Gebelikte sık idrara çıkmanın nedeni nedir ?

Uzman SühaN

Administrator
Gebelikte sık idrara çıkmanın nedeni nedir ?
Hamilelik döneminde sık idrara çıkma genellikle hamileliğin erken bir semptomu olarak görülür ve birçok kadın aslında diğer ortak hamilelik belirtileri öncesinde tuvalete artan yolculuklarını fark edecektir. Kesinlikle gebe bir kadın için keyifli bir deneyim değil ve idrara çıkma, hayatınızın uyku gibi belirli yönlerini bozabilir. İlk trimesterde en yaygın olanıdır, ancak bazı kadınlar son trimestere kadar bunu yaşayacaklardır. İkinci trimesterde mesaneye daha az baskı olması nedeniyle idrar yapma ihtiyacı azalır. Rahatsızlıktan korunmak için alabileceğiniz birkaç önlem var.Gebelik,gebelikte idrara çıkma,gebelikte sık idrara çıkma,gebelikte sık idrara neden çıkılır,gebelikte sık idrara çıkma nedenleri hakkındaki detayları makalemizin devamında bulabilirsiniz.


gebelikte sık idrara çıkma.jpgGebelikte Sık İdrara Çıkmak Normal mi ?

İdrar sıklığının artması, kadınlarda erken bir gebelik semptomudur. Bir gebelik ilerledikçe ve uterus büyürken , aynı zamanda mesaneye baskı uygulayarak dürtü yükselir. Bu, sık idrara çıkma işlemini hamilelikte ortak bir belirti haline getirir.. Progesteron hormonunun artması sık idrara çıkmaya neden olur. İkinci trimesterde dürtüler azalma eğilimi gösterir.Artan hormonlara ilaveten, vücudunuzun sıvı seviyeleri gebelik süresince artmaya başlar. Bu böbreklerinizin fazladan sıvıyı boşaltmak için çok fazla çalıştıkları anlamına gelir. Fazla idrara çıkma sıklığı artar..

İlk üç aylık dönemde, böbreklerinize pompalanan daha fazla kan var, bu da böylelikle her zamankinden daha fazla çalışıyorlar. Böbrekleriniz bedeninizin atık ürünlerinden daha fazla dışarı atılır, bu nedenle idrardaki daha fazla çıktı fark edersiniz. Buna ek olarak, hidrasyon çok önemli olduğu için, daha fazla su ve diğer sıvıları içeceksiniz. Sonuç olarak, mesanenizi boşaltmak için tuvalete daha sık koşacaksınız.

Hamileliğinizde uterusunuz büyüdükçe mesanenizi fazla zorlar. Mesane neredeyse boş olsa bile dolduğu hissedecektir. Hamileliğinizin yarısına biraz rahatlama getireceksiniz, çünkü uterusunuz mesanesine artık baskı yapmayacaktır.

Gebeliğin son haftalarda, bebeğiniz emme ve doğum için hazırlık yapmak için pelvisinize düştüğünde, başı serviks ve mesaneye baskı yapar. Bu, daha fazla idrara çıkma ihtiyacınızı arttırır.

Gebelikte İdrar Yolu Hastalıkları ve Tedavisi
Sık idrara çıkma ile başetmek için ipuçları

Hamilelik sırasında sulanmaya devam etmek için bol miktarda sıvı içmeniz gerekecek. Bir an için sıvı alımını azaltmanın, banyoyu sık sık önlemenin anahtarı olduğunu düşünmeyin. En iyi ihtimal, işemek zorunda olduğunuzda hissettiğiniz aciliyet duygusuna katkıda bulunabilecek diüretik sıvılardan kaçınmaktır. Bunlara çay, soda veya kahve gibi kafein ürünleri dahildir. Gecenin bir yarısında banyo yapmak zorunda olduğunuz gezileri azaltmak için gün boyunca sıvılarınızdan çoğunu tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Tuvaleti kullanırken mesanenizi tamamen boşaltmanızı sağlamak için biraz ileriye doğru eğilmenize yardımcı olabilir. Bir çok kadın, mesaneyi tamamen boşaltamadığı için tuvalete gittikten kısa bir süre sonra tekrar işemek zorunda kaldıklarını buluyor. Bu, gebeliğin sonraki evrelerinde daha sık görülür.

Gebelikte Sık idrara çıkma Sorun Olurmu ?

Genellikle gebelikte sık idrara çıkma hamilelikte normaldir. Bununla birlikte, sık yapılan idrara çıkma altta yatan bir sorunun sinyalini verdiği bazı durumlar vardır. Sık idrara çıkma isteğine yanıcı bir ağrı eşlik ediyorsa idrar yolu enfeksiyonu geçirmiş olabilirsiniz. Hamilelik döneminde böbrek enfeksiyonu erken doğum eylemine veya zarların erken rüptürmesine neden olabilir. Üriner sistem enfeksiyonunuz olduğundan şüpheleniyorsanız, en kısa sürede doktorunuza danışmanız önemlidir.

Gebelikte İdrar Kaçırma Neden Olur ?

Birçok kadın hamilelik sırasında geçici idrar kaçırma yaşar.Kaldırma, bükme, hapşırma veya hatta öksürme sırasında gebe idrar kaçırabilir. Geçici olan bu durum uterus mesaneye en fazla miktarda baskı uygularken üçüncü trimesterde görülür. Mesaneyi mümkün olduğunca sık boşaltarak ve herhangi bir sızıntıyı yakalamak için hafif bir ped giyerek sorunu hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz.

Kegel egzersizleri idrar kaçırma tedavisinde de yardımcı olabilir. Kegels, pelvik taban kaslarını güçlendirmeye yardımcı olur. Bu, sorunu tam olarak çözemezse de, gebelik sırasında yaşadığınız stres inkontinansını azaltmanıza yardımcı olabilir.
 

cemillee

Forum Okuru
kızlar benim ilk belirtimdi durmadan idrara çıkıyordum.birde idrarım kokulu ve bulanıktı.adete bir hafta kala idrara sık çıkma başladı bird ekasığımda batmalar oldu haberiniz olsun
 

Uzman SühaN

Administrator
Mesaneyi daha sık boşaltma ihtiyacı gebelik boyunca yaygındır. Hamileliğin ilk birkaç haftasında, vücut insan koryonik gonadotropin adı verilen ve pelvik bölgedeki kan akışını artıran ve kadınların daha sık idrara çıkmasına neden olan bir hormon üretir . Hamilelik ilerledikçe, kan hacmi hamilelik öncesi seviyesinden yaklaşık yüzde 50 artar. Bu ekstra sıvı, böbreklerinize işlenir mesanede kalır ve yine tuvalete gidersiniz. Sık idrara çıkma size veya bebeğinize zarar vermez. Aslında, toksinleri vücudun en verimli şekilde atar. Başka belirtisi olmadığı sürece gebelik sırasında sık idrara çıkma tamamen normaldir.
 

Uzman SühaN

Administrator
Gebelikte ilk 3 ayda ve son 3 ayda rahmin idrar torbasına bası yapması nedeniyle sık idrara çıkma şikayeti çok yaygın görülür.Gebelikte sık sık idrara çıkmanın en temel nedeni yaşanan hormonal değişikliklerdir. Hormonal değişmeler böbreklere daha hızlı bir şekilde kan akışına neden olur. Bu da idrar torbasının daha sık dolmasına yol açar.İdrar yaparken yanma, ateş, genel durumda bozulma, aşırı halsizlik gibi belirtiler yoksa rahmin basısına bağlı normal bir durum olarak değerlendirilir
 

idrara çıkmak

Forum Okuru
7 haftalık hamileyim tuvalatten yeni çıkmama rağmen hemen sıkışıyorum durmadan çişim geliyor bu normalmi.doktor kontrolüm çarşamba günü o zamana kadar sabredemedim
 

Uzman SühaN

Administrator
Sorunuzun yanıtı konumuzun içinde yer alıyor.Lütfen dikkatlice konumuzu okuyun.Gebelikte sık idrara çıkma normal bir durum.Bebeğiniz büyüdükçe baskı yapıyor ve sık idrara çıkma isteğiniz artıyor..
 

Uzman SühaN

Administrator
İlk üç aylık dönem: Birçok kadın için, sık idrara çıkma gebeliğin ilk işaretlerinden biridir . İdrar üretiminizi artıran hormonal değişikliklere ek olarak rahiminiz genişler ve bebeğiniz küçücük olsa bile mesanenizi sıkıştırır; bu nedenle daha sık gitmeniz gerekecektir. Hamilelik sırasında aktif olan HCG hormonu aşırı idrara çıkma nedenlerinden biridir. Pelvik bölge ve böbreklere doğru kan akışını arttırır, böylelikle daha verimli hale gelir.Sık idrara çıkma hem birinci hem de üçüncü trimesterlerin bir özelliği olsa da, gündüz ve gece her on dakikada bir tuvalete koşmanızı sağlayacaktır.Hamilelik dışında sık idrara çıkma, idrar yolu enfeksiyonları, diyabet veya diüretik ilaçlar da dahil olmak üzere diğer faktörlerden kaynaklanabilir.
 

çişe sık çkma

Forum Okuru
adetime 13 gün var çişim çok koyu ve yaparken yanıyor.2 gündür çok sık çişim geliyor vajinamda ksıntida var . hamile olabilirmiyim??
 

Uzman SühaN

Administrator
Merhaba, öncelikle belirtilerim gebelik belirtileri gebeliğin 4-5. haftası başlar. + Sizin saydıklarınızın gebelikle alakası yok.Üriner sistem enfeksiyonuna sahip olabilirsiniz. Bu yüzden en kısa zaman da jinekoloğa görünün..
 

Uzman SühaN

Administrator
Kadınlar gebe kaldıklarında, çoğu zaman gebelik sırasında sık idrara çıkma konusunda yakınırlar. Tuvalete defalarca giderek zaman alıcı ve sinir bozucu olabilir, ancak hamilelikte ortak bir belirti olmaya devam etmektedir.Hamilelik sırasında sık idrara çıkma normal olarak bir sorunun işareti değildir.Hamileliğin en erken aylarında kadın vücudu kan miktarını% 40a kadar artırır. Kandaki bu artış, aslında, sıvı artışıdır. Böbrekler hamilelik öncesinden daha fazla sıvı işleyecek ve bu, gebelik sırasında sık idrara çıkmaya yol açacaktır.Tüm dünyadaki gebeler hamilelik sırasında sık idrara çıkıyor. Hamilelikte ortaya çıkan bu ortak belirti, kadın bedeninin sağlıklı bir bebek doğurması için yapacağı pek çok değişikliğin sadece biridir.
 
Üst