Gebelikte Vajinal Muayene Yapılır mı? Zararlı mı?

LaViNYaM

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Gebelikte Vajinal Muayene Yapılır mı? Zararlı mı?
Gebelikte Vajinal Muayene Yapılır mı? bu benim de hamileliğimde en merak ettiğim durumlardan biriydi. Gebelikte gerektiği durumlarda vajinal muayene yapılır mı? Yapılsa bebeğe bir zararı olur mu? Düşüğe sebep olur mu? Alttan muayene diye geçen spekulum ile ya da el ile vajinal muayenenin bir riski var mıdır? bunu sizler için ayrıntılı anlatmaya çalışacağım.

hamilelikte vajinal muayene zararli mi.jpg.jpg


Hamileliğimin daha ilk haftalarında yani gebeliğimi öğredikten sonra yaklaşık 5. haftada doktorum karın üzerinden ultrasonda bebeklerimden birinin kesesini görememişti. Bunun için alttan vajinal ultrason kullanmak zorunda kaldı. Tabii ben çok endişelendim ama bu şekilde ikinci keseyi görebilmesi beni de rahatlatmıştı. Doktorum tabii ki bu konuda bana açıklamada da bulundu. İşte sevgili meleklerim genel itibari ile anne adaylarında böyle bir korku olsa da gebeliğin ilk zamanlarında ya da sonralarında da vajinal muayeneye ihtiyaç duyulabiliyor. Vajinal muayene ile karın üzerinden incelemeye göre daha kolay ayrıntılı görülebilmesi bazen tercih edilebiliyor. Örneğin yine dediğim gibi hamileliğin ilk zamanlarında bebeğin kalp atışının duyulmaması ile vajinal muayene gerektiren durumlardan biridir. İşte bazen kesenin görülebilmesi bazen kalp atışını duyabilmek ya da vajinal kanamaların sebebinin anlaşılabilmesi için vajinal muayeneye ihtiyaç duyabilir doktorunuz. Vajinal muaneye bazı konularda daha net bilgiler verebilmektedir.

gebelikte spekulum muayenesi.jpg


Vajinal muayene yani spekulum denilen alet ile yapılan alttan muayene bebeğiniz açısından da riskli bir durum oluşturmaz. Anne adaylarına duyurmak isterim ki bu alttan muayene bebeğe zarar vermez düşüğe de sebep olmaz. Bebek sizin rahminizin içinde yer almaktadır. Vajinal muayene ise rahme uzak yerde inceleme yapılır. Bu da tabii ki bebeğe zarar vermez. Eğer düşük ya da bebeğe zararı olacak bir durum olsa bunu doktorlar uygulamazlar. Vajinal muayene sonrası düşük yaşayan anneler bunu bu muayeneye bağlamamalılar. Yine anne adayında vajinal akıntı ya da kanamalarının en iyi tespitidir vajinal muayene. Vajinal muayene sırasında bir acı hissetmezsiniz. Aslında güvenli ve net bilgiler içeren bir yöntem diyebilirim. Vajinal muayene yapılması gereken durumları size anlattım. Bunun yanında zaten doktorunuz bunun zararlı olduğunu düşünse hamile bir kadına bunu uygulamaz sanıyorum ki ben de aynı şeyi yaşadığımda endişelenmiştim ama bunun sakıncalı bir durumu olmadı. Şükür ikizlerim şuan sağlıklı ve 18 aylık oldular. En doğrusunu doktorunuz düşünüp uygulayacaktır zaten.

Eğer bir problem varsa bunun en etkili ve aslında riski bulunmayan bir yöntemdir alttan muayene. Bu konuda doktorunuza güvenmelisiniz. Bunun sonucunda doktorunu değiştirenler olduğunu bile duymuştum. Ama inanın doktorunuz sizin hele ki hamile bir kadının ne de bebeğinin sağlığını tehlikeye atacak bir davranışta bulunmaz. Hala bunun zararlı olduğunu düşüneniniz varsa bu yazıyı mutlaka okumalı.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
5K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
LaViNYaM
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
LaViNYaM
LaViNYaM
Üst