1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelikte tehlikeli durumlar nelerdir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte sakıncalı durumlar,gebelikte yapılmaması gerekenler,hamilelikte yapılmaması gerekenler,hamilelikte tehlikeli durumlar,hamileyim nelerden sakınmalıyım,hamilelik hakkında bilgiler < Konu Resmi..>


  Her anne adayı hamileliğinin sorunsuz geçmesini ve bebeğinin herhangi bir problem oluşmadan dünyaya gelmesini ister. Çoğu zaman da hamilelik,..
  Her anne adayı hamileliğinin sorunsuz geçmesini ve bebeğinin herhangi bir problem oluşmadan dünyaya gelmesini ister. Çoğu zaman da hamilelik süreci sorunsuz tamamlanır. Ancak bazen ortaya çıkan rahatsızlıklar hamileliğin normal sürecini tehlikeye sokar.Peki nedir bu tahlikeli durumlar,ayrıntıları konumuzda bulabilirsiniz

  hamilelikte-uyku-pozisyonları.jpg

  İKİNCİ ÜÇ AYLIK DÖNEM

  Kansızlık
  Hamile kadınlar, ceninin kan hücresi yapmak için demir ihtiyacını ve kendi vücutlarının ihtiyaçlarını karşılamak için, hamile olmayan kadınların neredeyse iki katı (günde 30 ile 60 miligram) oranında demire ihtiyaç duyarlar. Yeteri kadar demir takviyesi almazsanız, anemik olabilirsiniz. Doktorunuz, hamileliğiniz sırasında kansızlık durumunuzu test edecektir. Demir yönünden zengin besinler tüketmek ve doğum öncesi vitaminleri almak, kansızlığı önler ve tedavi eder.

  Bakteriyel Vaginosis
  Bakteriyel vaginosis, bazı normal vajinal bakterilerin aşırı derecede artmasından kaynaklanan sık rastlanan bir vajinal rahatsızlıktır.
  Vulvanın sulanmasıyla birlikte gri ya da beyaz, balığa benzer bir kokusu olan bir akıntıya yol açar. Bakteriyel vaginosis, erken doğum riskinizi artırabilir.
  Enfeksiyon kaptığınızı düşünüyorsanız, doktorunuza ya da ebe-hemşirenize danışın. Vajinal sıvınızdan örnek alıp pH seviyesindeki değişikliğe ve bakteri durumuna bakacaklardır.
  Bakteriyel vaginosis tedavisi ikinci üç aylık dönemde hap ya da vajinal krem olarak klindamisin antibiyotiği alınarak ve son üç aylık dönemde de yine hap ya da vajinal krem olarak metronidazol antibiyotiği alınarak tedavi edilir.
  Daha önceden erken doğum yapmış kadınlarda, bakteriyel vaginosis tedavisi, sonraki hamilelikte erken doğum riskini azaltır.

  gebelik Diyabeti
  gebelik diyabeti (diyabet mellitus) sadece hamilelikte, genelde 20. haftadan sonra meydana gelen bir tür şeker hastalığıdır.
  Diyabet kandaki aşırı şeker demektir. Hamilelikte ise hormonlar kandaki şeker miktarını artırdığında fakat pankreas kanı dokulara gönderebilecek kadar yeterli insülini üretemediğinde meydana gelir.
  Dört kilodan ağır bir çocuk doğurmuşsanız, 30 yaşını geçtiyseniz, obezseniz, şeker hastalığı
  olan yakın bir akrabanız varsa ya da belirlenemeyen bir nedenden dolayı ölü doğum yaptıysanız gebelik diyabeti riskiniz yüksektir.
  Doğum öncesi kontrolleriniz esnasında hamileliğinizin 24 ile 28. haftaları arasında diyabet kontrolünüz yapılmalıdır. Kan testiniz gebelik diyabetinizin olabileceğini gösterirse daha kesin bir teşhis koymak için şekerli bir solüsyon içip daha sonra birkaç kan şekeri seviye ölçümünün yapılacağı daha özel bir test yapılabilir.
  gebelik diyabetiniz varsa, doktorunuz size uygulamanız gereken bir diyet verecektir. Birçok kadın bu durumu kontrol etmek için insüline ihtiyaç duymaz.

  Servikal Yetersizlik
  Serviks zayıfsa açılır ve büyümekte olan ceninin ağırlığına dayanamaz. Bu duruma servikal yetersizlik denir.
  Serviksi zayıflattığı bilinen etkenler arasında serviksten kansere dönüşebilecek dokuların çıkarılması için yapılan LEEP (elektrocerrahi egzisyon işlemi) ya da koni biyopsi gibi daha önceden serviks ameliyatı geçirmiş olmak sayılabilir. Anneniz size hamileyken dietilstilbestrol (DES) almışsa bu da serviksinizi zayıflatabilir. Bazı durumlarda hiç bir sebep olmadan da servikal yetersizlik meydana gelebilir.


  Birçok kadın düşük yapana kadar hiç bir belirti göstermediğinden servikal yetersizlik genelde erkenden teşhis edilemez. Büyük koni biyopsisi geçirdiyseniz ya da DES aldıysanız doktorunuz hamileliğiniz süresince düzenli olarak serviksinizin açılmasını kontrol edecektir.Vajinanızdaki mukus oranı arttıysa ya da pelvisinizde kramp veya normalden daha fazla ağırlık hissi varsa doktoamuza danışın.
  Servikal yetersizlik bazen ultrason ile de teşhis edilebilir. Serviksinizin sağlam bir şekilde dikildiği serklaj yöntemi ile tedavi edilir. Yatak istirahati ile, cinsel ilişkiye girmemek de önerilir. Serklaj, doğumun gerçekleşebilmesi için hamileliğin dokuzuncu ayında alınır.

  Plasenta Previa ve Plasenta Dekolmanı
  Kan dolaşımınızdan cenine oksijen ile besin sağlamak ve böbreklerinizden cenine ait fazlalıkların atılması için rahminizin içerisinde plasenta oluşur. Ceninin gelişimi için sağlıklı bir plasenta çok önemlidir.
  hamilelik sırasında aşağıdaki plasenta rahatsızlıkları ortaya çıkabilir:

  Plasenta Previa: Plasenta, serviksi ya tamamen ya da kısmen kapatacak ve ceninin doğum sırasında geçeceği yolu tıkayacak şekilde rahimde normal dışı, çok aşağıda bir pozisyondadır.
  Üç tipi vardır. Marjinal plasenta previa'da plasenta serviksin açıklığına yakın bir yerdedir. Ama yolu tıkamıyordun Kısmi plasenta previa'da plasenta servik açıklığının bir bölümünü kaplar. Tam plasenta previa'da plasenta serviks açıklığının tamamını kaplar.
  Doktorunuz plasentanın yerini belirlemek için ultrason yapabilir. Bazı kadınlarda hamilelik ilerledikçe plasenta yerini değiştirebilir; bu durumda plasentanın yerini belirlemek için doktorunuz ikinci bir ultrason kontrolü yapabilir.
  Servikai açıklığın sadece bir bölümünü tıkayan plasenta vajinal doğumu engellemez; bu duaımda doktorunuz, istirahat etmenizi ve cinsel ilişkiye girmemenizi önerir.
  Plasenta serviksin üzerinde ise serviks açıldığında meydana gelen küçük değişikliklerden dolayı kanama meydana gelebilir.
  Kanamanız fazla ise hastaneye yatabilirsiniz ya da doktorunuz size yatak istirahati verebilir. Sezeryan doğum yapmanız gerekebilir.
  Plasenta Dekolmanı: Bu durumda plasentanın bir bölümü rahim duvarından ayrılır ve genelde karında ani sancılara ve vajinal kanamaya neden olur. Genelde üçüncü üç aylık dönemde meydana gelir.
  Kanama her zaman gözle görülemez; çünkü kan rahim duvarı ile plasenta arasında toplanabilir. Kan toplandıkça rahmin daralmasına ve erken doğuma neden olabilir.
  Plasenta, siz ve cenininiz arasındaki hayat köprüsü olduğundan herhangi bir anomalite cenine ulaşmada ölümcül sonuçlar doğurabilir. Yüksek kan basıncı olan, karın bölgesine doğaldan bir hasar alan (araba kazası gibi) ve kokain kullanan kadınlar risk altındadır.
  Bazen plasenta dekolmanındaki kanama şiddetli olabilir ve acil olarak müdahale edilmesi gerekir. Kanama fazla değil ve doğum tarihinize daha en az 3 hafta varsa doktorunuz yatak istirahati önerebilir. Kanama devam ederse ya da plasentanın
  çoğu düşerse ve cenine çok fazla baskı uygularsa hemen doğuma (genellikle sezeryan doğum) geçilir.

  İdrar Yolları Enfeksiyonları

  Hamilelikte idrar yolları enfeksiyonları herhangi bir belirti göstermediklerinde bile annede ciddi böbrek rahatsızlıklarına neden olabilir ve cenin ölümü ile erken doğum risklerini artırabilir. İdrar yolları enfeksiyonlarının teşhis ve tedavi edilmesi çok önemlidir. Böbrek enfeksiyonuna yol açmaması için mesane enfeksiyonunun tedavi edilmesi gerekir. Böbrek enfeksiyonları damardan antibiyotik verilmesi ya da hastaneye yatmayı gerektirebilir.


   
Gebelikte tehlikeli durumlar nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Vaktinden Uzun Gebelik Tehlikeli midir ?

  Vaktinden Uzun Gebelik Tehlikeli midir ?

  Erken doğumda görülen tehlikeler acaba uzun gebeliklerde de var mıdır ?Gebeliğiniz zamanından fazla sürdüyse size ya da bebeğinize zararı var mıdır acaba meleklerim.Okuyun ve bilgilenin... Hem erken doğum, hem de süresi geçmiş gebe*liklerde, özellikle bir doktorun kontrolü altında bu*lunan gebe kadının güvenliğinin, yüreklendirici öl*çülerde olduğu modern istatistiklerle saptanmıştır. Her...
 2. Kızlar Gebelikte Riskli Durumlar nelerdir?

  Kızlar Gebelikte Riskli Durumlar nelerdir?

  5 aylık hamileyim ve bazen şiddetli karın sancıları yaşıyorum dr gittim dr riskli birşey yok dedi ama kayınvalidem ve annem riskli olabilir diyorlar için hiç ama hiç rahat değil aranızda ki hamilelik yaşayan hanımlara soruyorum Gebelikte Riskli Durumlar nelerdir?
 3. Depremde Tehlikeli Durumlar nelerdir acaba

  Depremde Tehlikeli Durumlar nelerdir acaba

  Arkadaşlar deprem olduğu zaman ki allah korusunda olmasında ama hadi oldu diyelim neler yapmamız lazım yani kısacası Depremde Tehlikeli Durumlar nelerdir bu konuda bilgi verebilir misiniz bana:S
 4. Gebelikte İshal Durumunda Ne Yapmalı?

  Gebelikte İshal Durumunda Ne Yapmalı?

  bu konu gebelikte ishal hakkında bilgilere yer vermektedir. Gebelikte yaşanan her rahatsızlık ve hastalık anneye yada bebeğe zarar verebileceğini düşünerekten hafife almamak gerekiyor. Eğer hamilelikte ishal durumunuz varsa uzmanların tavsiyelerine mutlaka kulak vermeniz gerekiyor; Hamilelikte her hastalık önemlidir. İshal de bunlardan biridir. İshal, aniden başlayan sulu dışkılama...
 5. Gebelik te Ultrasonunun Yararlı Olduğu Durumlar Nelerdir?

  Gebelik te Ultrasonunun Yararlı Olduğu Durumlar Nelerdir?

  gebelikte ultrasonun faydaları,hamilelikte ultrasonun yararları, erken gebelik ultrasonu nedir,11-14 hafta ultrasonun önemi,düzey ultrason nedir,gebelikte ultrason hakkında bilgiler 6 - 10 hafta Erken gebelik Ultrasonu Bu ultrason çeşidi gebeliğin 6. haftasından 10. haftasına kadar yapılır ve gebeliğin gerçek haftasını ve bebeğin gelişme durumunu gösterir. Bu haftada yapılan ultrasonografi...

Sayfayı Paylaş