Gebelikte sıvı tüketimi nasıl olmalı

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Gebelikte sıvı tüketimi nasıl olmalı
gebelikte sıvı alımı, gebelikte sıvı alımının önemi, gebelikte yararlı içecekler, gebelikte zararlı içecekler

Gebelik boyunca alacağınız sıvı ve su tüketimi sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından büyük önem taşır. Tabi bu durum her sıvının sağlıklı olacağı anlamına gelmiyor. Her canlının hayatını devam ettirmesi açısından artık suyun ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek yok diye düşünüyorum. Hamilelikte su tüketimi ile ilgili konumuza göz atarsanız gereken bilgilere ulaşabilirsiniz.

Gebelik boyunca alınması gereken sıvılar ile birlikte anne adaylarına ve bebeğe zararlı olacak içecekler de bulunuyor.
Düzenli bir beslenmenin önemi ile ilgili bilgileri gebelikte sık yenmesi gereken besinler konumuz da paylaşmıştık. Şimdide anne adayları için gebelikte sıvı alımı hakkın da bilgiler ile birlikte gebelikte sıvı alımının önemi ve hangi sıvıların anne adaylarına zararlı olabileceği konusun da merak ettiğiniz bilgileri paylaşıyoruz.

470972671_XS.JPG


Hamilelik boyunca bol miktarda sıvı ve su tüketimi, hem anne adayı hem de bebek açısından oldukça önemlidir. Bilhassa su tüketimi; solunum ve idrar yolları enfeksiyonu, erken doğum, bebeğin amnion sıvısının normalin altında olması, ishal ve kabızlık gibi birçok soruna karşı tedavi edici olabilmektedir.

Kahve, çay, kakao ve kola gibi içecekler gebelik döneminde tavsiye edilmez. Çayda bulunan tein maddesi demir eksikliğine neden olurken, diğer içeceklerde bulunan kafein bebek üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir. Soda yani maden suyu tüketiminin ise olumsuz bir etkisi yoktur. Hiçbir katkı maddesi olmayan ve tamamen doğal olan limon, nane, ıhlamur, papatya, adaçayı ve kuşburnu gibi bitki çayları tüketilebilir. Sinemaki çayı hakkında ise bazı tereddütler mevcuttur. Bundan dolayı sinemaki çayının hamilelik döneminde içilmesi tavsiye edilmez. Alkol, bebekte fetal alkol sendromu olarak adlandırılan yapısal bozukluklara ve zeka geriliğine neden olabileceği için kesinlikle kullanılmamalıdır.

Bu konular da ilginizi çekebilir

gebelikte ne kadar kafein alınmalı

gebeyken soda içmek zararlımı

gebelikte hazımsızlık nedenleri
 

Uzman SühaN

Administrator
Toksinleri temizlemek, sindirime yardımcı olmak ve vücudumuzun yediğimiz yiyeceklerden gerekli besin maddelerini emmesi için su gereklidir. Aynı zamanda bedenlerimizi restore etmeye ve canlandırmaya yardımcı olur. Bebeğiniz için en önemli destek sistemlerinden bazıları önemli miktarda su içerir. Örneğin, oksijen sağlayan kan hacminiz% 50 oranında artar . Büyümelerini desteklerken bebeğiniz için besleyici ve tampon sağlayan amniyotik sıvı da çoğunlukla sudan 4 oluşur.Her gün yeterli sıvı almak susuz kalmayı önlerken , bu yaşamı sürdüren sistemleri korumaya yardımcı olacaktır.
 
Üst