Gebelikte vajinal ve alttan muayene zararlımı

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Gebelikte vajinal ve alttan muayene zararlımı
hamilelikte alttan ultrason zararlımıdır,hamilelikte alttan ultrason çektirmek bebeğe zarar verirmi,gebelikte alttan muayene bebeğe zarar verirmi,hamilelikte alttan muayene bebeğe zarar verirmi,gebelikte vajinal usg ve muayene hakkında bilgilerv.jpg


Gebelikte anne adaylarının en korktuğu jinekolojik muayenedir. Bu muayene sırasında vajinal muayene yapılıp, bebeğe vajinal ultrasonlar ile bakılır. Ama anne adayları bu muayene sırasında bebeğin düşmesinden hep endişe duyarlar.
Vajinal ultrasonlar aslında rahim ağzını görüntülemek ve erken gebelikte sorun yaşamamak için çok iyi bir yöntemdir. Ama vajinal ultrason yapılıp, bebeğinin düştüğünü düşünen bir çok anne adayı vardır. Bu sadece bir tesadüftür.


Gebeliğin ilk 3 ayından yapılan jinekolojik muayenenin faydası mutlaka vardır. İlk haftalarda bebek çok küçük olduğu için ancak vajinal muayene yapabilirler. Bu muayenede bebeğin anormal bir yapıya sahip olup olmağına bakılır.
Doktor vajinal muayenede ilk önce genital bölgeye bakmaktadır. Bu bölgede bir kızarıklık, bir şişlik, bir kist tanısı, bir ameliyat izi var mı diye gözlenir.
Doktorlar, gebelikte en çok rastlanan sıkıntılardan birini vajinal akıntı olarak görmüşlerdir. Bu akıntının veya kanama varsa kanamanın normal olup olmadığını anlayabilmesi için jinekolojik muayene yapmaktadırlar.
Yani jinekoloji muayenenin hiçbir zararı yoktur, bir çok rahatsızlıkları anlayabilmek için çok önemlidir.


Günümüzde birçok teknolojik aletler ve tanı yöntemleri gittikçe ilerlemiştir. Gebelikte ultrasonografi gebeliğinin başlangıcından sonuna kadar çok iyi bir takip yöntemi olmuştur. Bu görüntülerle bebeğin gelişiminde ne gibi kusurlar olduğunu görebilmektedirler. Cinsiyeti belirlemede bu ultrasonlar sayesindedir.
Yani jinekoloji muayenenin hiçbir zararı yoktur, birçok rahatsızlıkları anlayabilmek için çok önemlidir. Jinekoloğunuz size yardımcı olacaktır. Sakin ve rahat olmanız sizin ve doktorunuz açısından önemlidir. Ağrı yapmaz.
Jinekolojik muayene şu şekilde olur ;
İlk önce dizlerinizi açmanızı söylerler.
Doktorunuz eldivenlerini giyip yara, kızarıklık gibi bir durum var mı diye dış bölgeyi incelerler.
Daha sonra eldivenli olarak ellerine yağ sürerler .
Karnınıza bastırırlar ve parmaklarını vajinanıza sokarlar. Rahminizin, yumurtalıklarını ve serviksinizin şeklini, bebeğinizin durumunu hissedebilirler.
 
Üst