Gebelikte oluşabilen en ciddi sorunlardan Preeklampsi

 • Konbuyu başlatan *MeleK*
 • Başlangıç tarihi
*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Gebelikte oluşabilen en ciddi sorunlardan Preeklampsi
preeklampsi tekrarlarmı gebelik zehirlenmesi tekrarlarmı
Evet sevgili Melekler Halk arasında ‘gebelik zehirlenmesi olarak ta bilinen bu hastalık Gebelikte oluşabilen en ciddi sorunlardan biridir

Gebelikte Tansiyon Yükselmesi


Normal kan basıncı iyi bir sağlık için <LINKZ id=linkz85>anahtardır</LINKZ>. Kan basıncı <LINKZ id=linkz73>çok</LINKZ> yüksek olursa hipertansiyon olarak bilinir. Bu herhangi bir zamanda sağlık riski ortaya <LINKZ id=linkz63>çıkarır</LINKZ>. <LINKZ id=linkz62>Gebelikte</LINKZ> hipertansiyon ek problemlere sebep olur. Bazı durumlarda <LINKZ id=linkz45>gebeliği</LINKZ> etkileyen <LINKZ id=linkz44>ciddi</LINKZ> bir durum olan preeklampsi <LINKZ id=linkz36>gelişebilir</LINKZ>. Eğer <LINKZ id=linkz34>gebeyseniz</LINKZ> ve yüksek kan basıncına sahip olmanıza neden olacak herhangi bir risk faktörü taşıyorsanız <LINKZ id=linkz21>özel</LINKZ> bakıma ihtiyacınız olabilir. Bu doküman –kan basıncı tipleri –<LINKZ id=linkz11>gebelik</LINKZ> üzerine etkisi –risk faktörlerini açıklayacaktır.
Kan Basıncı


Kan basıncı, dolaşım sistemi için <LINKZ id=linkz86>gereklidir</LINKZ>. Kalbin düzenli <LINKZ id=linkz74>çalışması</LINKZ> sayesinde sağlanır. Kalp kasılınca kan damara pompalanır. Damarlar (arterler) kanı organlara taşır. Toplardamarlar kanı kalbe <LINKZ id=linkz56>geri</LINKZ> getirir. Küçük arterler kan basıncını etkiler. Bu kan damarları kas tabakası ile çevrelenmiştir. Kan basıncı normalken bu kaslar <LINKZ id=linkz30>gevşer</LINKZ> ve böylece kankolaylıklaakabilir. Eğer kan basıncını artırmak üzere sinyal <LINKZ id=linkz19>giderse</LINKZ> kas tabakası kasılır ve damarlar daralır. Böylece kan akımı zorlaşır. Basınç yükselir.

Kan basıncının iki değeri vardır. İlk sayı kalp kasıldığında arterdeki basınçtır. Buna sistolik basınç (kasılma basıncı) denir. İkinci sayı kalp <LINKZ id=linkz65>gevşediğinde</LINKZ> arterlerde olan basınçtır. Buna diastolik basınç denir (<LINKZ id=linkz52>gevşeme</LINKZ> basıncı). Kan basıncı kişiden kişiye değişir. <LINKZ id=linkz40>Gün</LINKZ> boyunca da değişir. Egzersiz yaparsınız ,heyecanlanırsanız artar. Dinlenince düşer. Eğer bir kişinin kan basıncı uzun süre yüksek kalırsa problem olduğunun sinyali olabilir. Birçok <LINKZ id=linkz16>gebede</LINKZ> 120/80 den düşük değerler normaldir. Eğer <LINKZ id=linkz9>gebeyseniz</LINKZ> ve sistolik basınç 140 veya diastolik basınç 90 ise kan basıncı yüksek demektir. Kan basıncındaki normal <LINKZ id=linkz6>çıkış</LINKZ> ve inişlerden dolayı eğer bir yüksek değeriniz olursa tekrar bir değer alınarak normal değeriniz olup olmadığı <LINKZ id=linkz2>görülmelidir</LINKZ>.
Gebeliğin Etkisi


Sağlıklı <LINKZ id=linkz96>gebeliklerde</LINKZ> bebeğin <LINKZ id=linkz88>büyümesi</LINKZ> için <LINKZ id=linkz82>gerekli</LINKZ> olan <LINKZ id=linkz76>besin</LINKZ> ve oksijen <LINKZ id=linkz71>anneden</LINKZ> sağlanır. Bu yeterli miktarda <LINKZ id=linkz69>anne</LINKZ> kanı plasentada dolaştığı ve <LINKZ id=linkz64>besin</LINKZ> ve oksijenin <LINKZ id=linkz61>göbek</LINKZ> kordonundan bebeğe <LINKZ id=linkz58>geçtiğinde</LINKZ> sağlanır. Yüksek kan basıncı <LINKZ id=linkz47>gebelikte</LINKZ> problemlere sebep olabilir. Örneğin eğer kadın yüksek kan basıncına sahipse bu plasentaya yetersiz kan akımı olmasına sebep olabilir. Bebeğin, ihtiyacı olan oksijen ve <LINKZ id=linkz20>besini</LINKZ> düşük miktarda alması demektir. Bu durum bebeğin <LINKZ id=linkz12>büyümesini</LINKZ> yavaşlatabilir.
Yüksek Tansiyon Tipleri
Kronik Hipertansiyon:


Eğer yüksek kan basıncı <LINKZ id=linkz90>gebelikten</LINKZ> önce herhangi bir zaman varsa bu kronik hipertansiyon olarak bilinir. Bu durum <LINKZ id=linkz68>gebelik</LINKZ> süresince ve bebeğin <LINKZ id=linkz66>doğumundan</LINKZ> sonra da devam eder. Kronik hipertansiyonun kontrol edilmesi şarttır. <LINKZ id=linkz50>Çünkü</LINKZ> kalp yetmezliği veya kalp krizi problemlere sebep olabilir. <LINKZ id=linkz35>Gebelikte</LINKZ> kronik hipertansiyon bebeğin <LINKZ id=linkz31>gelişimini</LINKZ> etkileyebilir. Eğer kan basıncınızı kontrol altına almak için ilaç tedavisi alacaksınız ,onların <LINKZ id=linkz17>gebelikte</LINKZ> kullanılmasınıngüvenliolup olmadığını doktorunuza sorun. Kronik hipertansiyonu olan birçok kadın,ilaç tedavisine son verebilir. <LINKZ id=linkz8>Çünkü</LINKZ> kan basınçları normale döner. Diğer kadınlar <LINKZ id=linkz5>gebeliklerinde</LINKZ> tedaviye devam etme ihtiyacı duyabilirler. Sizin için <LINKZ id=linkz4>en iyi</LINKZ> olan tedavi konusunda<LINKZ id=linkz3></LINKZ> doktorunuzla <LINKZ id=linkz1>konuşun</LINKZ>. Bazı durumlarda kan basıncını kontrol altına alabilecek farklı bir ilaç tedavisine <LINKZ id=linkz0>gerek</LINKZ> duyulabilir.
Gestasyonel Hipertansiyon


Eğer yüksek kan basıncı gebeliğin ikinci <LINKZ id=linkz83>yarısında</LINKZ> olursa <LINKZ id=linkz75>gestasyonel</LINKZ> hipertansiyon olarak bilinir. Bu tip kan basıncı bebek doğduktan sonra kaybolur. Kan basıncını takip etmek için doktorunuzu <LINKZ id=linkz57>sık</LINKZ> <LINKZ id=linkz55>görme</LINKZ> ihtiyacınız olabilir. Eğer gestasyonel hipertansiyon diğer bulgularla beraber olursa preklempsi denir (idrarda protein kaybi, ayaklarda şişlik). <LINKZ id=linkz28>Gestasyonel</LINKZ> hipertansiyon preeklampsiye sebep olabilir.
Preeklampsi


Preklempsi bütün vücut organlarını etkileyen <LINKZ id=linkz81>ciddi</LINKZ> medikal durumdur. Örnek preklempsi böbrek üzerinde stres yaratarakanneidrarında artmış protein atılımına sebep olabilir. Preklempsinin diğer bulguları :


 • Başağrısı
 • Görme problemleri
 • Hızlı kilo alımı
 • El ve yüzün şişmesi
Doktorlar niçin bazı kadınların preklempsi olduğunu bilemez. Bazı kadınların diğerine <LINKZ id=linkz70>göre</LINKZ> daha yüksek risk taşıdıklarını bilirler.
Risk faktörleri: • İlk gebelik
 • Önceki<LINKZ id=linkz98>gebelikte</LINKZ> preeklampsi öyküsü
 • Gebelikten önce hipertansiyon öyküsü
 • 35 yaş üstünde olmak
 • Coğul gebelik
 • Diabetüs ya da böbrek hastalığı<LINKZ id=linkz87>gibi</LINKZ> medikal durumlar
 • Şişmanlık
 • Bağışıklık sistemi bozuklukları
Preeklampsi olan kadın,kendisinin ve bebeğinin izlemi için, hastaneye yatırılmaya ihtiyac duyabilir. Bazı durumlarda bebeği erken doğurtulabilir. Preeklampsi şiddetlenirse, kadının organları hasarlanır(böbrek karaciğer beyin kalp göz) Bazı durumlarda nöbet <LINKZ id=linkz42>geçirebilirler</LINKZ>. Buna eklampsi denir. Preeklampsi <LINKZ id=linkz33>anne</LINKZ> ve bebek için <LINKZ id=linkz32>ciddi</LINKZ> bir hastalıktır. Şiddetli preklempsi erkendoğumgerektirebilir</LINKZ>. Eğer bebek yeterince <LINKZ id=linkz18>gelişmeden</LINKZ> doğarsa komplikasyonlar olabilir. Şiddetli durumlarda <LINKZ id=linkz10>anne</LINKZ> bebek ya da her ikisi ölebilir.
Doğum Öncesi Bakım
Ne yapabilirsiniz?


Eğer kronik hipertansiyonunuz varsa aşağıdaki basamakları takip edin:
Gebelikten Önce • Doktorunuzla beraber kan basıncını düşürmek için<LINKZ id=linkz77>çalışın</LINKZ>
 • Kilo verin
 • Gerekiyorsa verilen ilaçlarınızı düzenli kullanın
 • İlaç tedavisinin<LINKZ id=linkz93>gebelikte</LINKZ> güvenirliği<LINKZ id=linkz89> <LINKZ id=linkz84>konusunda</LINKZ> doktorunuzla <LINKZ id=linkz72>konusun</LINKZ>Gebelikte • Doktorunuzu düzenli görün
 • Böbrek hastalığı veya diğer risk faktörleri varsa bunu doktorunuza erken zamanda anlatın
 • Preeklampsinin uyarıcı işaretleri varsa doktorunuza anlatın
 • Kan basıncınızı ve kilonuzu kontrol edin
Eğer kadın <LINKZ id=linkz95>gebelikten</LINKZ> önce yüksek kan basıncı olduğunu biliyorsa ,bu basamaklar kendi ve doktorunun şiddetli etkileri azaltmak için izleyeceği basamaklardır. Bir kadının yapacağı <LINKZ id=linkz59>şey doktorunu <LINKZ id=linkz53>gebelikten</LINKZ> önce <LINKZ id=linkz51>görüp</LINKZ> düzenli gebelik muayenelerine <LINKZ id=linkz43>gitmesidirr</LINKZ>. Her kontrolda; kan basıncı ,kilo ve idrar örneği alınır. Eğer doktor kadının kan basıncı yüksekliğinin farkındaysa daha <LINKZ id=linkz24>sık</LINKZ> <LINKZ id=linkz23>görebilir</LINKZ>.
Tedavi


Eğer kan basıncı yavaşça yükseliyorsa ve kadın <LINKZ id=linkz79>gebeliğin</LINKZ> sonuna yakın değilse yatak istirahati kan basıncını düşürebilir. Eğer kan basıncı tehlikeli değerlere kadar yükselmiyorsa doğum başlayana dek <LINKZ id=linkz54>gebeliğin</LINKZ> devam etmesine izin verilebilir. Eğer preeklampsi <LINKZ id=linkz41>gelişirse</LINKZ> tek tedavi <LINKZ id=linkz39>doğumdur</LINKZ>. Bebeği doğurma kararı kadına ait riskler ve bebeğin <LINKZ id=linkz29>anne</LINKZ> karnında mı yoksa yoğun bakım şartlarındaki riskleri <LINKZ id=linkz22>göz</LINKZ> önünde tutularak verilmelidir. Bazen sezaryen ihtiyacı olabilir. Son olarak yüksek kan basıncı kadını ve bebeği şiddetli problemler açısından riske sokabilir. Kronik hipertansiyonunuz varsa preeklampsi <LINKZ id=linkz7>gelişimi</LINKZ> açısından riskteyseniz basamaklara uyarak bebeğe ait riskleri azaltabilirsiniz.

Hazırlayan: Doç. Dr. Serdar Yalvaç, Dr. Sercan Gürsoy
kaynak:gebelikveannelik.com
 

Benzer İçerikler

melegimsin
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
melegimsin
melegimsin
Uzman SühaN
Cevaplar
1
Görüntüleme
2K
karakuzu
K
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
M
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst