Gebelikte protein tüketimi'nin önemi !

Gebelikte protein tüketimi'nin önemi !
Gebelik öncesinde ve sırasında kadının beslenme durumu, fetal büyüme ve gelişmede önemli bir rol oynar. Hamileliğiniz boyunca yeterli protein almak önemlidir, ancak özellikle ikinci ve üçüncü trimesterde kritiktir.

Sağlıklı bir hamilelik için özellikle önemli olan vitamin ve mineraller, Kalsiyum, D Vitamini, Demir ve Folat içerir. Örneğin, somon balığı gibi yağlı balıklar zengin bir D vitamini kaynağıdır. Yoğurt, peynir ve süt, badem mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır. Folat, beyin ve omurilikte ciddi anormalliklere neden olabilen nöral tüp defektlerini önlediği bilinen B vitaminidir, hamile anneler için önemli bir besindir.Sağlıklı bir hamilelik için ne kadar protein gerektiğini ve onu diyetinizden nasıl alabileceğinizi bilmek önemlidir.Gebelikte protein içeren besinleri tüketmenin faydaları hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin..
gebelikte protein faydaları.jpgProteinler vücudunuzdaki sağlık yapı taşlarıdır. Diyetinize protein eklemek bir zorunluluktur ve fetusun büyümesini ve gelişmesini sağlamak için günlük olarak protein alımının hamile kadınlar için daha da önemlidir. Proteini diyetinize dahil etmek için, önce sağlamanız gereken faydaları ve sağlıklı bir hamilelik için tüketmeniz gereken protein miktarını anlamanız gerekir.Vücudumuzdaki her hücrenin içinde protein var. Protein, bu hücreleri yapıya ve etkili bir şekilde işlev görmesine ve ayrıca hücrelerin onarılmasına yardımcı olan amino asitleri içerir. Gebelikte protein, bebeğin normal büyümesine ve gelişmesine yardımcı olmak için gereklidir. Konumuz gebelikte protein olduğu için bir başka diğer konuya da değinelim gebelikte protein yüksekliği.. Gebelikte protein yüksekliği dikkate alınmalıdır. Belirtiler asla göz ardı edilmemelidir. Gebelikte protein kaçağı yaşayanlar ellerde yüzde şişme , köpüklü idrar ve idrarda protein bulunması gibi septomlar yaşarlar. Hamilelikte protein zehirlenmesi hamileliğin 20. Haftasından sonra tansiyonun 140/90 mmHg üzerinde olması ve idrarda protein çıkması ile kendini gösterir.

gebelikte protein düşüklüğü.jpg

Gebelikte protein tüketmenin faydaları


Yeni ve hasarlı dokuların onarımı ve büyümesi
Bağışıklık sistemi için antikor üretimi
Hormonların ve enzimlerin yaratılması
Kasların düzgün çalışması
Oksijenin kan yoluyla hareketi
Bebeklerde sağlıklı doğum ağırlığı

Protein miktarı önemli olmakla birlikte, kalite de önemlidir. Çoğu doktor, hayvansal proteinin en kaliteli protein olduğunu kabul eder. Ancak, bir vegan veya vejetaryen iseniz, önerilen miktarda amino asitlerden zengin iyi bir baklagil ve tahıl tüketebilirsiniz. Hamilelik sırasında tüm balıkların güvenli olmadığını hatırlamak önemlidir. Bazılarında yüksek miktarda civa bulunur ve cıvanın bebeklerde gelişimsel gecikmelere neden olabileceğini belirtelim. Sardalya ve somon gibi balıklar, çocuklarda nörolojik gelişim için ideal olan iyi miktarda omega 3 yağ asidine sahiptir. Gebe kadınlar için haftada bir veya iki kez küçük porsiyonlar yeterlidir.Protein sadece bebeğinizin beslenme gereksinimlerine büyük bir katkı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sizin için de aynı derecede önemlidir. Doğru miktarda protein almayan bebekler, düşük doğum ağırlığına veya gelişimsel sorunlara sahip olma riski daha yüksektir.Gebelikte protein eksikliği belirtileri:


Hamilelik sırasında yetersiz protein alımı bebeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Süt ürünleri iyi bir protein kaynağıdır. Her gün diyetinizde yoğurt, yumurta, süt, peynir bulundurun.Fındık ve tohumlar da iyi protein kaynaklarıdır.Yulaf, çok iyi bir protein kaynağı olarak kabul edilir.Hamilelik sırasında düşük protein ile ilişkili bazı belirtiler vardır.Gebelikte protein düşüklüğüne dair bazı işaretler:Ağırlık kaybı
Sık enfeksiyonlar
Şiddetli sıvı tutma
Kas yorgunluğu

Hamileliğinizin herhangi bir aşamasında bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız doktorunuzla konuşun.Bebeğinizin artan gereksinimlerini göz önünde bulundurun ve günlük diyetinizde proteinleri makul bir şekilde kullanın.Eğer bir vejetaryen iseniz, günlük ihtiyaçlarınızı karşılamak için soya ürünleri, fasülye, fındık, mercimek ve süt ürünleri kullanabilirsiniz.Peynir, kolayca elde edilebilen zengin protein kaynaklarından biridir. Yoğurt da güvenebileceğiniz en iyi protein kaynaklarından biridir. Kırmızı et ve kümes hayvanları, sağlıklı bir hamilelik diyetine çeşitlilik sağlayan protein kaynaklarıdır. Fasulye, fetal hücre üretimi için gerekli olan amino asitler ve protein bakımından zengindir. Tofu ve diğer soya bazlı ürünler de iyi bir protein kaynağıdır.

Esasen, protein insanlar için yaşamın yapı taşıdır. Protein, hücrelerinizin büyümesi için gerekli olan bir dizi amino asittir, bu yüzden hamilelik diyetinizin önemli bir parçası olmaları şaşırtıcı değildir.Protein açısından zengin bir diyetin, yüksek tansiyon, ödem, migren, nefes darlığı ve karın ağrısına neden olan tehlikeli bir durum olan pre-eklampsi riskini azaltmaya yardımcı olabileceği öne sürülmüştür.Sağlıklı bir gebelik için protein alımınıza dikkat edin. Sevgili anneler konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altından paylaşabilir, sorularınıza en kısa zamanda yanıt alabilirsiniz.
 
Üst