Gebelikte Sık Yaşanan Problemler

T

TİTAN

Forum Okuru
Gebelikte Sık Yaşanan Problemler
gebelikte yaşanan sorunlar gebelikte sık görülen rahatsızlıklar hamilelikte yaşanan sorunlar ile ilgili bilgiler burada melekler. Kimi gebeler sorunsuz bir gebelik geçirirken kimileri de gebelik sorunları ile boğuşmak zorunda kalırlar melekler :) Bir gününü rahat geçiremeyen gebelerin yanında hiç midesi bulanmayan ya da ağrı çekmeyen gebeleri etrafımızdan duyarız. Fizyolojik yapıya bağlı olarak kişiden kişiye değişen hamilelik problemleri anne adaylarını çok fazla sıkıntıya sokar. Bebeğimize kavuşmanın sonsuz hazzı sebebiyle hep çekilen, gebelikte sık görülen rahatsızlıklar neymiş makalemizden öğrenelim...

Gebelik başladığında, hormonlar değiştiğinden vücutta çok değişiklikler olur. Bunlardan en önemlisi kan volumünün artışıdır. Kan miktarının artması sonucu dolaşım sisteminde sorunlar oluşur.

Özellikle ilk üç ayda, kan volumünün artışına bağlı tansiyon düşüklüğü anne adayı yaşayabilir. Tansiyon düşüklüğüne bağlı baş ağrıları olabilir. Bunun dışında sindirim sistemi ile ilgili pek çok problem baş gösterebilir.

İlk üç ayda mide bulantıları sık görülür. Daha sonra, son aylara yakın da reflü dediğimiz mide asidinin yemek borusuna kaçması sorunu baş gösterebilir.

Bunlarla birlikte pek çok fizyolojik problemler baş gösterebiliyor. Bacaklarda ödem, bel ağrıları, iskelet sisteminde meydana gelen ağrılar, kaslarda kramplar, ileriki dönemlerde rahmin büyümesi sonucu omurgaya etki eden yükün artması ve neticesinde de bel ve kemik ağrıları baş gösterebilir.
 
Üst