Gebelikte rahat uyumak için öneriler

Uzman SühaN

Administrator
Gebelikte rahat uyumak için öneriler
Vücudunuz sürekli gelişmekte olan bebeğinizi desteklediğinden yorgun düşmektedir. Bebeğinizi tüm hamileliğiniz boyunca destekleyecek olan plasentası gelişmektedir ve bu sırada vücudunuz her zamankinden daha fazla çalıştığı için dinlenmeye daha çok gereksinim duymaktadır. hemilelik ilerledikçe bu kez uyku problemleri başgöstermeye başlayabilir. Çoğu zaman derin ve dinlendirici bir uykuya hasret olduğunuz hissedebilirsiniz.


Hamilelik döneminde anne adaylarının yeterli ve kaliteli düzeyde uyku uyumaları oldukça önemlidir. Çünkü uyku eksikliği veya sorunları hamile kadılarda soğuk algınlığı, hastalıklar ve depresif durumlar gibi sorunların riskini artırır. Hamile kadınların gece uykusunu yeterli ve kaliteli düzeyde uyumaları kolay olmayabilir. Fakat alınacak bazı önlemler bu konuda yardımcı olacaktır. Aşağıda bu önlemleri bulabilirsiniz:

8.jpgGEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE
Uyku pozisyonları


Hamile kadınların hamilelik döneminde neyi yapıp neyi yapmayacakları konusunda bir fikir edinmeleri sağlıklı bir hamilelik için önemlidir. Uyku pozisyonu konusu da bunlardan birisidir.


Yüzüstü uyumak:

Hamileliğin erken evrelerinde göğüsler daha hassastır. Hamileliğin 3. evresine ulaşıldığı zaman göğüsler ve bel çevresi normalden daha büyük olur. Yüz üstü uyumak bu açıdan risk oluşturabilir. Çünkü göğüslere ve karın bölgesine olan baskı artmış olur. Ayrıca bu şekilde uyumak oldukça zor ve rahatsızlık vericidir.


Sırt üstü uyumak:

Sırtüstü uyumak bebek için iyi değildir. Hamilelik döneminde sırtüstü uyumaktan kaçınmak gerekir. Bu şekilde uyumak sırt kasklarına, ana damarlara ve bağırsaklara olan baskıyı artırır. Bu da sırt ağrılarına, hemoroide, hazımsızlığa, kan basıncı sorunlarına ve dolaşım problemlerine neden olur.


Yan tarafına uyumak:

Yan tarafa doğru uzanarak uyumak hamilelik döneminde daha güvenli ve daha rahattır. Özellikle sol tarafa doğru uzanmak uygun olur. Bu şekilde uyku pozisyonu bebeğe kan ve besin akışına yardımcı olur. Böbreklerin daha iyi çalışarak vücuttaki atık maddelerin dışarı atılmasını kolaylaştırır. Bu da ayaklar, bacaklar ve elerdeki şişkinliği azaltabilir. Sağ tarafa doğru uzanmak ise anneye veya bebeğe zarar vermez fakat sol tarafa doğru uzanarak uyumak daha faydalıdır.


Yastıklar

Yastık hamile kadınlar için gece uykusu konusunda oldukça yardımcı olabilir. Örneğin sol tarafına uyurken bacaklar arasına bir yastık koymak oldukça destekleyici olur.Hamilelik kemeri ve sütyen


Eğer geve uykunuzda sırt ağrınız oluşursa uyurken hamilelik kemeri kullanın. Hamilelik kemerleri sırt ağrınızı azaltabilir, mesaneye baskıyı hafifletebilir, dolaşımı iyileştirebilir, şişkinliği azaltabilir ve rahatlık sağlayabilir.


Pamuktan yapılmış ve yumuşak bir uyku sütyeni ise gece uykusunda rahat etmek için idealdir ve daha az ağırlık hissi verir.


Uykuya geçme zorluğu


Tüm önlemlere rağmen eğer 30 dk. içinde uykuya geçilemediyse yataktan kalkıp başka bir odaya geçmek ve orada biraz sakinleşip, tekrar uykulu hissedinceye kadar beklemek gerekir. Bu zaman zarfında kitap okumak, sakinleştirici bir müzik dinlemek fayda sağlar. Uykulu hissedince fazla beklemeden tekrar yatağa dönmelidir.


Beslenme önerileri


Hamilelik döneminde de rahat bir uyku için kafeinli içeceklerin tüketimini azaltmak gerekir. Özellikle akşam vakitlerinde buna dikkat edilmelidir. Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Akşam geç saatlerden yemek yemekten ve özellikle ağır yemeklerden kaçınılmalıdır.


Rahat bir ortam


İyi bir uykuda uyunulan ortamın da önemli vardır. Sessiz, sakin ve ışıktan arındırılmış bir ortam uyumaya yardımcı olacaktır.Hamileliğinizin erken dönemlerinde yana dönerek uyuma alışkanlığını geliştirmeniz ilerisi için size yardımcı olabilir. Özelikle son dönemlerde dizlerinizi kendinize çekerek yan dönüp yatmak oldukça rahat bir pozisyondur. Bu pozisyon ayrıca kirli kanı vücudunuzun alt kısmından kalbe taşıyan ve inferior vena cava adı verilen büyük toplardamar üzerindeki baskıyı azaltarak kalbinze binen yükün de azalmasına neden olur.Özellikle sola dönük yattığınızda bu etki daha belirgin hale gelir. Öte yandan sola döndüğünüzde rahim de sola kayacağından karaciğeriniz üzerindeki baskı da azalır ve daha rahat hissedersinizAncak gece uyandığınızda kendinizi sırt üstü yatar bulursanız fazla endişelenmeniz gerekmez. Pozisyon değiştirmek normal uykunun doğal bir bileşenidir ve kolay kolay kontrol edilemez. Özellikle son trimester’da sırtüstü yatar pozisyon çok rahatsızlık verici olduğundan zaten bu pozisyona kolay kolay geçmezssiniz. Eğer farkında olmadan sırt üstü yatarsanız duyacağınız rahatsızlık sizi uyandıracaktır.Gebelik dönemi için özel olarak tasarlanmış yastıkları kullanmanız rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olabilir. Bazı kadınlar yastığı karınlarının altına ya da bacaklarının arasına koyduklarında çok rahat uyuduklarını belirtmektedirler. Silindirik bir yastığı ya da kıvıracağınız bir pikeyi belinize yerleştirip yan yatarak da rahat bir pozisyon elde edebilirsiniz.
 
Üst