1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelikte vajinal ve alttan muayene zararlımı

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte alttan ultrason zararlımıdır,hamilelikte alttan ultrason çektirmek bebeğe zarar verirmi,gebelikte alttan muayene bebeğe zarar verirmi,hamilelikte alttan muayene bebeğe zarar verirmi,gebelikte vajinal usg ve muayene hakkında bilgiler


  < Konu Resmi..>


  Gebelikte anne adaylarının en korktuğu jinekolojik muayenedir. Bu muayene sırasında vajinal muayene yapılıp, bebeğe vajinal ultrasonlar ile bakılır. Ama anne adayları bu muayene sırasında bebeğin düşmesinden hep endişe duyarlar.
  Vajinal ultrasonlar aslında rahim ağzını görüntülemek ve erken gebelikte sorun yaşamamak için çok iyi bir yöntemdir. Ama vajinal ultrason yapılıp, bebeğinin düştüğünü düşünen bir çok anne adayı vardır. Bu sadece bir tesadüftür.


  Gebeliğin ilk 3 ayından yapılan jinekolojik muayenenin faydası mutlaka vardır. İlk haftalarda bebek çok küçük olduğu için ancak vajinal muayene yapabilirler. Bu muayenede bebeğin anormal bir yapıya sahip olup olmağına bakılır.
  Doktor vajinal muayenede ilk önce genital bölgeye bakmaktadır. Bu bölgede bir kızarıklık, bir şişlik, bir kist tanısı, bir ameliyat izi var mı diye gözlenir.
  Doktorlar, gebelikte en çok rastlanan sıkıntılardan birini vajinal akıntı olarak görmüşlerdir. Bu akıntının veya kanama varsa kanamanın normal olup olmadığını anlayabilmesi için jinekolojik muayene yapmaktadırlar.
  Yani jinekoloji muayenenin hiçbir zararı yoktur, bir çok rahatsızlıkları anlayabilmek için çok önemlidir.


  Günümüzde birçok teknolojik aletler ve tanı yöntemleri gittikçe ilerlemiştir. Gebelikte ultrasonografi gebeliğinin başlangıcından sonuna kadar çok iyi bir takip yöntemi olmuştur. Bu görüntülerle bebeğin gelişiminde ne gibi kusurlar olduğunu görebilmektedirler. Cinsiyeti belirlemede bu ultrasonlar sayesindedir.
  Yani jinekoloji muayenenin hiçbir zararı yoktur, birçok rahatsızlıkları anlayabilmek için çok önemlidir. Jinekoloğunuz size yardımcı olacaktır. Sakin ve rahat olmanız sizin ve doktorunuz açısından önemlidir. Ağrı yapmaz.
  Jinekolojik muayene şu şekilde olur ;
  İlk önce dizlerinizi açmanızı söylerler.
  Doktorunuz eldivenlerini giyip yara, kızarıklık gibi bir durum var mı diye dış bölgeyi incelerler.
  Daha sonra eldivenli olarak ellerine yağ sürerler .
  Karnınıza bastırırlar ve parmaklarını vajinanıza sokarlar. Rahminizin, yumurtalıklarını ve serviksinizin şeklini, bebeğinizin durumunu hissedebilirler.


   
Gebelikte vajinal ve alttan muayene zararlımı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamilelikte vajinal ultrason zararlımıdır?

  Hamilelikte vajinal ultrason zararlımıdır?

  gebelikte vajinal ultrason sakıncalımı,gebelikte vajinal muayene zararlımıdır,hamilelikte vajinal usg bebeğe zarar verirmi,hamilelikte vajinal usg hakkında bilgiler Gebeliğin ilk dönemlerinde veya ilerleyen aylarda vajinal yoldan elle veya spekulum denilen alet ile muayene bazı dırımlarda gerekebilmektedir. Vajinal yoldan yapılan (transvajinal) ultrasonografi bazı durumlarda karın üzerinden...
 2. Hamilelikte elle muayene zararlımıdır?

  Hamilelikte elle muayene zararlımıdır?

  Gebeliğin ilk dönemlerinde veya ilerleyen aylarda vajinal yoldan elle veya spekulum denilen alet ile muayene bazı dırımlarda gerekebilmektedir. Vajinal yoldan yapılan (transvajinal) ultrasonografi bazı durumlarda karın üzerinden yapılan ultrasona göre çok daha net bilgi vermektedir, bu nedenle bazı durumlarda gerekebilmektedir. Gebeliğin ilk aylarında bebeğin kalp atışını daha net...
 3. Gebelikte vajinal akıntı ve mantarı olanlar

  Gebelikte vajinal akıntı ve mantarı olanlar

  Gebelikte vajinal akıntı ne kadar zor bir durum ya. Şakır şakır akıntım geliyor. Gebelik tecrübem olmasa hemen doktora koşardım. İlk gebeliğimde de böyledi. Doktora gitmiştim. Doktor korkma gebeliğe bağlı bir durum demişti. Ayrıca aşırı şekerli gıdalar tükketiğim için vajinal akıntımın çoğaldığını doktorum söyledi. Ben sürekli aşerip tatlı yiyince vajinal akıntım arttı. Gebeliğin...
 4. Gebelikte Vajinal Muayene Yapılır mı? Zararlı mı?

  Gebelikte Vajinal Muayene Yapılır mı? Zararlı mı?

  Gebelikte Vajinal Muayene Yapılır mı? bu benim de hamileliğimde en merak ettiğim durumlardan biriydi. Gebelikte gerektiği durumlarda vajinal muayene yapılır mı? Yapılsa bebeğe bir zararı olur mu? Düşüğe sebep olur mu? Alttan muayene diye geçen spekulum ile ya da el ile vajinal muayenenin bir riski var mıdır? bunu sizler için ayrıntılı anlatmaya çalışacağım. Hamileliğimin daha ilk...
 5. gebelikte kanama yaşayanlar alttan muayene oldunuz mu

  gebelikte kanama yaşayanlar alttan muayene oldunuz mu

  Kizlar 6+3 haftalik gebegim.bugun kanamm oldu.daha once bi kurtaj oldm mecburi.vajinal muayene yapmak istedi kabul etmedim karindan bakti sadece kese gorundu alttan bakmadigim icin bebgi goremedm dusuk yapiyosundur belki dedi.zaten cok sinirliydi dr altyan kabul etmedigm icin.kese gorundi ama bebek gorunmedi vok kotuuum sizin kacinci haftasinda gordunuz acaba.

Sayfayı Paylaş