Gebelikte Sık İdrara Çıkmak Normal mi ?

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Yönetici
Gebelikte Sık İdrara Çıkmak Normal mi ?
Gebelikte sık idrara çıkmak- Çoğu hamile anne adayının yaşadığı gebelik belirtilerinden biridir. En erken gebelik belirtilerinden olan adet gecikmesi ve sonrasında ise yaklaşık 6 hafta sonra gebelik belirtileri kendini göstermeye başlar. İşte bunlardan en yaygın olan bir tanesi de sık idrara çıkma durumudur. Peki sevgili anne adayları neden sık idrara çıkarsınız hiç merak ettiniz mi? Bunlar normal insanlarda olursa idrar yolu enfeksiyonu ve diyabeti düşündürür ama hamilelerde sık idrara çıkma durumu normal kabul edilmektedir. Bu sık idrara çıkma durumunu ayrıntılı şekilde yazımız içeriğinde bulabileceksiniz.

hamilelikte sik idrara cikmak.jpg


Gebelikte sık idrara çıkma ilk 3 aylık dönemde ve son 3 aylık dönemde daha da artabilir. Bu ilk 3 aydaki durumdan rahmin mesaneye olan baskısından ötürüdür. Yine son aylarda da artık bebek doğuma yakın iyice doğum pozisyonuna girerken aşağı inmektedir bu da mesaneye baskı yapar ve sıkça idrara çıkabilirsiniz. Gebelikte sık idrara çıkma durumunun bir nedeni de bedeninizde artan zehirli maddelerin atılması için böbreklerin daha hızlı çalışmasından kaynaklıdır. Yine idrara sık çıkan anne adayları mutlaka idrar tahlili yaptırmaları gerekebilir bu bazen idrar yolu enfeksiyonu göstergesi de olabilmektedir. Özellikle rahmin baskısı üzerine ilk 3 ay sık idrara çıkabilirsiniz. Bu durum artık 4. aya girmenizle azalacaktır. Çünkü yukarı karnınıza doğru yükselen rahim artık mesane üzerindeki baskısı da kalkmış olur.

Bu ilk 3 ay sıkıntı yaşayan anne adaylarına bir önerim var ben de ilk 3 ay yaşadığım durum olması nedeniyle zamanında çok araştırma yapmıştım. Özellikle idrar yaparken öne doğru eğilmek mesanenizin tamamen boşalmasını sağlayacaktır. Sık idrara çıkanlar için bir önerim daha olacak ki bu da işinize çok yarayacak. Özellikle alacağınız su miktarını gün içinde alın gece yatmaya yakın su tüketmeyin ki bu gece sık sık idrara kalkarak uykunuzun bölünmesine bu da uykusuz kalmanıza sebep olacaktır. Yalnız sıvı alımını kesinlikle azaltmayın sadece alacağınız miktarı gün içinde almış olun. Hani demiştim ya sık idrara çıkma idrar yolu enfeksiyonu belirtisi de olabilir. Bu yüzden kesinlikle su alımı yeterli miktarda olsun. Ben mutlaka gün içinde en az 8 bardak su içerdim. Hamilelik döneminde sıvı almadığı için ya da başla sebeple %10 unda idrar yolu enfeksiyonu yaşanır.

gebelikte sik idrara cikma.jpg


İdrar yaparken aynı zamanda yanma hissi, alt karın kısmında ağrı, bazen damla damla idrar yapmak ve sancılı durumlar olursa burada enfeksiyondan şüphelenebilirsiniz. Eğer bu durumlardan bir veya bir kaçı varsa mutlaka doktorunuza danışın. Gerekli idrar tahlilleri ardından enfeksiyon bulunursa antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Eğer sık idrara çıkma durumu mesaneye baskı yüzünden ise buna yapılabilecek bir durum yok. Yukarıda anlattığım şeyleri uygulayabilirsiniz çünkü ben de ilk 3 ayda idrara çıkma durumuna karşı bunları yaptım işe de yaradı yani. Özellikle yine akşam saatleri kahve çay tüketmemeye özen gösterin. Bazen de sık idrara çıkma durumuna idrar kaçırma da eşlik edebilir. İdrar kaçırmaya yönelik kegel egzersizlerini önerebilirim. Bu durum sıkıntılı bir durum evet ama hamileliğin de cilveleri bunlar olsa gerek. Bu zamanlarda dışarıda kalmamaya özen gösterin çünkü sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Sık idrara çıkma problemi 4-5-6. aylarda çok nadir görülür ama son aylarda yine artabilir çünkü dediğim gibi artık doğuma yakın kala bebek aşağı inip yine mesaneye baskı yapacaktır. Bu sebeple sık sık tuvalete gidebilirsiniz uğrak mekanınız olabilir yani.
 
Üst