Gebelikte Önemli Bir Sorun İyot Eksikliği

Gebelikte Önemli Bir Sorun İyot Eksikliği
hamilelikte iyot eksikliği
gebelikte iyot eksikliğiSevgili melekler, gebelik dönemi bebeğinize kavuşmanın heyecanıyla sürüp giderken siz de sağlığınıza son derece dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Dünya nüfusunun % 31 'inin iyot yetersiz yerlerde yaşadığını düşünürsek gebelikte iyot eksikliği büyük sorunların başında geliyor. Bu sebeple gebeliği düşünüyorsanız 2 yıl önceden iyot takviyesine başlamanız gerektiğini hatırlatıyor ve konuyla ilgili olarak Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim Görevlisi Prof. Dr. Tuncay Küçüközkan 'dan bilgiler alıyoruz ...

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim Görevlisi Prof. Dr. Tuncay Küçüközkan, iyot eksikliğinin bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirterek, ''Gebelerde yeterli iyot alımının olmaması durumunda düşük, erken doğum ve ölü doğum vakalarıyla beraber şiddetli iyot eksikliğinde bebeklerde doğumsal anomaliler, zihinsel fonksiyonlarda anlamlı azalma, nörolojik kretenizm yani spastiklik, zeka geriliği, şaşılık, sağırlık görülür'' diye konuştu.

Gebelikten 2 yıl önce iyot takviyesine başlanması gerektiğinin altını çizen Küçüközkan, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) gebe ve emziren anneler için yaklaşık 250 mikro gram iyot alımını tavsiye ettiğini kaydetti.

Küçüközkan, vücudun tiroit hormonu üretebilmesi için mutlaka iyoda ihtiyaç duyduğunu belirterek, dünya nüfusunun yüzde 31'inin ''iyot yetersiz alanlarda'' yaşadığını açıkladı.

İyot eksikliği zekayı etkiliyor
Anne karnındaki bebeğin 20. haftaya kadar tiroit hormonunu üretemediğini ve bu hormonu anneden aldığını belirten Küçüközkan, ''Gebelikte hafif-orta iyot yetmezliği anne veya yeni doğanı olumsuz etkileyebilir. Anne yeterince iyot almazsa hem kendisi hem de bebek için tiroit hormonunu üretemez. Bu durumda annede guatr, bebekte ise zeka geriliği, gelişim bozuklukları oluşabilir'' diye konuştu.

Özellikle gebelik ve emzirme döneminde iyot ihtiyacının arttığını belirten Küçüközkan, gebelikte iyot desteği alan annelerin bebeklerinde anlama, kavrama, kendini ifade etme düzeylerinin arttığını bildirdi.
trthaber
 
Üst