1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelikte rahat uyumak için öneriler

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Vücudunuz sürekli gelişmekte olan bebeğinizi desteklediğinden yorgun düşmektedir. Bebeğinizi tüm hamileliğiniz boyunca destekleyecek olan plasentası gelişmektedir ve bu sırada vücudunuz her zamankinden daha fazla çalıştığı için dinlenmeye daha çok gereksinim duymaktadır. hemilelik ilerledikçe bu kez uyku problemleri başgöstermeye başlayabilir. Çoğu zaman derin ve dinlendirici bir uykuya hasret olduğunuz hissedebilirsiniz.

  Hamilelik döneminde anne adaylarının yeterli ve kaliteli düzeyde uyku uyumaları oldukça önemlidir. Çünkü uyku eksikliği veya sorunları hamile kadılarda soğuk algınlığı, hastalıklar ve depresif durumlar gibi sorunların riskini artırır. Hamile kadınların gece uykusunu yeterli ve kaliteli düzeyde uyumaları kolay olmayabilir. Fakat alınacak bazı önlemler bu konuda yardımcı olacaktır. Aşağıda bu önlemleri bulabilirsiniz:


  < Konu Resmi..>


  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE
  Uyku pozisyonları


  Hamile kadınların hamilelik döneminde neyi yapıp neyi yapmayacakları konusunda bir fikir edinmeleri sağlıklı bir hamilelik için önemlidir. Uyku pozisyonu konusu da bunlardan birisidir.


  Yüzüstü uyumak:

  Hamileliğin erken evrelerinde göğüsler daha hassastır. Hamileliğin 3. evresine ulaşıldığı zaman göğüsler ve bel çevresi normalden daha büyük olur. Yüz üstü uyumak bu açıdan risk oluşturabilir. Çünkü göğüslere ve karın bölgesine olan baskı artmış olur. Ayrıca bu şekilde uyumak oldukça zor ve rahatsızlık vericidir.


  Sırt üstü uyumak:

  Sırtüstü uyumak bebek için iyi değildir. Hamilelik döneminde sırtüstü uyumaktan kaçınmak gerekir. Bu şekilde uyumak sırt kasklarına, ana damarlara ve bağırsaklara olan baskıyı artırır. Bu da sırt ağrılarına, hemoroide, hazımsızlığa, kan basıncı sorunlarına ve dolaşım problemlerine neden olur.


  Yan tarafına uyumak:

  Yan tarafa doğru uzanarak uyumak hamilelik döneminde daha güvenli ve daha rahattır. Özellikle sol tarafa doğru uzanmak uygun olur. Bu şekilde uyku pozisyonu bebeğe kan ve besin akışına yardımcı olur. Böbreklerin daha iyi çalışarak vücuttaki atık maddelerin dışarı atılmasını kolaylaştırır. Bu da ayaklar, bacaklar ve elerdeki şişkinliği azaltabilir. Sağ tarafa doğru uzanmak ise anneye veya bebeğe zarar vermez fakat sol tarafa doğru uzanarak uyumak daha faydalıdır.


  Yastıklar

  Yastık hamile kadınlar için gece uykusu konusunda oldukça yardımcı olabilir. Örneğin sol tarafına uyurken bacaklar arasına bir yastık koymak oldukça destekleyici olur.  Hamilelik kemeri ve sütyen


  Eğer geve uykunuzda sırt ağrınız oluşursa uyurken hamilelik kemeri kullanın. Hamilelik kemerleri sırt ağrınızı azaltabilir, mesaneye baskıyı hafifletebilir, dolaşımı iyileştirebilir, şişkinliği azaltabilir ve rahatlık sağlayabilir.


  Pamuktan yapılmış ve yumuşak bir uyku sütyeni ise gece uykusunda rahat etmek için idealdir ve daha az ağırlık hissi verir.


  Uykuya geçme zorluğu


  Tüm önlemlere rağmen eğer 30 dk. içinde uykuya geçilemediyse yataktan kalkıp başka bir odaya geçmek ve orada biraz sakinleşip, tekrar uykulu hissedinceye kadar beklemek gerekir. Bu zaman zarfında kitap okumak, sakinleştirici bir müzik dinlemek fayda sağlar. Uykulu hissedince fazla beklemeden tekrar yatağa dönmelidir.


  Beslenme önerileri


  Hamilelik döneminde de rahat bir uyku için kafeinli içeceklerin tüketimini azaltmak gerekir. Özellikle akşam vakitlerinde buna dikkat edilmelidir. Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Akşam geç saatlerden yemek yemekten ve özellikle ağır yemeklerden kaçınılmalıdır.


  Rahat bir ortam


  İyi bir uykuda uyunulan ortamın da önemli vardır. Sessiz, sakin ve ışıktan arındırılmış bir ortam uyumaya yardımcı olacaktır.  Hamileliğinizin erken dönemlerinde yana dönerek uyuma alışkanlığını geliştirmeniz ilerisi için size yardımcı olabilir. Özelikle son dönemlerde dizlerinizi kendinize çekerek yan dönüp yatmak oldukça rahat bir pozisyondur. Bu pozisyon ayrıca kirli kanı vücudunuzun alt kısmından kalbe taşıyan ve inferior vena cava adı verilen büyük toplardamar üzerindeki baskıyı azaltarak kalbinze binen yükün de azalmasına neden olur.  Özellikle sola dönük yattığınızda bu etki daha belirgin hale gelir. Öte yandan sola döndüğünüzde rahim de sola kayacağından karaciğeriniz üzerindeki baskı da azalır ve daha rahat hissedersiniz  Ancak gece uyandığınızda kendinizi sırt üstü yatar bulursanız fazla endişelenmeniz gerekmez. Pozisyon değiştirmek normal uykunun doğal bir bileşenidir ve kolay kolay kontrol edilemez. Özellikle son trimester’da sırtüstü yatar pozisyon çok rahatsızlık verici olduğundan zaten bu pozisyona kolay kolay geçmezssiniz. Eğer farkında olmadan sırt üstü yatarsanız duyacağınız rahatsızlık sizi uyandıracaktır.  Gebelik dönemi için özel olarak tasarlanmış yastıkları kullanmanız rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olabilir. Bazı kadınlar yastığı karınlarının altına ya da bacaklarının arasına koyduklarında çok rahat uyuduklarını belirtmektedirler. Silindirik bir yastığı ya da kıvıracağınız bir pikeyi belinize yerleştirip yan yatarak da rahat bir pozisyon elde edebilirsiniz.


   
Gebelikte rahat uyumak için öneriler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Rahat bir gebelik için yoga

  Rahat bir gebelik için yoga

  Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, ''Doğum öncesi yoga sayesinde, doğumda alınan nefesler hem psikolojik rahatlama sağlıyor hem de anne oksijeni daha doğru şekilde kullandığı için doğum kolaylaşıyor'' dedi. Doğum öncesi yoganın, doğum anında gerginliği azaltarak doğumun daha kolay ve hızlı olmasına yardımcı olduğu belirtildi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim...
 2. hamilelik süresince rahat uyumak için bunları mütlaka dikkate alınız

  hamilelik süresince rahat uyumak için bunları mütlaka dikkate alınız

  Uyku tüm canılılar için önemli bir ihtiyaçtır. Tıpkı yeme ve içme gibi . Gebelikte uyku problemi anne adaylarının ortak sorunudur. Kalitesiz uyku anne adayını gerdiği gibi agresifleştirebilir . Aynı zaman da anne adayın da yorgunluğa neden olabilir. Bu makalede gebelikte uyku problemlerine dair detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Herkesin uyku alışkanlığı ve uyku süresi farklıdır. Kimi...
 3. Rahat doğum için 30 öneri

  Rahat doğum için 30 öneri

  rahat doğum için neler yapılmalı Lütfen aşağıdaki önerileri okurken, her bir satırda kendiniz "NASIL?" ve "BENİM TERCİHİM NEDİR?" sorularını sorun. 1.Hamile kalmadan önce kendinizle ilgili çalışın. Geçmişten getirdiğimiz birçok negatif olay anneliği, babalığı ve aile olma kavramlarını etkiler. Bu negatif yüklerden profesyonel terapi çalışmaları ile kurtulup,...
 4. Yazın Rahat Uyumak İçin!...

  Yazın Rahat Uyumak İçin!...

  yazın rahat uyumak, yolları, sıcaklarda nasıl uyunur, neler yapmalı, öneriler, ile ilgili bilgiler burada melekler Bu havalarda çekilen en büyük sıkıntılardan biri gece çekilen uykusuzluklardır melekler.Sağa dön sola dön bir türlü uyunmaz sıcaklardan... Ancak onun da bazı çareleri var melekler.Bakın size bir kaç öneri :tik: •Yatak odalarımızın yeri çok önemlidir. Yatak odasının...
 5. Rahat Bir Gebelik Geçirmek İstiyorsanız Önerilerimize Kulak Verin Melekler !

  Rahat Bir Gebelik Geçirmek İstiyorsanız Önerilerimize Kulak Verin Melekler !

  rahat bir hamilelik için rahat hamilelik Sevgili melekler, her anne adayı bebeğine kavuşmak için beklerken elbette ki rahat bir hamilelik geçirmek ister. Bunun için elbette ki yapılabilecek şeyler vardır. Bu yazımızda gebe meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz için rahat bir hamilelik için neler yapmanız gerektiğini Medical Park Antalya Hastane Kompleksi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum...

Sayfayı Paylaş