1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelikte oluşabilen en ciddi sorunlardan Preeklampsi

  Konu, 'Gebelik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  preeklampsi tekrarlarmı gebelik zehirlenmesi tekrarlarmı Evet sevgili Melekler Halk arasında ‘gebelik zehirlenmesi olarak ta bilinen bu hastalık Gebelikte oluşabilen en ciddi sorunlardan biridir

  Gebelikte Tansiyon Yükselmesi


  Normal kan basıncı iyi bir sağlık için <LINKZ id=linkz85>anahtardır</LINKZ>. Kan basıncı <LINKZ id=linkz73>çok</LINKZ> yüksek olursa hipertansiyon olarak bilinir. Bu herhangi bir zamanda sağlık riski ortaya <LINKZ id=linkz63>çıkarır</LINKZ>. <LINKZ id=linkz62>Gebelikte</LINKZ> hipertansiyon ek problemlere sebep olur. Bazı durumlarda <LINKZ id=linkz45>gebeliği</LINKZ> etkileyen <LINKZ id=linkz44>ciddi</LINKZ> bir durum olan preeklampsi <LINKZ id=linkz36>gelişebilir</LINKZ>. Eğer <LINKZ id=linkz34>gebeyseniz</LINKZ> ve yüksek kan basıncına sahip olmanıza neden olacak herhangi bir risk faktörü taşıyorsanız <LINKZ id=linkz21>özel</LINKZ> bakıma ihtiyacınız olabilir. Bu doküman –kan basıncı tipleri –<LINKZ id=linkz11>gebelik</LINKZ> üzerine etkisi –risk faktörlerini açıklayacaktır.
  Kan Basıncı


  Kan basıncı, dolaşım sistemi için <LINKZ id=linkz86>gereklidir</LINKZ>. Kalbin düzenli <LINKZ id=linkz74>çalışması</LINKZ> sayesinde sağlanır. Kalp kasılınca kan damara pompalanır. Damarlar (arterler) kanı organlara taşır. Toplardamarlar kanı kalbe <LINKZ id=linkz56>geri</LINKZ> getirir. Küçük arterler kan basıncını etkiler. Bu kan damarları kas tabakası ile çevrelenmiştir. Kan basıncı normalken bu kaslar <LINKZ id=linkz30>gevşer</LINKZ> ve böylece kankolaylıklaakabilir. Eğer kan basıncını artırmak üzere sinyal <LINKZ id=linkz19>giderse</LINKZ> kas tabakası kasılır ve damarlar daralır. Böylece kan akımı zorlaşır. Basınç yükselir.

  Kan basıncının iki değeri vardır. İlk sayı kalp kasıldığında arterdeki basınçtır. Buna sistolik basınç (kasılma basıncı) denir. İkinci sayı kalp <LINKZ id=linkz65>gevşediğinde</LINKZ> arterlerde olan basınçtır. Buna diastolik basınç denir (<LINKZ id=linkz52>gevşeme</LINKZ> basıncı). Kan basıncı kişiden kişiye değişir. <LINKZ id=linkz40>Gün</LINKZ> boyunca da değişir. Egzersiz yaparsınız ,heyecanlanırsanız artar. Dinlenince düşer. Eğer bir kişinin kan basıncı uzun süre yüksek kalırsa problem olduğunun sinyali olabilir. Birçok <LINKZ id=linkz16>gebede</LINKZ> 120/80 den düşük değerler normaldir. Eğer <LINKZ id=linkz9>gebeyseniz</LINKZ> ve sistolik basınç 140 veya diastolik basınç 90 ise kan basıncı yüksek demektir. Kan basıncındaki normal <LINKZ id=linkz6>çıkış</LINKZ> ve inişlerden dolayı eğer bir yüksek değeriniz olursa tekrar bir değer alınarak normal değeriniz olup olmadığı <LINKZ id=linkz2>görülmelidir</LINKZ>.
  Gebeliğin Etkisi


  Sağlıklı <LINKZ id=linkz96>gebeliklerde</LINKZ> bebeğin <LINKZ id=linkz88>büyümesi</LINKZ> için <LINKZ id=linkz82>gerekli</LINKZ> olan <LINKZ id=linkz76>besin</LINKZ> ve oksijen <LINKZ id=linkz71>anneden</LINKZ> sağlanır. Bu yeterli miktarda <LINKZ id=linkz69>anne</LINKZ> kanı plasentada dolaştığı ve <LINKZ id=linkz64>besin</LINKZ> ve oksijenin <LINKZ id=linkz61>göbek</LINKZ> kordonundan bebeğe <LINKZ id=linkz58>geçtiğinde</LINKZ> sağlanır. Yüksek kan basıncı <LINKZ id=linkz47>gebelikte</LINKZ> problemlere sebep olabilir. Örneğin eğer kadın yüksek kan basıncına sahipse bu plasentaya yetersiz kan akımı olmasına sebep olabilir. Bebeğin, ihtiyacı olan oksijen ve <LINKZ id=linkz20>besini</LINKZ> düşük miktarda alması demektir. Bu durum bebeğin <LINKZ id=linkz12>büyümesini</LINKZ> yavaşlatabilir.
  Yüksek Tansiyon Tipleri
  Kronik Hipertansiyon:


  Eğer yüksek kan basıncı <LINKZ id=linkz90>gebelikten</LINKZ> önce herhangi bir zaman varsa bu kronik hipertansiyon olarak bilinir. Bu durum <LINKZ id=linkz68>gebelik</LINKZ> süresince ve bebeğin <LINKZ id=linkz66>doğumundan</LINKZ> sonra da devam eder. Kronik hipertansiyonun kontrol edilmesi şarttır. <LINKZ id=linkz50>Çünkü</LINKZ> kalp yetmezliği veya kalp krizi problemlere sebep olabilir. <LINKZ id=linkz35>Gebelikte</LINKZ> kronik hipertansiyon bebeğin <LINKZ id=linkz31>gelişimini</LINKZ> etkileyebilir. Eğer kan basıncınızı kontrol altına almak için ilaç tedavisi alacaksınız ,onların <LINKZ id=linkz17>gebelikte</LINKZ> kullanılmasınıngüvenliolup olmadığını doktorunuza sorun. Kronik hipertansiyonu olan birçok kadın,ilaç tedavisine son verebilir. <LINKZ id=linkz8>Çünkü</LINKZ> kan basınçları normale döner. Diğer kadınlar <LINKZ id=linkz5>gebeliklerinde</LINKZ> tedaviye devam etme ihtiyacı duyabilirler. Sizin için <LINKZ id=linkz4>en iyi</LINKZ> olan tedavi konusunda<LINKZ id=linkz3></LINKZ> doktorunuzla <LINKZ id=linkz1>konuşun</LINKZ>. Bazı durumlarda kan basıncını kontrol altına alabilecek farklı bir ilaç tedavisine <LINKZ id=linkz0>gerek</LINKZ> duyulabilir.
  Gestasyonel Hipertansiyon


  Eğer yüksek kan basıncı gebeliğin ikinci <LINKZ id=linkz83>yarısında</LINKZ> olursa <LINKZ id=linkz75>gestasyonel</LINKZ> hipertansiyon olarak bilinir. Bu tip kan basıncı bebek doğduktan sonra kaybolur. Kan basıncını takip etmek için doktorunuzu <LINKZ id=linkz57>sık</LINKZ> <LINKZ id=linkz55>görme</LINKZ> ihtiyacınız olabilir. Eğer gestasyonel hipertansiyon diğer bulgularla beraber olursa preklempsi denir (idrarda protein kaybi, ayaklarda şişlik). <LINKZ id=linkz28>Gestasyonel</LINKZ> hipertansiyon preeklampsiye sebep olabilir.
  Preeklampsi


  Preklempsi bütün vücut organlarını etkileyen <LINKZ id=linkz81>ciddi</LINKZ> medikal durumdur. Örnek preklempsi böbrek üzerinde stres yaratarakanneidrarında artmış protein atılımına sebep olabilir. Preklempsinin diğer bulguları :


  • Başağrısı
  • Görme problemleri
  • Hızlı kilo alımı
  • El ve yüzün şişmesi
  Doktorlar niçin bazı kadınların preklempsi olduğunu bilemez. Bazı kadınların diğerine <LINKZ id=linkz70>göre</LINKZ> daha yüksek risk taşıdıklarını bilirler.
  Risk faktörleri:  • İlk gebelik
  • Önceki<LINKZ id=linkz98>gebelikte</LINKZ> preeklampsi öyküsü
  • Gebelikten önce hipertansiyon öyküsü
  • 35 yaş üstünde olmak
  • Coğul gebelik
  • Diabetüs ya da böbrek hastalığı<LINKZ id=linkz87>gibi</LINKZ> medikal durumlar
  • Şişmanlık
  • Bağışıklık sistemi bozuklukları
  Preeklampsi olan kadın,kendisinin ve bebeğinin izlemi için, hastaneye yatırılmaya ihtiyac duyabilir. Bazı durumlarda bebeği erken doğurtulabilir. Preeklampsi şiddetlenirse, kadının organları hasarlanır(böbrek karaciğer beyin kalp göz) Bazı durumlarda nöbet <LINKZ id=linkz42>geçirebilirler</LINKZ>. Buna eklampsi denir. Preeklampsi <LINKZ id=linkz33>anne</LINKZ> ve bebek için <LINKZ id=linkz32>ciddi</LINKZ> bir hastalıktır. Şiddetli preklempsi erkendoğumgerektirebilir</LINKZ>. Eğer bebek yeterince <LINKZ id=linkz18>gelişmeden</LINKZ> doğarsa komplikasyonlar olabilir. Şiddetli durumlarda <LINKZ id=linkz10>anne</LINKZ> bebek ya da her ikisi ölebilir.
  Doğum Öncesi Bakım
  Ne yapabilirsiniz?


  Eğer kronik hipertansiyonunuz varsa aşağıdaki basamakları takip edin:
  Gebelikten Önce  • Doktorunuzla beraber kan basıncını düşürmek için<LINKZ id=linkz77>çalışın</LINKZ>
  • Kilo verin
  • Gerekiyorsa verilen ilaçlarınızı düzenli kullanın
  • İlaç tedavisinin<LINKZ id=linkz93>gebelikte</LINKZ> güvenirliği<LINKZ id=linkz89> <LINKZ id=linkz84>konusunda</LINKZ> doktorunuzla <LINKZ id=linkz72>konusun</LINKZ>  Gebelikte  • Doktorunuzu düzenli görün
  • Böbrek hastalığı veya diğer risk faktörleri varsa bunu doktorunuza erken zamanda anlatın
  • Preeklampsinin uyarıcı işaretleri varsa doktorunuza anlatın
  • Kan basıncınızı ve kilonuzu kontrol edin
  Eğer kadın <LINKZ id=linkz95>gebelikten</LINKZ> önce yüksek kan basıncı olduğunu biliyorsa ,bu basamaklar kendi ve doktorunun şiddetli etkileri azaltmak için izleyeceği basamaklardır. Bir kadının yapacağı <LINKZ id=linkz59>şey doktorunu <LINKZ id=linkz53>gebelikten</LINKZ> önce <LINKZ id=linkz51>görüp</LINKZ> düzenli gebelik muayenelerine <LINKZ id=linkz43>gitmesidirr</LINKZ>. Her kontrolda; kan basıncı ,kilo ve idrar örneği alınır. Eğer doktor kadının kan basıncı yüksekliğinin farkındaysa daha <LINKZ id=linkz24>sık</LINKZ> <LINKZ id=linkz23>görebilir</LINKZ>.
  Tedavi


  Eğer kan basıncı yavaşça yükseliyorsa ve kadın <LINKZ id=linkz79>gebeliğin</LINKZ> sonuna yakın değilse yatak istirahati kan basıncını düşürebilir. Eğer kan basıncı tehlikeli değerlere kadar yükselmiyorsa doğum başlayana dek <LINKZ id=linkz54>gebeliğin</LINKZ> devam etmesine izin verilebilir. Eğer preeklampsi <LINKZ id=linkz41>gelişirse</LINKZ> tek tedavi <LINKZ id=linkz39>doğumdur</LINKZ>. Bebeği doğurma kararı kadına ait riskler ve bebeğin <LINKZ id=linkz29>anne</LINKZ> karnında mı yoksa yoğun bakım şartlarındaki riskleri <LINKZ id=linkz22>göz</LINKZ> önünde tutularak verilmelidir. Bazen sezaryen ihtiyacı olabilir. Son olarak yüksek kan basıncı kadını ve bebeği şiddetli problemler açısından riske sokabilir. Kronik hipertansiyonunuz varsa preeklampsi <LINKZ id=linkz7>gelişimi</LINKZ> açısından riskteyseniz basamaklara uyarak bebeğe ait riskleri azaltabilirsiniz.

  Hazırlayan: Doç. Dr. Serdar Yalvaç, Dr. Sercan Gürsoy
  kaynak:gebelikveannelik.com
   
Gebelikte oluşabilen en ciddi sorunlardan Preeklampsi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelik ve Hipertansiyon Preeklampsi Eklampsi

  Gebelik ve Hipertansiyon Preeklampsi Eklampsi

  eklampsi hastalığı Gebeliğin hipertansif hastalıkları Gebelikte yüksek tansiyon tehlikeli bir durumdur. Yüksek tansiyon gebelikten önce var olabileceği gibi gebeliğe bağlı olarak da ortaya çıkabilir ve gebelik sonlandıktan sonra kaybolabilir. Gebeliğin hiperatansif hastalıkları preeklempsi,kronik hipertansiyon, kronik hipertansiyon üzerine binmiş preeklempsi ve geçici hipertansiyon olarak...
 2. Preeklampsi

  Preeklampsi

  Preeklampsi nedir, ne zaman ortaya çıkar, kimlerde görülür, korteks nedir konuları hakkında detaylı bilgi edinelim. Hamile kadınların olmasını istemeyeceği bir diğer durum da Preeklampsi'dir hanımlar. Preeklampsi, gebeliğin 20.haftasından sonra ortaya çıkan yüksek tansiyon, ödem haline verilen isimdir. 24 saat içinde idrarla atılan protein 5 gramdan fazla olursa preeklampsi...
 3. Eşimle çok ciddi sorunlarım var yardımcı olurmusunuz ?

  Eşimle çok ciddi sorunlarım var yardımcı olurmusunuz ?

  merhaba 32 yaşında mühendis çalışan bir bayanım.8 yıllık evliyim.3 yaşında bir kızım var.Kasıma ayından beri severek evlendiğim üniversiteden arkım olan (12 yıllık tanışmışlığımız var) eşimle problemlerimiz olmaya başladı.ben neden böyle olduk diye düşünürken o sürekli benim değiştimğimi bahane ediyordu.saygısız ilgisizi olduğumu vs.nedenler öne sürüyordu.evliliğimiz boyunca hiç doğru dürüst...
 4. Gebelik Zehirlenmesi (Preeklampsi) Nedir?

  Gebelik Zehirlenmesi (Preeklampsi) Nedir?

  hamilelik zehirlenmesi belirtileri gebelik Zehirlenmesi nedir preeklampsi nedir Gebelik problemlerine değinmeye ve sizleri bu konular hakkında bilgilendirmeye devam ediyoruz melekler. Bu makalemizde gebelik zehirlkenmesi yani preeklampsi hakkında bilgiler vereceğiz.. Gebeliğin 20. haftasından sonra vücutta şişme (ödem), idrarla protein kaybı ve tansiyon yükselmesi şeklinde ortaya çıkan...
 5. PREEKLAMPSİ GEBELİK ZEHİRLENMESİ

  PREEKLAMPSİ GEBELİK ZEHİRLENMESİ

  Halk arasında ‘gebelik zehirlenmesi, albumin hastalığı’ olarak ta bilinen Preeklampsi , annede yüksek tansiyon, ödem ve idrarda bir protein olan albumin’in artışı ile kendini gösterir.Bu tabloya sara hastalığındaki gibi kasılma nöbetleri de eklendiğinde Eklampsi adını alır. Genel olarak gebelikte yüksek tansiyon ; * Preeklampsi * Kronik hipertansiyon * Kronik hipertansiyon üzerine...

Sayfayı Paylaş