Gebelikte vajinal akıntı normal midir ?

Uzman SühaN

Administrator
Gebelikte vajinal akıntı normal midir ?
hamileyim akıntım çok var,hamilelikte vajinal akıntı,hamilelikte vajinal akıntı sebepleri,hamilelikte vajinal akıntı nedenleri hakkında bilgiler

Gebeliğe bağlı görülen normal akıntı kokusuz, beyaz akışkan kıvamda, ince bir akıntıdır. Kötü kokulu, yeşil, sarı, kahbverengi, peynir kesiği gibi olan bir akıntı hamileliğe bağlı normal akıntı değildir. Gebeliğe bağlı artıl gösteren normal akıntı kaşıntıya sebep olmaz eğer vajina dış bölgesinde kaşıntı varsa enfeksiyona bağlı bir vajina iltihabı veya kandida (mantar) vajiniti olabilir. Gebelikte vajinal akıntıya yapılacak önlemler arasında doktorların sadece önerdiği ilaçlar ve genellikle fitiller kullanılır.

Peki, hamilelikte akıntının ne zararları vardır? Akıntıların oluşması demek mikrop kapılmasının göstergesidir ve vajinayı daha savunmasız bir şekilde bırakır. Bu durumun devam etmesi ve engellenememesi erken doğum riskini ortaya çıkarabilir. Bu sebeple gebeler olası akıntılarda rengine ve miktarına bakmadan doktorunu aydınlatmalı ve önlem alınması gerekiyorsa verilen ilaçları kullanmalıdırlar.


g.jpg
Son aylarda akıntılar artabilir. Bu konuda doktorunuzu her zaman bilgilendirdikten sonra bir sorun olmayacaktır. Genellikle idrar testleri ya da akıntı alınarak test edilir ve ortaya sonuç çıkar. Aşırı akıntı durumlarında ise doktor mutlaka düzenli olarak kontrol altına alacak ve sizlere çare olacaktır.

Gebelikte akıntı özellikle kanamalı bir şekilde oluyorsa da bu konuda hiç vakit kaybetmeyiniz ve doktorunuza danışarak önlemlerini ve nedenlerini araştırınız.Hamilelikte akıntı ne zaman başlar?
Gebelikte akıntı gebeliğin ilk aylarından itibaren başlar ve genellikle doğuma kadar devam eder.
Önemli olan akıntının özelliklerini takip etmektir. Eğer akıntı kötü kokulu, yeşil, kahverengi, sarı, pembe kırmızı lekelenme şeklinde ve kaşıntı eşlik eden şekilde akıntı başlarsa hemen doktora başvurmak gerekir. Bazen özellikle gebeliğin son aylarında anne adayları su gelmesi ile akıntıyı karıştırabilirler, su gelmesi gebelikte önemli acil durumlardan birisidir ve annenin bunu akıntıdan ayırması mümkün olmayabilir, şüphe durumunda acilen doktora başvurulması gerekir.
 
Üst