Gebelikte Sık İdrara Çıkma Sorunu

T

TİTAN

Forum Okuru
Gebelikte Sık İdrara Çıkma Sorunu
gebelik, sık idrara çıkma sorunu, nedir, ne yapmalı, tansiyeler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


idrar-22.jpg
Sevgili melekler,
Gebe meleklerin bebek beklerken en çok şikayet ettiği konulardan biri ,sık idrara çıkma isteğidir.Hatta bazı melekler sırf bu yüzden kapı dışarı çıkamaz hale bile gelebilirler.


İdrara çıkma sıklığının bu kadar artmasının nedenlerinden biri beden de artan zehirli maddelerin atılımını hızlandırmak amacıyla böbreklerin çalışma hızının artması ve vücut sıvı hacmindeki artıştır. Başka bir neden ise idrar kesesine komşu konumda olan rahim büyüdükçe oluşturduğu basınçtır. Gebeliğin dördüncü ayından sonra rahmin karın içine doğru yükselmesiyle mesane üzerine binen basınç azalır. Ancak iç organların yerleşimi kadından farklılık gösterdiğinden idrara çıkma sıklığı kişiden kişiye değişir.

İdrar yaparken öne doğru eğilirseniz idrar kesenizi tam olarak boşaltabilirsiniz. Eğer gece çok sık idrara çıkıyorsanız, akşam üstü saat 4'ten sonra sıvı almamaya dikkat edin. Bunun dışında kesinlikle sıvı kısıtlaması yapmayın.

İdrara yapma sıklığında herhangi bir değişiklik olmaması ortada bir sorun olduğu anlamına gelmez, özellikle de sık idrara çıkan bir kişiyseniz. Ayrıca yeterli ölçüde (günde en az 8 bardak su) sıvı alıp almadığınız da çok önemlidir. Yetersiz sıvı alımı yalnızca idrara sık çıkmamaya neden olmaz, ayrıca idrar yolu enfeksiyonu riskini de artırır.
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
0
Görüntüleme
823
M
Uzman SühaN
Cevaplar
12
Görüntüleme
16K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
1
Görüntüleme
11K
Sevimli cadı
Sevimli cadı
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
mmelekim
M
Üst