1. Young bride

  Young bride Banned

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.218
  Beğenilen Mesajlar:
  573
  Ödül Puanları:
  0

  Gebelikte spor ve egzersiz

  Konu, 'Gebelik' kısmında Young bride tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte spor ve egzersiz hareketleri gebelik, gebelikte spor, gebelikte spor yapılırmı, gebelikte spor yapmak, gebelikte spor hareketleri

  Hamile bir kadın için egzersiz yapmak iyi midir?
  ...Düzenli olarak egzersiz yapmak kadına fizyolojik açıdan birçok fayda sağlar. Ayrıca kadın çok daha sakin olur, daha enerjik olur ve kendini daha iyi hisseder.


  Fiziksel faydaları var mıdır?
  Evet. Şişme, baş ağrısı, yorgunluk ve sırt ağrısı gibi hamilelikte sık görülen durumlarda azalma olur. Ayrıca egzersiz yapan kadınlarda nefes darlığı ve kabızlık gibi sorunlann gözle görülür şekilde azaldığı bilinir.


  Egzersizin, hamilelikte kilo alımıyla ilgili faydaları var mıdır?
  Kişi bu konuda dikkatli olmalıdır. Rahmin ve içindekilerin büyümesi, kan miktarının artması, su tutumu ve yağ tutumu gibi kilo alımını etkileyen birçok faktör vardır. Doğum sonrasında bu kiloları vermek için belki çok az, belki de hiç uğraş vermeye gerek kalmaz. Sadece yağ depolanması buna dahil değildir. Hamilelikte egzersiz yapmak, yağ depolanmasını azaltır. Aynca doğum sonrası kilo vermeyi de kolaylaştırır.


  Hamilelikte egzersiz yapmanın riskli yanları var mıdır?
  Evet. İşte bu yüzden sadece uygun olan egzersizler yapılmalıdır. Projesteron hormonu eklemleri bir arada tutan ve sabit durmalarını sağlayan bağların yumuşamasına neden olur. Yanlış bir egzersiz türü de eklemlere zarar verebilir.


  Peki, hamile bir kadın için ne tür egzersizler idealdir?
  Biz burada ideal bir egzersiz programı veremeyiz. Program kişiye özel belirlenmeli, kadının sağlık durumu ve nelerden hoşlandığı göz önüne alınarak ayarlanmalıdır. Bu durumda bir uzmanın yardımcı olması önerilir.


  Eğer bir kadın hamilelik öncesinde düzenli egzersiz yapmak-taysa, bu durumda ne yapması gerekmektedir?
  İdeal olan, devam etmesidir. Ama bunu yapmadan önce, yapması ve yapmaması gereken hareketler konusunda bilgilendirilmelidir.


  Program aşağıdaki gibi olmalıdır:
  * Birkaç dakika ısınma egzersizleri, 15-30dk. Arası egzersiz yapıl malı, sonra biraz yavaşlanmalı, yine durmadan önce birkaç dakika egzersiz yapılmalı. Kadın ani hareketlerden de, ani durmalardan da kaçınmalıdır.
  * Uygun miktarda sıvı alınmalıdır.
  * Uygun spor kıyafetleri giyilmelidir. Rahat olmalıdır.
  * Eğer nabız ölçen bir alet varsa, oran 140’ın altında tutulmalıdır.
  * Egzersiz yapılan yer iyi aydınlatılmış ve havadar bir yer olmalıdır. Aşın sıcak olmamalıdır.
  * Aşırı yoğunluktan kaçınılmalıdır.


  Hamile bir kadın başka ne gibi aktivitelerde bulunabilir?
  Yüzme, bisiklete binme, yürüyüş, koşma, golf gibi sporlar hamilelikte güvenle yapılabilecek sporlardır.


  GÜVENSİZ EGZERSİZLER VE ENDİŞELER

  Güvensiz olarak nitelendirilen aktiviteler var mıdır?
  Kayak, su kayağı, basketbol, hokey, dalma, bazı jimnastik aktiviteleri hamilelikte güvensiz olarak nitelendirilen sporlardır. Hamilelik ilerledikçe risk de artar.

  Hamilelik süresince ne tür egzersizlerden kaçınmak gerekir?
  Hoplamalı, zıplamalı hareketlerden kaçınmak gerekir. Bir de özellikle hamileliğin ikinci yarısında sırtüstü yatarak hareket yapmaktan kaçınmak gerekir, çünkü bu şekilde rahim ana damarlara baskı yaparak kan akışını engeller.


  Esneme hareketleri için ne söylenebilir?
  Çoğu doğum öncesi kurslannda bu hareketler yaptınlır ve hamilelik süresince yapılması önerilir.

  Fetusun büyümesiyle ilgili bir kaygı olması durumunda, hamile kadın egzersiz yapmaya devam edebilir mi?
  Bu durumda dikkatli olunması tavsiye edilir. Bu konuyla ilgili tam bir delil olmasa da bu önerilir.


  EGZERSİZİN HAMİLELİKTE VE DOĞUMDA ETKİLERİ
  Doğuma kadar düzenli egzersiz yapmış bir kadının, yapmayan birine göre ne gibi avantajları vardır?
  Egzersiz yapmış kişi doğuma daha çok enerjiyle girer ve doğumla başa çıkması daha kolay olur.
  Doğum kadından kadına göre değişir. Egzersiz bunu etkileyen faktörlerden sadece biridir.
  Hamilelikte düzenli egzersiz yapmak, doğum süresini etkiler mi? Doğumun buna istinaden daha uzun veya kısa süreceğine dair bir kanıt yoktur.

  SIRT ESNEMESİ, BACAK ESNEMESİ
  Hamileliğin ileri bir döneminde kadın hafif esneme hareketleri yapabilir. Düzenli egzersiz yapmak fiziksel olarak da, psikolojik olarak da kadını güçlendirir. Egzersizin biçimlendirilmesine gerek yoktur. Düzenli yürüyüş veya yüzme en iyisidir.

  Egzersizler ve doğumda ağrı kesici ihtiyacı hakkında ne söylenebilir?
  Hamilelikte düzenli egzersiz yapmanın, doğumda ağrı kesici alma ihtiyacmı azalttığına dair bir kanıt yoktur.

  Hamilelikte egzersiz yapmanın, sezaryen ihtimalini azaltır mı?
  Hayır. Buna dair bir kanıt yoktur.


  Dr. joe Kabyemela- Dr. Leanne Bricker

  [​IMG]

   
Gebelikte spor ve egzersiz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuk ve Egzersiz

  Çocuk ve Egzersiz

  25 Soruda Çocuk Ve Spor Çocuk ve Egzersiz 1-Çocukluk dönemi nedir? Çocukluk dönemi doğumdan itibaren 11-12 yaşına kadar süren bir zaman kapsar. 0-1 yaş süt çocukluğu, 1-3 yaş küçük çocukluk, 3-6 yaş okul öncesi çağı, 6-10 yaş birinci okul çocuğu çağı, 10-12 yaş ikinci okul çocuğu çağı olarak kabul edilir. Ancak yaşa bağımlı kalmadan , doğumdan itibaren çocuğun, fiziksel, zihinse ve...
 2. hareket ve egzersizler

  hareket ve egzersizler

  diz egzersizleri resimli dirsek egzersizleri kol açma hareketleri omuz açma hareketleri İskemle hareketi Yardımcı araçlar: yok Başlangıç pozisyonu: Gövde dik, bacaklar omuz genişliğinde açık, eller ensede Hareketin tarifi: Gövdenin dikliğini bozmadan, dizleri öne doğru bükerek alçalıp yükselme. Esneme (sağ bacak) Yardımcı araçlar: yok Başlangıç pozisyonu: Gövde dik, sağ bacak önde, dizden...
 3. Kalp hastaları spor yerine egzersiz yapmalı

  Kalp hastaları spor yerine egzersiz yapmalı

  Kalp rahatsızlığı olan her yaştan insanın spor yapması sakıncalı ancak her insan egzersiz yapabilir. Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu'ndan Yrd. Doç. Dr. Yalçın Kaya, kalp rahatsızlığı olanların kesinlikle spor yapmaması gerektiğini söyledi ve ekledi: "Sporun içinde yenme, yenilme ve rekabet kavramları vardır. Bu da kişinin kalbine aşırı yüklenmesine ve kalbin zayıf...
 4. Gebelikte Egzersiz

  Gebelikte Egzersiz

  Doğumla birlikte meydana gelen değişikliklere bağlı olarak kas gruplarında birçok değişiklik ve yüklenme meydana gelmeye başlar.rahat bir gebelik geçirmek,doğuma yardım ve doğum sonrası toparlanma surecini hızlandırmak için bazı egzersizlerin yapılmasında fayda vardır.bu egzersize değinecek olursak; Boyun hareketliliğini koruma: bağdaş kurularak oturulur,baş her iki yana öne ve arkaya...
 5. Gebelikte egzersiz ve spor sakıncalımıdır?

  Gebelikte egzersiz ve spor sakıncalımıdır?

  gebelikte egzersiz,hamilelikte egzersiz,gebelikte spor,hamilelikte spor,gebelikte sporun faydaları,hamilelikte egzersizlerin yararları hakkında bilgiler Gebelikte egzersiz çok faydalıdır ancak her gebenin egzersize başlamadan önce doktoruna bir sakıncası var mı diye danışması gerekir. Gebeliğinize özel riskli bir durum yoksa doktorunuz egzersiz yapmanıza izin verecektir. Genellikle 3. ay...

Sayfayı Paylaş