün hafifletilmesinde etkili olabilir.Taze sıkılmış limon suyu ile ılık su, boğaz tahrişini yatıştırır ve ayrıca vücudu alkalize eder.Bal antiseptik özelliklere sahip olduğundan öksürük ve soğuk algınlığını tedavi eder. Ilık tuzlu su çözeltisi ile gargara yapmak kuru bir öksürükten kurtulmada etkili olabilir.Üzerine biraz bal eklenmiş papatya çayı da öksürüğün tedavisinde etkilidir.Bir dilim limon üzerine bir tutam karabiber tozu ekleyin ve öksürük belirtilerini azaltmak için emin. Soğan suyunu bal ile karıştırarak doğal kuru bir öksürük şurubu yapın ve karışımı için. Portakal suyu, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve semptomları hafifletmeye yardımcı olur.Kuru bir öksürük zararsız olsa da, aşağıdakileri yaşıyorsanız doktorunuza danışmalısınız:


Uzun süreli iştah kaybı

Uzun süre uykusuzluk sıklığı

Şiddetli göğüs ağrısı ile birlikte öksürük

102 ° F ve üzeri ateş

Kalıcı kuru öksürük
Öksürük neden olur nasıl tedavi edilir ?Kuru Öksürük Gebelikte Bebeği Etkiler Mi? Hayır, kuru bir öksürük, plasenta bir engel görevi gördüğü ve büyüyen fetüs için yeterli koruma sağladığı için bebeği etkilemeyecektir.Ancak bir öksürük, soğuk algınlığı veya grip uzun süre tedavi edilmezse, enfeksiyon içten yayılabilir ve bebeğin bilişsel gelişimini etkileyebilir. Bu nedenle, kuru bir öksürük ile ilişkili semptomları görmezden gelmeyin. Gebeliğin sonraki aşamalarında kuru öksürüğün bazı komplikasyonlara neden olduğu bilinmektedir . Bozulmuş uyku düzeni yaygındır ve uyku eksikliği ile ilişkili öksürük bölümleri vücudu zayıf hale getirebilir. Üriner inkontinans gebelikte uterusun mesaneye aşırı baskı uygulaması sırasında sık görülür. Kuru bir öksürük ile şiddetlenir, bazen idrar kaçağına neden olur.Kuru bir öksürük nedeniyle baskılanan bağışıklık, çeşitli enfeksiyon riskini büyük ölçüde artırabilir.Kuru öksürük ile ilgili iştahta azalma, beslenme yetersizliğine yol açabilir.Aynı zamanda fiziksel, duygusal ve zihinsel strese neden olur.Kuru bir öksürük yaygın ve çoğunlukla zararsız olsa da, sürekli izlenmesi ve devam edip etmediği konusunda doktorunuzun tavsiyesine başvurmak önemlidir. Sağlıklı bir diyet ve uygun dinlenme, sizi bu rahatsız edici durumdan korumanın anahtarıdır.
 
Üst